Domů > Cestování > Slovinsko

Pojištění


velikost textu:
     
11.června 2012 15:55
 

Pro všechny země Evropské unie platí povinnost pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla - tak zvané povinné ručení. Prokazuje se zelenou kartou, kterou vydává pojišťovna.


Standardizovaný formulář Záznam o nehodě, platný pro celou Evropu, je dobré mít u sebe a v případě nehody vždy vyplnit.

Pokud policistům nebo ostatním účastníkům nehody nerozumíte a oni vám k podpisu předkládají dokumenty, jejichž obsah je vám neznámý, doporučuje se nic nepodepisovat a trvat na tlumočníkovi.

Řidič najde na zelené kartě rovněž telefon na asistenční službu, kterou zpravidla potřebuje v nepříjemných situacích jako je autohavárie, porucha, odcizení vozidla. Dispečeři asistenční služby jsou schopni nejen poradit a případně zorganizovat pomoc, ale i zajistit tlumočení v cizím jazyce.

Z pohledu ochrany vozidla se doporučuje při cestě do zahraničí uzavřít havarijní pojištění, i třeba jen krátkodobé. Odškodnění z povinného ručení bývá totiž výrazně pod cenou opravy vozidla, zejména u starších aut.

Za účelem ochrany vlastního zdraví a zmírnění komplikací v případě úrazu nebo nemoci se cestujícím doporučuje uzavřít cestovní pojištění. Pojišťovna uhradí nejen léčebné výlohy, ale zejména zaplatí převoz raněné nebo nemocné osoby zpět do vlasti nebo proplatí cestu rodinného příslušníka při delším setrvání raněného v nemocnici v zahraničí.

Kontaktování asistenční služby pojišťovny je ve většině případů dle pojistných podmínek povinností, na druhou stranu zejména ve vypjatých situacích je jejich pomoc a rada nedocenitelná.

Již zcela obvyklým pojištěním se stává také pojištění právní ochrany. Pomáhá v případech, kdy si řidiči nebo jejich rodinní příslušníci ze zahraničí přivezou nedořešenou "právní kauzu" a potřebují právníka.
Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

8.12.2023 10:51:14
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku