Domů > Testy > Testy dětských autosedaček

Test dětské autosedačky Cybex Juno 2-Fix: téměř bezchybná a s pultíkem


velikost textu:
     
10.dubna 2014 00:00
 
V loňských testech evropských autoklubů a spotřebitelských organizací získala sedačka Cybex Juno 2-Fix nejlepší hodnocení ze všech 42 srovnávaných. Slouží dětem od jednoho roku do čtyř let.

Jaromír Chochola
K testované sedačce patří pultík. Až na malé výjimky jej děti bez problémů snášejí. 


Sedačka Cybex Juno se v testech objevila už před dvěma lety. Nyní se do srovnávacích zkoušek vrátila s číslovkou 2 jako Cybex Juno 2-Fix.

Změny se dotkly na pohled jen designu, co konstruktéři změnili uvnitř, není patrné. 

Evropské testy potvrdily, že Cybex Juno 2-Fix patří k tomu nejlepšímu, co se v kategorii od jednoho roku do čtyř let nabízí. 

Portál AutemBezpečně.cz nechal sedačku vyzkoušet při běžném používání testovací rodinou.

Vysvědčení pro Cybex Juno 2-Fix z testu autoklubů a spotřebitelských organizací je výborné.

Na jedničku obstála při nárazových zkouškách – bočních i čelních. Sedačka se podle testů výborně přizpůsobí růstu dítěte, v autě drží na svém místě.

Rodičům podle hodnocení evropského testu nehrozí, že by při instalaci sedačky a usazování dítěte chybovali, jednoduché je usazování dítěte.

Malý pasažér si jízdu užívá díky dobrému čalounění, dostává se mu dobrého výhledu, poloha sezení je předpisová stejně jako prostor, který má k dispozici. Rodiče potěší nízká hmotnost sedačky Cybex Juno 2-Fix, znečištěný potah lze prý jednoduše sejmout a vyprat a sedačka je celkově dobře zpracovaná.

Jediná výtka v hodnocení evropského testu směřuje k velikosti sedačky – v autě zabírá dost místa.

A co ten velký pultík?

Portál AutemBezpečně.cz vyzkoušel před dvěma lety předchozí generaci sedačky Cybex Juno Fix (čtěte zde) a nyní otestoval novou verzi Cybex Juno 2-Fix.

Testovací rodina Chocholových používá pro svého syna právě sedačku Cybex Juno Fix. Proto ji mohli porovnat s nástupnickým modelem.

„Sedačku jsme podrobili testu v podobě týdenního lyžařského výletu do Alp se čtyřmi dětmi v našem Peugeotu 807,“ říká Jaromír Chochola.

„Pokud se sedačka v něčem oproti předchozí generaci změnila, tak jde jen o drobné úpravy, které na první pohled nejsou vidět. A to je dobře, protože si zachovala všechny dobré vlastnosti předchůdkyně: vynikající ergonomii, nízkou hmotnost a jednoduchou obsluhu,“ uvádí otec čtyř dětí Jaromír Chochola.

K sedačce Cybex Juno 2-Fix patří stejně jako k předchozímu modelu bez „dvojky“ v názvu robustní pultík. Díky němu je dítě v lepším bezpečí, při nárazu dochází k vhodnějšímu rozložení sil než u sedaček s integrovanými pásy.

Kdo vidí pultíkovou sedačku poprvé, může se mu zdát, že dítě v ní nebude mít dost místa. Zkušenosti však ukazují, že když dítě v jednom roce přesedne rovnou do pultíkové sedačky, nemívá s ní problém. 

Potíže mohou nastat jen tehdy, když by si dítě zvyklo na sedačku s pásy v kategorii od jednoho roku do čtyř let a pak by mělo přesedat například do auta prarodičů, kde by na něj čekala pultíková sedačka.

„Většina lidí má nejdříve k pultíku nedůvěru. To je ale zbytečné, protože jednoduchost jeho uchycení je příkladná a ani pro dítě nepředstavuje žádný problém,“ popisuje své zkušenosti Jaromír Chochola. 

„Náš dva a půl roku starý syn si na sedačku zvykl velmi rychle a jakmile se do ní před jízdou posadí, automaticky zvedne ruce tak, aby mohl být nasunutím na podsedák nainstalován pultík. Dětem naprosto vyhovuje rovná horní plocha pultíku, na které si můžou hrát s autíčky nebo panenkami,“ uvádí Jaromír Chochola.

Pultík je možné nastavit do několika poloh podle velikosti dítěte, jediná potíž může nastat při kratších zimních cestách, když je dítě nabalené v silné kombinéze – pultík je přizpůsobený spíše pro cestování ve vyhřátém autě bez mnoha vrstev oblečení.

Problém není ani znečištění sedačky: systém svlékání potahů je velmi jednoduchý a intuitivní. „Po cestě z Alp jsme zjistili, že syn pultík pokreslil v autě nalezenou propiskou, ale v pračce čmáranice bez problémů zmizela i z poněkud nepraktické světlé varianty potahu.“

Sedačky se za 10 let změnily k nepoznání

Jako většina moderních sedaček patří i Cybex Juno 2-Fix mezi isofixové. S autem se napevno spojí s pomocí kovových zámků.

Správné uchycení sedačky signalizuje cvaknutí zámků a také optické ukazatele na obou úchytech.

Opěrku hlavy je možné nastavit v několika polohách, takže sedačka „roste“ s dítětem.

„Velmi příjemná je možnost sklápění opěradla sedačky do spací polohy zatažením za madlo pod přední částí sedáku. Pokud je auto navíc vybaveno sklápěním opěradla sedačky, lze pro spaní dítěte najít velmi příjemnou polohu. Spící dítě se při naklápění většinou ani nevzbudí, protože není připoutáno pásy, ale jen samotným pultíkem,“ říká Jaromír Chochola.

A přidává jeden zajímavý postřeh: „V době testu jsme vyklízeli půdu a našli deset let starou autosedačku stejné kategorie. Tehdy jsme jí koupili pro dceru jako velmi bezpečnou a praktickou: v porovnání s testovanou váží o polovinu více, v autě zabírá větší prostor, rozsah nastavení do spací polohy je minimální a tříbodové pásy prakticky znemožňují pohyb dítěte. Navíc cena sedačky byla tehdy ještě o poznání vyšší, než za Cybex Juno 2-Fix.“

V tuzemských e-shopech ji lze pořídit za částky okolo pěti tisíc korun. 

Petr Buček


Čtěte také:

TESTY DĚTSKÝCH AUTOSEDAČEK: SROVNÁVACÍ I JEDNOTLIVÉ


 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 
 
Jarry - Opravdu si zaslouží dobré hodnocení
narazil jsem na toto video a doporučuji před koupí kouknout. Pas ...
 
Adriana - pali?
Dobry den vsem, mam tuto autosedacku a jsem velice spokojena. ...
 
petra - petrus
Dobrý den prosim vás o radu. Dnes sa mojmu synovi podarilo odelit ...
 
Michaela - Fajn sedačka
Měla jsem trochu obavy z pultíku, ale syn si zvykl bez problému a ...

Celkem 26 příspěvků, poslední 5.12.2016 11:37:02.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

6.6.2023 22:53:50
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku