Domů > Testy > Crash testy

Škoda Octavia zvládla nezávislé crash testy na pět hvězdiček


velikost textu:
     
6.března 2013 00:01
 

Nová octavia patří k nejbezpečnějším vozům své třídy podle nezávislých crash testů Euro NCAP. Díky "aktivní" kapotě motoru je také ohleduplná k chodcům.


Euro NCAP
Jedinou slabou chvilku si Škoda Octavia vybrala při bočním crash testu, kdy auto naráží do sloupu. Řidičův hrudník dostal citelný zásah. 

 

Škoda Octavia třetí generace, jejíž prodej právě začíná, získala v nárazových zkouškách Euro NCAP maximální počet pět hvězdiček.

Za bezpečí pro řidiče a spolujezdce dostala 93 procent bodů. 

Čelní nárazovou zkoušku zvládla octavia na jedničku. Figuríny zastupující dospělé osoby různých velikostí nezaznamenaly při testovacích nárazech při rychlosti 64 km/h žádné vážné nebezpečí.

V prvním z dvojice bočních crash testů obstála škodovka také na výbornou. Do octavie narazila ze strany bariéra zastupující jiné auto v rychlosti 50 km/h.

Tento boční střet přestála octavia na výbornou


Nedostatky v bočních ochraně odhalila třetí nárazová zkouška, kdy octavia v rychlosti 29 km/h svým bokem vrazila do pevného sloupu.

Hrudník řidiče je v takové situaci ochráněn slabě. Na pětibodové stupnici dostala Škoda Octavia školní čtyřku.  

Velmi dobrých 86 procent bodů si nová škodovka odnesla za ochranu dětí. Malé figuríny usazené v různě velkých dětských autosedačkách byly při crash testech v bezpečí.

Přední airbag lze kvůli dítěti v protisměrné autosedačce na místě spolujezdce snadno vypnout, sedačky lze ve voze jednoduše instalovat.

Octavia získala také vysoké procentní hodnocení za ochranu chodců. Nová škodovka dostává tak zvanou aktivní kapotu motoru.

Ta se při střetu s chodcem sama o několik centimetrů zvedne, aby byla dále od tvrdých částí motoru. Podle Euro NCAP to opravdu přispívá k bezpečnosti pěších. 

Škoda Octavia si odnesla pochvalu i za své elektronické bezpečnostní systémy - za multikolizní brzdu, za systém pro bezpečnou jízdu v pruzích nebo za systém udržující odstup od aut jedoucích vpředu.

Pětihvězdičkové vysvědčení si z crash testů odnesly také tři další testované vozy. Euro NCAP spolu s octavií otestovala Toyoty Auris a RAV4 a elektrický Renault Zoe.

Petr Buček

VÝSLEDKY CRASH TESTŮ EURO NCAP  - BŘEZEN 2013

Auto
Počet hvězdOchrana dospěl. (%)
Ochrana dětí (%)
Ochr. chodců (%)
Bezp. syst. (%)
Škoda Octavia593868266
Toyota Auris592846866
Toyota RAV4589826666
Renault Zoe5898066 85

Pramen: Euro NCAP, březen 2013


Čtěte také:

Nejbezpečnější auta roku 2012: Renault Clio, Volvo V40, Ford B-Max, BMW řady 3 a dalšíDiskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

6.6.2023 21:08:48
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku