Domů > Testy > Testy dětských autosedaček

Test dětské autosedačky BeSafe iZi Up X3 fix: plná vtipných detailů


velikost textu:
     
14.srpna 2012 00:00
 

Podle testů ADAC jedna z nejlepších sedaček pro děti od 15 do 36 kilogramů neboli od 4 do 12 let zaujme nejednou zajímavostí. Při nárazu se vytočí, aby dítě lépe ochránila, má spací polohu a do výšky roste celá spolu se svým malým cestujícím.


Petr Buček
Testovaná autosedačka je výborně zpracovaná a pohodlná 


Redakce AutemBezpečně.cz otestovala norskou dětskou autosedačku BeSafe iZi Up X3 fix.

V letošních srovnávacích testech autoklubu ADAC, jejichž stěžejní částí jsou nárazové zkoušky dětských autosedaček, patří mezi nejlepší (více zde).

Crash testy sedačky usazené v osobním autě odhalily jen slabé nedostatky. Ochranu dítěte při bočním a čelním nárazu označil autoklub jako průměrnou. 

Kladem v hodnocení bezpečnosti je podle ADAC výborné vedení bezpečnostního pásu okolo těla dětského cestujícího.

Potvrdil to i několikatýdenní test portálu AutemBezpečně.cz. Zatímco u konkurentů musí rodiče dávat pozor, aby pás procházel pod malými opěrkami pod rukou dítěte, sedačka BeSafe iZi Up X3 fix se obešla bez nich.

A také vedení pásu horní částí sedačky je velmi pevné. Stačí odsunout zarážku, pás se prostrčí do vyhrazeného oka a své místo po návratu zarážky neopustí.

Omezuje se tak riziko chybného vedení pásu sedačkou. To je dobré hlavně v případech, kdy dítě odjede na prázdniny i se sedačkou například k prarodičům, kteří ji používají jen zřídka a její obsluhování nemají tak dobře zažité.

A větší děti zvládnou své připoutání samy bez pomoci dospělých.

Sedačka BeSafe iZi Up X3 fix stojí okolo čtyři tisíc korun


Pěkné materiály bez škodlivin

ADAC ve svých testech měří také přítomnost škodlivých látek v materiálech použitých pro výrobu dětských autosedaček. BeSafe iZi Up X3 fix patří v tomto ohledu k nejlepším.

Na první pohled zaujme nápadité rozvržení světlých a tmavých barev na potahu testované sedačky.

Zatímco světle modrá látka je na bočnicích, tmavší šedou vybarvili návrháři norské firmy sedák a opěradlo. Obvykle u sedaček trpí hlavně přední část sedáku, který především menší děti snadno ušpiní botami.

Přesto potěší, že lze potah snadno ze sedačky sejmout a vyprat v automatické pračce. Dobrým dojmem působí materiál zvolený pro potahy a také pohodlí pro dítě.

Při dlouhých cestách rodiče a hlavně dítě ocení spací polohu, která není v této třídě sedaček úplně obvyklá. Po vytažení postranních pák sedák popojede dopředu a dítě může dřímat.

Test však ukázal, že ovládání spací polohy u menších dětí zvládnou rodiče spíše na parkovišti než za jízdy. Sedačku je totiž nutné obejmout a páky zatlačit směrem nahoru. Návrat do obvyklé polohy není náročný, stačí potlačit sedák. Větší děti se obslouží samy.

Sedačka vysunutá do výšky pro větší děti

Velmi lehká sedačka

BeSafe iZi Up X3 fix nezabírá v autě moc místa. Ocení to především rodiny s dvěma a více dětmi, které využívají prostřední zadní sedadlo.

Ne zrovna široký je také prostor pro dítě, což může vadit korpulentnějším malým cestujícím.

Vtipným a pro rodiče pohodlným řešením je nastavování výšky sedačky. Protože „roste“ s dítětem a doprovází ho na cestách autem až osm let, během nichž dítě vyroste asi o půl metru, má BeSafe iZi Up X3 fix nastavovací zádovou a hlavovou část.

Ta se ovládá s pomocí velkých otočných půlměsíců umístěných po obou stranách. Nahoru se s rostoucím dítětem sune nejen hlavová opěrka, ale také zádová část. To nebývá u některých konkurentů zvykem.

Velká hlavová opěrka trochu omezuje výhled dětí do strany. Avšak působí robustně a bezpečně.

Sedák je dlouhý, což přispívá k pohodlí dítěte. Rodiče zase ocení nízkou hmotnost sedačky při jejím přenášení z auta do auta.

Jednoduchá je manipulace s isofixovými „kleštěmi“ na sedačce. Sedačku však lze použít i ve vozidlech bez isofixů.

Petr Buček


Čtěte také:

TESTY DĚTSKÝCH AUTOSEDAČEK na AutemBezpečně.cz

reklama

BeSafe iZi Up X3 Fix 2012 - 42
BeSafe iZi Up X3 Fix 2012 - 42 lze pořídit v 2 e-shopech za cenu od 3 990 Kč do 3 990 Kč (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >> 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

3.10.2023 6:16:32
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku