Domů > Testy > Testy doplňků

Test porovnal tři různé typy navigací: v telefonu, přenosnou a zabudovanou


velikost textu:
     
16.června 2010 00:00
 
Srovnávací test rakouského autoklubu ÖAMTC zjistil velké rozdíly mezi navigačními systémy pevně zabudovanými do palubní desky auta. Jsou mezi nimi špičkové, i takové, které mají řadu nedostatků. Ve srovnávacím testu různých koncepcí navigace pro automobily ukázaly své přednosti mobilní telefony, nezklamal ani velmi rozšířený typ přenosného navigačního přístroje na přísavku.

ÖAMTC
Napevno zabudovaná navigace s displejem na palubní desce může stát okolo 10 tisíc korun, ale také desetinásobně víc 

 

Moderní mobilní telefony mohou směle v navigačních službách konkurovat speciálně zaměřeným produktům, ať už pevně instalovaným do útrob auta, nebo přenosným. Ukázal to test autoklubu ÖAMTC.

Za nejvyšší kvalitu navigování v autě je nutné si hodně připlatit. Nejlépe totiž ve srovnání různých koncepcí navigace dopadla dvojice zabudovaných přístrojů ve vozech BMW a Mercedes.

Například díky head-up displeji, který promítá navigační pokyny na čelní sklo, přímo před oči řidiče. „Riziko odvedení pozornosti řidiče klesá v takovém případě na minimum,“ uvádí v hodnocení testu Robert Czarnecki, technik autoklubu ÖAMTC.

Majitelé BMW nebo mercedesů se mohou spolehnout na přehledné zobrazení trasy, její správnou volbu nebo na přesné hlasové pokyny.

Vzhledem k ceně vozů těchto exkluzivních značek a velkých příplatků za jejich navigace, která třeba v případě BMW stojí 65 tisíc korun, jsou zajímavější výsledky ostatních systémů.

Mezi pevně zabudovanými přístroji byla také navigace TomTom, kterou dodává ke svým vozům Renault, a navigační zařízení pro vozy Mitsubishi.

V obou případech ukázaly přístroje své nedostatky. Renault sice nabízí vestavěnou navigaci ve srovnání s jinými automobilkami nejlevněji, za 13 700 korun, srovnávací test však u něj odhalil zastaralé mapy i software.

Test navigace ve voze Mitsubishi ukázal na špatné zobrazení trasy a nepřesné hlasové pokyny. Nedostatky mělo i samotné navádění k cíli. 

   

Stále více řidičů používá ve svém autě přenosnou navigaci (vlevo) nebo "chytrý" telefon s navigací (vpravo)

 

Mnohem lépe se představily tak zvané chytré telefony, které kromě volání a dalších funkcí nabízejí jejich uživatelům jednoduché spojení s e-mailovou schránkou nebo právě navigaci.

V telefonu iPhone test vyzkoušel dva různé softwarové pakety - TomTom a Navigon.

Technikům autoklubu se líbilo u těchto populárních multifunkčních telefonů nejen přesné navigování, ale také jejich obsluha a pořizovací cena.

Oba přístroje se testu zúčastnily s držákem TomTom Car-Kit doplněným o přídavnou jednotku GPS. Bez něj měl iPhone špatné spojení se satelity. A bez takového propojení navádění k cíli nefunguje na sto procent.

V přímém srovnání předčil iPhone vybavený softwarem Navigon své dvojče se systémem od firmy TomTom.

Třetím testovaným mobilem s navigací byla Motorola Milestone. Za přístroji iPhone ve zkouškách o krok zaostala. Mimo jiné kvůli špatnému zvuku při naváděcích pokynech a komplikovanému ovládání.

Poslední testovaná navigace, přenosná Garmin Nüvi 1690, se v testu ukázala jako vyvážená pomůcka bez velkých slabin. Na nejlepší hodnocení však nedosáhla.

Oproti zabudovaným přístrojům v luxusních autech nenabízí například komfortní a bezpečnou projekci pokynů na čelní sklo. Některé „chytré mobily“ zase porážejí tuto přenosnou navigaci díky své všestrannosti.

(buč) 

VÝSLEDKY TESTU NAVIGACÍ RŮZNÝCH KONCEPCÍ

 Přístroj Hodnocení
 Pevně zabudované přístroje v palubní desce auta
 BMW řady 5 – navigace Professional  *****
 Mercedes E – Comand APS *****
 Mistubishi Outlander – MMC HDD **
 Renault Carminat TomTom **
 „Chytré telefony" s navigací
 iPhone Navigon ****
 iPhone TomTom  ***
 Motorola Milestone **
 Přenosná navigace
 Garmin Nüvi 1690 Europa ***

Poznámka: Lepší přístroje dostaly větší počet hvězdiček, Pramen: Autoklub ÖAMTC 

 

 

Čtěte také:

Test porovnal levné navigace s drahými: vyplatí se ušetřit

Navigace bude v mobilech běžná jako foťák nebo přehrávač hudby, říká šéf českého zastoupení Nokia Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

3.10.2023 7:14:15
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku