reklama  
 
 
Domů > Testy > Testy aut

Opel Meriva povyrostl o třídu – test minivanu s naftovým motorem 1.7 CDTI


velikost textu:
     
20.srpna 2010 00:01
 
Nový Opel Meriva cílí na rodiny ještě více než předchůdce. Možná nenabízí takovou variabilitu jako původní meriva s délkou malých aut, tedy čtyř metrů, zato je velkorysejší co do pohodlí. Se svou koncepcí zadních dveří otevíraných proti směru jízdy dotahuje komfort cestování ještě o rozměr snadného nastupování a vystupování.

Martin Urban
Oproti předchůdci má nová Meriva nápadnější kabát 


Letitého předchůdce překonává nová meriva rozměry venku i uvnitř, až na výšku vozu – novinka je o necelý centimetr nižší. Na délku je o čtvrt metru delší, rozvor ale nepovyrostl o mnoho, jen o centimetr a půl.

Zato nová meriva o dost přibrala v bocích. Na šířku má o téměř dvanáct centimetrů víc než předchozí verze, což posádka ocení.

Přesto se dozadu nevešla tři samostatná sedadla pro pohodlný převoz trojice dospělých. Při troše uskrovnění samozřejmě auto pět lidí odvézt zvládne, díky dostatečnému prostoru nad hlavami ani nebudou trpět klaustrofobií.

Nová meriva je minivanem, tedy autem kompaktních rozměrů zvenku a velkorysým uvnitř, na půl cesty. Na francouzskou konkurenci jako Citroën C4 Picasso nebo Renault Scénic, které lze s nadsázkou obrátit zevnitř naruby, nemá, co se variability interiéru týče.

Našlápnutí k víceúčelovému vozidlu brzdí nepříliš variabilní interiér. Zadní sedačky lze posouvat do vícero směrů a taky je sklopit, čímž vznikne rovná plocha. Do podlahy ale nezaplují, vyjímat se také nedají.

Na pohodlí zaměřené auto myslí i na dvojici cestujících vzadu. Když se prostřední část zadní lavice sklopí a posune dopředu a krajní sedačky odsunou co nejvíc dozadu, lze je pak přiblížit více k sobě. Pak nemusejí pasažéři vzadu sedět nalepení na dveřích a bude se jim při dlouhém cestování lépe dýchat.

Omezená variabilita může chybět tomu, kdo je zvyklý převážet bicykly v interiéru auta. Nebo třeba kdo bere nábytek jako spotřební zboží, neustále dokupuje solitéry a vozí v autě.

OPEL MERIVA - BEZPEČNOST A CENA

Crash testy Euro NCAPZatím netestován
Airbagy2 airbagy v nejnižší výbavě Selection, boční airbagy za 5000 Kč. Boční i hlavové airbagy bez příplatku jsou součástí o stupeň vyšší výbavy Enjoy.
ESPAno, bez příplatku
IsofixDva úchyty na zadních sedadlech
CenaNejlevnější meriva se stokoňovou atmosferickou čtrnáctistovkou stojí od 329 900 Kč, v základním dieselovém provedení 1.3 CDTI se 75 koni je za 384 900 Kč. V akci je k oběma verzím zdarma klimatizace a palubní počítač. 

Poznámka:  srpen 2010

 

Protisměrné otevírání zadních dveří má smysl

Meriva se zadními dveřmi otevíranými proti směru jízdy silně vymezuje proti konkurenci a získává zde body. A ve městech těží z kratší délky o zhruba čtvrt metru, než má třeba sedmimístný Renault Grand Scénic nebo Citroën Grand C4 Picasso.

Nastupování a vystupování při atypicky otevřených dveřích je snadné pro menší i větší děti. Ocení ho i senioři, kteří mívají s naloděním do auta kvůli snížené pohyblivosti problémy.

Přední i zadní dveře se otevírají do velkého úhlu a ani středový sloupek při nastupování či vystupování ze zadních míst tolik nepřekáží. Jen si musí lidé, kteří chtějí na stejné straně auta vystoupit najednou, dát přednost.

Nezanedbatelné je hledisko bezpečnosti dětí. Když opouštějí zadní místa současně jako rodič přední sedačku, má je dospělý stále na očích. Děti jim nezmizí z dohledu tak jako při vystupování z auta s běžnými zadními dveřmi.

Dveře mají bezpečnostní pojistku proti náhodnému otevření. Automaticky se po rozjezdu uzamykají, aby se během jízdy nemohly pootevřít a následně náporem vzduchu otevřít úplně.

Britský deník Independent připomíná rozdíl v otevírání těchto dveří oproti podobným systémům jinde: Zadní dveře je možné otevírat samostatně. Není třeba nejdřív manipulovat s předními dveřmi, aby se řidič dostal ke klice těch zadních, jako je tomu u výstředního mikrovanu Mini Clubman nebo extravagantního sporťáku Mazdy RX-8.

Mezi předními sedadly má majitel Merivy od výbavy Enjoy tzv. FlexRail, který spočívá ve dvou nosičích - schránkách na kolejnicích kombinovaných s opěrkou na ruku. Schránky na drobnější předměty či držáky na nápoje lze posouvat dopředu a dozadu.

Kolejnice zasahují až mezi nohy pasažéra uprostřed vzadu, který pak musí dávat pozor, aby na ně nestoupl. Kdo v autě potřebuje malé komůrky k odložení věcí, třeba i středně velkého fotoaparátu, pak FlexRail využije. 
  

OPEL MERIVA 1,7 CDTI 74 kW - HODNOCENÍ

PřednostiOtevírání zadních dveří proti směru jízdy usnadňuje vystupování i nastupování, nejvíce to ocení méně pohybliví lidé. Auto je uvnitř větší, než jaké se zdá zvenku. Zpracování je perfektní, celkově auto působí velmi solidně.
SlabinyInteriér není bůhvíjak variabilní - zadní sedačky lze účinně sklopit, ale do podlahy nijak nezaplují. Nezajetý motor byl na diesel příliš žíznivý, při rozjezdu se moc dynamicky neprojevoval.

Pramen: AutemBezpečně.cz


reklama

Potřebujete pro svou velkou rodinu pořídit minivan? Nezapomeňte se podívat na nabídky vozu Opel Meriva.


 

Mladý žíznivý diesel potřebuje dozrát

Průměrná spotřeba 7,8 litru během testování byla na naftový motor příliš vysoká. A to jsme jezdili převážně po dálnici a po okreskách, městy jen projížděli. Při kratších cestách po hlavním městě se průměrná spotřeba ustálila na osmi litrech nafty na sto kilometrů.

Spotřeba byla jistě ovlivněna tím, že testovaný vůz nebyl pořádně zajetý, auto mělo za sebou jen necelé 4000 kilometrů. Motor si ještě nestačil „sednout“, k hodnotě 6,4 litru na sto kilometrů kombinované spotřeby se nedalo ani s lehkou nohou na plynu přiblížit.

Svůj litr, a možná více, si vzala i automatická převodovka. Řazení rychlostních stupňů bylo někdy znatelné, ale nijak rušivé. Navzdory zaměření vozu pro pohodové rodinné jízdy pravděpodobně zvolí drtivá většina zákazníků manuální převodovku u obou hlavních paliv.

Pocitově by řidič s automatem rád řadil výš. Motor točil zbytečně vysoko, aby v případě potřeby rychleji dosáhl vyššího výkonu. Není divu, že pak spotřeba nafty sahala do sfér nepřeplňovaných benzinových motorů. Automatická převodovka má i možnost sekvenčního řazení.

Řízení vozu je německy přesné. Je téměř bez vůle, řidiči mimovolné škubnutí za volant neodpustí. Motorista by si měl během jízdy rozmyslet štrachání po všemožných odkládacích schránkách a hledání třeba založeného cédéčka, nechtěné vybočení z daného směru je v měrivě natotata.

Také brzdy si říkají o maximální řidičovu soustředěnost. Stručně řečeno – jsou ostré. Při neopatrném brnknutí o velký brzdový pedál u verze s automatickou převodovku auto velmi důrazně přibrzdí, možná až s moc velkou intenzitou.

Na přístrojové desce se hraje klasika

Budíky jsou řešené klasicky, rychloměr má decentně označené limity 50, 90 a 130 km/h červenou tečkou. Další červenou tečku, nyní virtuální, promítá ručička rychloměru i otáčkoměry na okruží budíků pro lepší přehled o okamžitých hodnotách. Pěkné.

Komu se nechce brejlit na nevelké číslice ukazatelů, může si na palubním počítači s displejem mezi budíky navolit zobrazování okamžité rychlosti. Počítač samozřejmě disponuje i ostatními potřebnými hodnotami, jako je průměrná či okamžitá spotřeba, ujetá vzdálenost apod. a funguje podobně jako počítače aut koncernu Volkswagen.

Jen listování mezi zobrazovanými hodnotami je trochu krkolomné. Děje se otáčením dopředu či dozadu prstencem na levé páčce, která má za hlavní úkol spouštět ukazatele směru. Vyžaduje natáhnout ruku za volant, nahmátnou prstenec páčky, uchopit ho a otáčet tam a sem.

Pro srovnání se nabízí přepínání počítače u značek koncernu Volkswagen, kde mu je vyčleněný ovladač na volantu. Stačí ho jen palcem posunovat tam a sem, ruka vůbec nemusí opustit volant.    

Martin Urban

OPEL MERIVA 1,7 CDTI 74 kW 6AT - TECHNICKY

MotorNaftový přeplňovaný čtyřválec
Výkon (kW/koní)74/100
Max. točivý moment (Nm/ot. za min.)260/1700-2550
Poháněná kolaPřední
PřevodovkaAutomatická šestistupňová
Maximální rychlost (km/h)172
Zrychlení 0-100 km/h (s)13,9
Spotřeba paliva (l/100 km)

8,6 město/5,1 mimo město/6,4 kombinace

Emise CO2168 g/km
Exhalační normaEuro 5
Rozměry (d/š/v - mm)4288/1812/1615
Rozvor (mm)2644
Základní hmotnost (kg)1360
Objem kufru (l)400/1500 se sklopenými sedadly 

Pramen: Opel


Čtěte také:

Test Opelu Astra 1,6 Turbo: dlouhán mezi sobě podobnými

Testovaná Kia Venga 1.4 – pohledné prostorné auto, nikoli minivan 

Test Citroënu C3 Picasso 1.4: hravý, malý, přesto rodinný vůz Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

24.6.2018 15:11:30
reklama
  reklama