Domů > Testy > Testy doplňků

Srovnání různých typů chladicích boxů: autolednička pro jídlo a pití na letní dovolenou


velikost textu:
     
29.dubna 2016 10:50
 

Kdo chce mít v autě potraviny a nápoje studeného i během parného léta, musí sáhnout po správném chladicím zařízení.


TCS
Čtyři porovnávané chladicí boxy - každý funguje na jiném principu 

Švýcarský autoklub TCS otestoval různé druhy chladicích boxů. Hledal u nich jejich kladné stránky i zápory. 

Není totiž chladicí box jako chladicí box. Test proto porovnal čtyři různé typy - pasivní box (Campingaz Icetime za zhruba 1500 Kč), termoelektrický box (Waeco TCX 35 s cenou 7500 Kč), absorpční lednici (Dometic RC 1600 EGP za 7000 korun) a kompresorovou (Waeco Cool Freeze CFX 35 za 20 tisíc korun).

Top Přenosné lednice


Pasivní chladicí boxy se hodí na pláž

Nejlevnější autolednice nemají aktivní chlazení, spoléhají se na izolaci svých stěn. Hodí se na pláž, kde je lepší najít pro ně místo ve stínu nebo je ještě zakrýt dekou. Jejich výhodou je nízká hmotnost a také skutečnost, že nepotřebují žádnou údržbu. 

Pořizovací cena nebývá vysoká. Je však nutné počítat s tím, že chladicí vložky vyžadují několikahodinové namrazení. Vložky stojí jen několik desetikorun.

Campingaz Icetime za zhruba 1500 Kč


Na piknik přijde vhod termoelektrický box

Termoelektické autolednice mají ve svých útrobách tak zvaný peltierův článek, který umí chladit i ohřívat. Teplota uvnitř boxu se tak může pohybovat mezi 5 a 50 stupni Celsia. 

Tyto boxy potřebují ke své činnosti připojení do elektrické sítě či k baterii auta. Díky své jednoduchosti jsou však cenově dostupné, tiché, lehké i nenáročné na údržbu.  

Waeco TCX 35 stojí okolo 7500 Kč


Absorpční box je do zahradní chaty

V absorpčních systémech dochází k přeměně směsi vody a čpavku z kapalného stavu do plynného. Z okolí se přitom odčerpává teplo. Tuto lednici je proto nutné připojit k elektrickému rozvodu či k baterii. Jako zdroj energie poslouží také kempingová plynová bomba. 

Tyto boxy nemají motor, a jsou proto tiché. Spotřebují však poměrně hodně energie a nejsou vhodné pro venkovní teploty přesahující hranici 40 stupňů. Absorpční boxy jsou těžké, jejich hmotnost se pohybuje okolo 20 kilogramů. 

Dometic RC 1600 EGP za 7000 korun


Kompresorové lednice zvládnou i tropy

Drahé kompresorové boxy chladí dobře i při vysokých letních teplotách. V případě potřeby zvládnou i zamrazení potravin. Kompresorové lednice se připojují do elektrické sítě nebo k autobaterii. Jejich spotřeba není vysoká, a jsou proto určeny i k dlouhodobému použití.

Nevýhodou je vysoká cena, hmotnost a také větší hluk, který vydávají.

Waeco Cool Freeze CFX 35 za 20 tisíc korun


(red)

Čtěte také:

Test chladicích boxů: Která autolednice je nejlepší? 
Čtěte dále na téma:
Testy
 

Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

5.6.2023 2:57:40
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku