V Chorvatsku pozor na placených parkovištích. Stačí čtvrthodinka a auto má botičku
Na chorvatském ostrově Krk platí řidiči parkovné ve městech nebo u pláží u parkovacích stojanů. Lístečky za předním sklem jsou pod dohledem kontrolorů, kteří autu nasadí botičku hned poté, co uplyne 15 minut po skončení předplatného.
Patálie s parkováním zažil autor tohoto textu.
Přijeli jsme na večerní prohlídku města Krk ležícího na stejnojmenném ostrově. Odhadujeme, že tu zůstaneme maximálně dvě hodiny, a proto házíme do automatu 10 kun.
Prohlídka města spojená s podvečerním koupáním se však o něco protáhla, děti dostaly hlad a návštěva města končí večeří v restauraci.
Parkování jsme zaplatili do 20:08 hodin, k autu však dorážíme asi s půlhodinovým zpožděním.
Na předním kole je botička, na okně u řidiče informace o zablokování auta.
Jasně, je to naše chyba, neodhadli jsme správně, jak dlouho nám návštěva Krku zabere. Při první návštěvě města se podobné chyby asi turisté dopouštějí často.
Na kartě na okně je uvedené telefonní číslo. Zkoušíme ho pětkrát vytočit, ale dozvídáme se, že volané číslo neexistuje.Nikde nikdo, děti jsou unavené, začínají pobrekávat, že chtějí domů. Nezbývá než vytočit mezinárodní tísňovou linku 112, na ní však nikdo moc nemluví anglicky.
Pozor, neodjíždějte! Zavolejte nám, oznamuje lísteček doprovázející botičku. Ale telefon nefunguje...
Asi po 20 minutách se objevují dva mladí muži ve žlutém tričku se symbolem parkoviště. Botičky v Chorvatsku nerozdávají policisté, ale soukromá firma.
"Máme od šéfa úkol. Jakmile auto překročí parkovací předplatné o 15 minut, musíme nasadit botu," tvrdí.
Ptám se, proč botičku nasadili nám, ale ne autu s chorvatskou značkou stojícímu kousek od nás. Jemu vypršelo přeplacené parkovné už před více než hodinou.
Parkovací zřízenci tvrdí, že si jeho majitel asi něco připlatil esemeskou. Prý taková možnost existuje.
Zajímá mě, proč bylo na našem lístečku na skle u řidiče uvedené neplatné telefonní číslo. Strhávají lísteček a ten mizí v jejich kapse.
Pokutu nám stanovili na 10 eur, asi 260 korun. Prý máme být rádi, že nedostaneme až sedminásobek.
Moc se mi takové jednání nelíbí, když jim říkáme, že jsme měli vydání s telefonáty, hledali jsme informace na internetu, říkají nám, ať si zavoláme policii a chtějí od zablokovaného auta odejít.
Čekat s malými dětmi na policii, se kterou, jak jsme zjistili, nebude jednoduchá domluva v angličtině, nemá smysl. Platíme pokutu, zřízenci odemykají botičku a se slovy, že budeme mít na Krk špatné vzpomínky, odjíždíme.
Jak zjišťuji při dalších cestách po ostrově Krk, parkovací stojany zaplavily všechny důležité odstavené plochy po celém ostrově.
Dávám si pozor, abych raději zaplatil napříště víc a vlastně se tak pravidelně okrádám, protože platím raději o hodinu i dvě navíc oproti plánovaným zastávkám.
Ve městě Baška mě model výběru parkovného zvláště překvapuje. Parkovací automat má svého zřízence v pro mě už známém žlutém triku, který své místo neopouští a postává vedle něj.
Když se ho ptám, jakou dává toleranci, říká, že 30 minut. Auta neustále kontroluje a číhá, kdo překročí předplatné.
Nebylo by v takové situace férovější, dát každému za stěrač lísteček s dobou příjezdu a zaplatit jen skutečně "proparkovanou" dobu?
„Trochu to na mě působí, že si tu někdo vyrobil monopol na parkování a udělování pokut. Na parkovištích je vidět, že dobu parkování překročí spousta aut, pokuta je 70 kun, což je více než celodenní parkovné.
Dají se na tom vydělat docela slušné peníze. Určitě větší, než kdyby bylo možné u zřízence doplatit hodinu nebo dvě navíc,“ říká Kateřina, která má podobnou zkušenost.
Při prohlídce Vrbniku však mají jako všude na Krku automaty a já přeplácím o dvě hodiny. Namísto tří hodin totiž v tomto městě nakonec zůstáváme jen hodinu.
Petr Buček
Čtěte také:
RADY NA CESTY NEJEN PO CHORVATSKU