Domů > Testy > Testy pneumatik

10 největších mýtů okolo zimních pneumatik


velikost textu:
     
6.listopadu 2013 00:00
 

Omyly a nepravdy provázejí přezouvání na zimní pneumatiky. Švýcarský autoklub TCS je uvádí na pravou míru.


TCS
Kam obout pneumatiky v lepším stavu a jak vybrat ty nejlepší? 

1. Lepší pneumatiky patří na přední kola, obzvláště u předního pohonu.

Špatně. Pneumatiky s lepším vzorkem mají kvůli bezpečnosti zamířit na zadní kola. Díky tomu je zaručena lepší přilnavost kol zadní nápravy. Zabrání se vybočení zádě v hraniční situaci.


2. Zimní pneumatiky je dobré dojíždět v létě.

Opět špatně. Zimní pneumatiky se vyrábějí z jiné směsi než letní a neobstojí při různých meteorologických podmínkách panujících v létě. Testy švýcarského autoklubu TCS ukázaly, že zimní obutí potřebuje v létě při zastavení z rychlosti 100 km/h až o 20 metrů delší brzdnou dráhu.


3. Zimní pneumatiky jsou povinné.

Ani to neplatí. Také českým řidičům zákony zimní pneumatiky nenařizují. Avšak když panuje zimní počasí, je jejich použití od 1. listopadu nutností. (Kdy je v Česku nutné použít zimní pneumatiky, čtěte zde).


4. S přezutím se vyplatí počkat na první sníh.

Špatně. Čím dříve řidič přezuje, tím méně jej překvapí ranní mrazíky nebo první sníh na horách. V německy mluvících zemích doporučují řidičům používat zimní obutí od října do Velikonoc. 


5. Ideálním kompromisem jsou celoroční pneumatiky.

Kdepak. Jde jen o kompromisní řešení. Celoroční pneumatiky zaostávají podle testů TCS v létě i v zimě za sezonním obutím. Navíc se rychleji opotřebují a zvyšují spotřebu paliva.


6. Nejlepší jsou nejdražší pláště.

Připlácet je někdy zbytečné. Srovnávací testy zimních pneumatik to potvrdily už několikrát (testy čtěte zde). Vybírat je lepší podle výsledků nezávislých testů.


7. Zimní pneumatiky jsou přínosem hlavně na sněhu.

Určitě ne. Zimní obutí přináší ve srovnání s letními pneumatikami více bezpečí také na mokré zimní silnici, při velmi nízkých teplotách na suchu a na ledu.


8. Dvě zimní pneumatiky na předních kolech stačí.

V žádném případě. Správné obutí je dokonce důležitější u zadních kol, protože má lví podíl na stabilitě autě. 


9. Nevadí, když je na každém kole jiná pneumatika.

Špatně. Je důležité alespoň na každou nápravu montovat pneumatiky se stejným typem vzorku a s podobnou hloubkou dezénu. Při použití různých pneumatiky nepomohou ani sebelepší elektronické systémy.


10. Nákup na internetu je vždy výhodnější.

Neplatí to vždy. Nezapomeňte, že při objednání v e-shopu často připlácíte za doručení. Další výdaje představuje přezutí kol a jejich vyvážení. Některé pneuservisy poskytují při nákupu pneumatiky slevu na montáž, uskladnění a také se nemusíte starat o likvidaci vysloužilých gum.

(red)

reklama 


Čtěte také:

TESTY PNEUMATIK



Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

11.6.2023 0:08:20
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku