Domů > Testy > Testy dětských autosedaček

Test dětských autosedaček ADAC 2016: bezpečí pro malé i větší děti


velikost textu:
     
25.května 2016 16:20
 

Tradiční srovnávací test, který pořádá německý autoklub ADAC spolu se spotřebitelskými organizacemi, porovnal 26 produktů.


ADAC
Nárazové zkoušky dětských autosedaček probíhaly ve speciální laboratoři 


Tři testované sedačky vybočily v celkovém hodnocení od ostatních: jedna získala nejlepší možnou známku "velmi dobrou", dvě propadly a odnesly si "nedostatečnou".

17 testovaných dětských sedaček obdrželo "dobrou", jedna "dostatečnou" a zbylých pět si z testu odneslo průměrnou známku "uspokojivou".

Test ADAC je mnohem přísnější než zákony stanovené zkoušky, kterými musí projít sedačky před vstupem do prodeje na trhu Evropské unie. 

V nejlepším světle se v testu představil výrobek Kiddy Evo-Luna i-Size, jediný jedničkář mezi zkoušenými sedačkami. Je určený novorozeňatům od 45 centimetrů. Dítěti poslouží zhruba 15 až 18 měsíců, než doroste do výšky 83 cm.

Jak název vítězné sedačky napovídá, prošla novou homologací nazvanou i-Size. Ta výrobcům mimo jiné nařizuje, aby udávali výšku dítěte, pro kterou je sedačka vhodná. Dříve používaná metodika rozdělovala sedačky podle váhy dětí. V současné době si mohou výrobci vybrat, podle které normy dětskou autosedačku nabídnou na trh. 

Také v dalších kategoriích lze vybírat mezi kvalitními produkty: Pro děti zhruba do jednoho roku se hodí Besafe iZi Go Modular i-Size nebo její varianta doplněná o isofixovou základnu i-Size base (základna zůstává napevno v autě, sedačka se do ní jednoduše nacvakne).

Mezi dětskými autosedačkami do půldruhého roku dítěte vedle vítězné Kiddy uspěly také Joie i-Gemm, Joie i-Gemm + i-base, Kiddy Evo-Lunafix a Maxi Cosi Citi.

Kdo chce sedačku, která dítě na cestách doprovodí od narození až do čtyř let, může sáhnout po výrobku Concord Reverso PLUS. 

Pro děti od jednoho do čtyř let nemají vážné slabiny Besafe iZi Kid X2 i-Size, Recaro Optiafix, Britax Römer King II a Besafe iZi Modular i-Size + i-Size base.

V kategorii jeden rok až dvanáct let byla v testu nejlepší dětská autosedačka Joie Transcend. A mezi výrobky pro děti od 4 do 12 let uspěly Britax Römer Kidfix II XP Sict, Britax Römer Kidfix II XP, Joie Duallo, Maxi Cosi Rodifix Airprotect a také Britax Römer Discovery SL. 

Na velké věkové rozpětí - od narození až do zhruba sedmi let - láká sedačka Chicco Seat-Up 012. Podle testu ADAC dětem zaručuje průměrné bezpečí. Ještě hůře však dopadly zkoušky její obsluhy. Výsledkem je celková podprůměrná známka.

Dvě dětské autosedačky dopadly při zkouškách ještě hůře. U KidsEmbrace Friendship je nutné odejmout její horní díl, když v ní cestují větší děti. V takovém případě však neposkytuje žádnou boční ochranu. Boční nárazový test odhalil slabiny také u Kiwy SF01 Q-Fix. Její materiály navíc obsahují škodlivé látky. 

Srovnávací test ADAC, dalších autoklubů (rakouského ÖAMTC a švýcarského TCS) a spotřebitelských organizací hodnotí především bezpečnost dětských autosedaček. Každý výrobek se podrobil čelnímu a bočnímu nárazovému testu. 

Zkoušky se dále zaměřily na obsluhu sedaček (instalace v autě, poutání dítěte, nastavení výšky, nebezpečí špatného použití, čištění a zpracování) a ergonomii (prostor a komfort pro dítě, náročnost na prostor v autě, pozice sezení). Poslední část testu se věnovala zkouškám přítomnosti škodlivin v materiálech, z nichž jsou zkoušené autosedačky pro malé cestující vyrobeny.  

(buč)

 VÝSLEDKY TESTU DĚTSKÝCH AUTOSEDAČEK - ADAC 2016
SedačkaUrčeno pro cm/kg Isofix Cena (Kč)BezpečíObsluhaErgonom.ŠkodlivinyCelk.
Podíl na výsledku    50 % 40 %  10 %  
Do zhruba 1 roku dítěte   
Besafe iZi Go Modular i-Size40-75 cm ne 5500+++++++ (1,8)
Besafe iZi Go Mod. i-Size + i-Size base
40-75 cmano 11500+++++ (1,9)
Do zhruba 1,5 roku dítěte
Kiddy Evo-Luna i-Size45-83 cm ano12000++++o++(1,5)
Joie i-Gemm40-85 cm ne 3200+++++++(1,7)
Joie i-Gemm + i-Base40-85 cmano  7000 +++ + (1,8)
Kiddy Evo-Lunafix do 13 kgano10500 +++ (1,9) 
Maxi Cosi Citi do 13 kg  ne 2750 ++++ + (2,1) 
Do zhruba 4 let dítěte
Concord Reverso PLUS
40-105 cm ano  9500 ++++++ (1,8)
Hauck Varioguard Plus do 18 kg ano  6500 + o++ o (2,7) 
Kiwy SF01 Q-Fix do 18 kg ano  5500-- -- -- (4,9) 
Do zhruba 7 let 
Chicco Seat-Up 012do 25 kg ano  7500o - + +-(3,9)
Od 1 do 4 let dítěte
Besafe iZi Kid X2 i-Size61-105 cm ano 14800 ++++++ (1,8)
Recaro Optiafix
9-18 kg ano  7900++++ (2,1)
Britax Römer King II 9-18 kg ne  4500++ + (2,3)
Besafe iZi Modul. i-Size + iSize base 61-105 cm ano 16000++ + (2,4)
Chicco Oasys 1 Evo Isofix9-18 kg ano  6000o+++ o (2,7)
Od 1 do 12 let dítěte
Joie Transcend9-36 kg  ano 5700++o+ (2,1)
Britax Römer Advansafix II Sict9-36 kg  ano 7400ooo++o (2,9)
KidsEmbrace Friendship9-36 kg   ne 4000 --oo++--(5,5)
Od 4 do 12 let dítěte 
Britax Römer Kidfix II XP Sict15-36 kg ano 5900 o+++ (1,8)
Britax Römer Kidfix II XP 15-36 kg  ano  5000++ ++ + (1,9)
Joie Duallo 15-36 kg  ano  4400 o+ (1,9)
Maxi Cosi Rodifix Airprotect15-36 kg  ano  4900+++ ++ + (1,9)
Britax Römer Discovery SL15-36 kg  ano  3400+++ ++++ (2,1)
Migo Sirius + Solar15-36 kg  ano  6000o (2,7) 
Migo Sirius 15-36 kg   ne 2500 o (2,7) 

 HODNOCENÍ ADAC
velmi dobrá 0 - 1,5  ++
dobrá 1,6 - 2,5   +
uspokojivá 2,6 - 3,5   o
dostatečná 3,6 - 4,5   -
nedostatečná 4,6 - 5,5  --

Poznámka: Uvedené ceny jsou orientační. Pokud sedačka získá za bezpečnost a obsluhu horší známku než dobrou, ztrácí další body v celkovém hodnocení. Platí to také tehdy, když test odhalí přítomnost škodlivých látek.

Pramen: ADAC, AutemBezpečně (ceny)


Čtěte také:

Rady, novinky a tipy okolo dětských autosedaček

TESTY DĚTSKÝCH AUTOSEDAČEK na AutemBezpečně.cz



 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

31.5.2023 19:22:46
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku