reklama  
 
Top produkt v kategorii Autobaterie
 
Domů > Testy > Testy dětských autosedaček

Sedák pro větší děti by se měl použít jen výjimečně


velikost textu:
     
18.února 2010 00:01
 
Jednoduchý sedák za pár stovek ze supermarketu nebo jiného obchodu nezajistí dítě v autě tak dobře jako sedačka s bočních ochranou sahající až k hlavě dítěte. Při výběru mezi sedačkami pro děti od 15 do 36 kilogramů je proto lepší si připlatit a zvolit takovou, která dokázala své kvality v nezávislých crash testech. Sedačku této třídy lze koupit za částky od 2500 korun.

ADAC
Sedák, někdy zvaný podsedák, není pro děti tak bezpečný jako plnohodnotné sedačky 

 

Na jednoduchý sedák si posvítil německý autoklub ADAC. Vybral si z aktuální nabídky potravinového řetězce Lidl, výrobek známých tvarů se objevil začátkem tohoto měsíce v akčnímu letáku v přepočtu za 300 korun.

ADAC varuje, že takový ani žádný podobný sedák nemůže dítěti poskytnout bezpečí srovnatelné s plnohodnotnými autosedačkami pro váhovou kategorii od 15 do 36 kilogramů. Neboli pro děti od 4 do 12 let.

Taková „velká“ sedačka nabízí dítěti nejen větší pohodlí tím, že mu podpírá záda a hlavu, ale je především zárukou většího bezpečí.
ADAC připomíná, že jednoduchý sedák plní minimální zákonné požadavky na ochranu dítěte v autě. Avšak v situaci, kdy do auta narazí jiný vůz ze strany, neposkytuje dítěti žádnou ochranu. Dítě tak může snadno narazit hlavou do dveří.

V takovém případě nepomohou ani hlavové airbagy, které se stávají stále běžnější výbavou aut. Jsou konstruovány pro dospělé, hlavu dítěte nemusí zachytit, varuje ADAC.

Sedák nenabízí dítěti ani pohodlí pro bezpečný spánek. Autoklub jmenuje alespoň jednu výhodu jednoduchých sedáků - dolní pás vedou správně pod břichem dítěte.

Vlevo jednoduchý sedák, vpravo bezpečnější plnohodnotná sedačka pro děti od 15 do 36 kg

 

ADAC doporučuje sedáky nekupovat. Anebo je použít jen v případě nouze, kdy není jiná sedačka po ruce, nebo se robustnější plnohodnotná dětská autosedačka do auta nevejde, třeba když jsou vedle ní umístěny další sedačky pro menší děti. To bývá problém rodin se třemi ratolestmi.

Nakonec autoklub shrnuje výhody a nevýhody sedáku zakoupeného v síti supermarketů Lidl. Kladem je nízká cena, malá hmotnost, jednoduchá montáž a šířka sedáku, která umožňuje převážet korpulentní potomstvo.

Nevýhody však převažují. K záporům patří chybějící boční ochrana pro případ boční kolize a absence vedení ramenního pásu. Při čelním nárazu není zajištěno dostatečné zachycení dítěte.

Dítě se na sedáku navíc dobře v autě za jízdy nevyspí. K sedačce z Lidlu patří i potah s nedostatečným polstrováním, který nelze sundat a vyprat v pračce.

(buč)

 

Čtěte také:

Testy (jaro 2009): I mezi isofixovými sedačkami se najdou nebezpečné

Test dětských autosedaček (podzim 2009): Nebezpečí hrozí při nárazu ze strany

Testy 2007 a 2008: Přibývá dětských autosedaček s isofixem Diskuse

 
 
Petr - Re: dítě nad 36kg
Dobrý den, není u vaší sedačky možné oddělit opěradlo od spodní ...
 
Pavel Tvrdík - dítě nad 36kg
dobrý den, prosím autembezpecne.cz o radu. Právě jsme zjistili, že...
 
Milda - Teorie vs. praxe
Je to sice pěkná teorie a snad každému je jasné, že v autosedačce ...
 
Kristy - Re: Re: Autosedačka
Děkuji Vám za reakci. Přeji hezký den

Celkem 8 příspěvků, poslední 5.11.2018 20:32:29.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

19.2.2019 18:22:21
reklama
  reklama  
   


Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku