Domů > Testy > Testy dětských autosedaček

Rady, novinky a tipy okolo dětských autosedaček


velikost textu:
     
21.června 2013 00:00
 

Je lepší pultíková sedačka, nebo klasická s vestavěnými pásy? A proč některé sedačky mají samostatnou isofixovou základnu?


ÖAMTC
Někteří výrobci nabízejí protisměrné autosedačky i pro děti starší než jeden rok 

Musí odpovídat věku

Dětská autosedačka je nutností až do chvíle, než budou děti měřit více než 150 centimetrů. S tím, jak rostou, budete pro ně potřebovat dvě až tři sedačky. 

Nejmenší je obvykle pro první rok dítěte, druhá je na další tři roky a poté malý cestovatel přesedá do sedačky, která mu slouží až do té doby, než překoná výšku 150 centimetrů (zhruba do 12 let). 

Přibývá však autosedaček, které překrývají dvě kategorie, a slouží tak dětem od narození až do čtyř let, nebo od jednoho roku do
12 let.

Isofix je jistota, jen pozor na umístění ok v autě

Kupujte sedačku s isofixovým uchycením. Na spodní zadní části jsou isofixové kleště, které se při usazování sedačky "zakousnou" do kovových oček v sedadlech vozu, pro hlavní připevnění sedačky se nepoužívá bezpečnostní pás auta. 

Na trhu jich je stále více a také všechna nová auta mají isofixová oka už z výroby. Některé automobilky však umisťují oka tak nevhodně, že se k nim složitě dostává. 

V praxi to znamená, že si rodiče při upevňování sedačky odřou prsty, zlomí nehty a někdy ji isofixovými zámky ani nespojí. 

Na druhou stranu stále více automobilek dělá přístup k isofixům hlavně u nově uváděných modelů tak jednoduchý, že je připevnění sedačky doslova hračkou.

Dvoudílné jsou bezpečné a dobře se s nimi zachází

Stále více sedaček má dva díly: spodní základnu, která se propojí s isofixem, a samotnou sedačku, jež se jednoduchým zaklapnutím spojí se spodním dílem. Základna zůstává v autě, odnáší se sedačka s dítětem.

Základna má také "nohu", jež slouží jako opěra. Ne v každém autě ji však lze použít. Problém bývá u vozů, v nichž se pod podlahou skrývají odkládací schránky. 

Dvoudílné sedačky mají kromě vyšší bezpečnosti i komfortní zacházení. Upevnění je velmi jednoduché, nehrozí špatné propojení, a tím narušení bezpečí dítěte. 

U spících novorozeňat, která může připevňování sedačky probudit, je přínos dvoudílných výrobků jednoznačný.

Některé sedačky je možné otáčet

Na trhu se objevuje stále více sedaček, které přepravují děti v protisměrné poloze i po prvním roce. Děti by totiž měli sedět v protisměru co nejdéle. 

Při čelním nárazu, když dítě sedí ve směru jízdy, čelí páteř a hlava velkému tlaku. Evropská unie chce po výrobcích, aby začali vyrábět takové sedačky, které umožní protisměrnou jízdu alespoň do 15 měsíců.

Některé už jsou ke koupi nyní. Bývají otočné, a jakmile má například rok a půl staré dítě málo prostoru pro nohy, sedačka se otočí a najednou má potomek kromě místa také lepší výhled z auta a na rodiče. 

Pro všechny protisměrné sedačky platí, že na předním sedadle pro spolujezdce mohou cestovat jen při vypnutém čelním airbagu.

Pultík snižuje zatížení při nárazu, ale má i nevýhody

Nebojte se pultíků, naopak. Sedačky pro děti od jednoho roku do čtyř let mají ve výbavě odnímatelný pult stále častěji. 

Testy dokazují, že děti jsou díky nim při nárazu vystaveny menšímu zatížení než bez nich. 

Nevýhodou je určitá sevřenost dítěte mezi pultem a sedačkou. Dítě se také může v pultíkové sedačce více potit a menší bývají také možnosti nastavení sklonu sedačky pro spaní.

Podsedák bezpečnost nezaručí

Nepoužívejte pro děti od 4 do 12 let jednoduché podsedáky. Na trhu je mnoho sedaček v ceně okolo tří tisíc korun, které dětem nabízejí mnohem větší ochranu než podsedáky. 

Sedačky pro větší děti zaručují lepší vedení pásu přes rameno a často také v prostoru břicha. 

Navíc skýtají ochranu při bočním nárazu. Podsedáky pouze zvyšují polohu dítěte, boční ochrana a správné vedení pásu jsou u nich problematické.

S pořízením sedačky větší velikosti nepospíchejte

Není dobré uspěchat přesednutí dítěte z menší sedačky do větší. Pro nejmenší děti je důležité, aby co nejdéle cestovaly v protisměrné poloze, kvůli ochraně krku a hlavy. 

Ve čtyřech letech může být některé dítě ještě malé na "poslední" sedačku, kterou bude užívat do svých 150 centimetrů. Hrozí, že bezpečnostní pás povede příliš vysoko nad ramenem, v blízkosti krku.

Petr Buček, článek vyšel v MF DNES


Čtěte také:

Test dětských autosedaček ADAC 2013: polovina z 27 srovnávaných sedaček obstála


 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

1.12.2023 13:41:51
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku