Domů > Testy > Testy (statistiky) spolehlivosti aut

Statistiky TÜV odhalí spolehlivý vůz i učiněný krám, novým králem je Toyota Corolla Verso


velikost textu:
     
15.září 2009 10:31
 
Při výběru nového vozu bude patrně hrát největší roli sympatie ke značce nebo konkrétnímu modelu, ale vždy je dobré vědět, jak je spolehlivý. Jednou z firem, která technické prohlídky provádí v Německu a vede si o nich podrobné statistiky, je TÜV. Kdo jejím statistikám spolehlivosti věnuje trochu pozornosti, dokáže si vybrat vůz, se kterým bude jezdit do autoservisu jen výjimečně.

Toyota
Pro rok 2009 vyhlásil TÜV králem spolehlivosti Toyotu Corollu Verso 

Auta do tří let

Žezlo spolehlivosti vozů starých maximálně tři roky třímá v přehledech společnosti TÜV vydaných na přelomu roku 2008 Toyota Corolla Verso. Japonská automobilka sice s jejím přímým nástupcem nepočítá, ale náhradou je Toyota Verso, která je nástupkyní velkoprostorových aut jak v nižší střední, tak ve střední třídě v nabídce japonské značky.

Jako velice spolehlivé se ukázaly i další japonské vozy Mazda 2, Mazda 3, Subaru Forester, Toyota Avensis, Toyota Yaris a Honda Jazz. Skupinu nejdůvěryhodnějších ještě doplnily dvě německé dvojice aut, prémiové 911 a Porsche Boxster, a pak lidovky Ford Fusion a Ford Fiesta.

Fabia drží basu s Octavií na průměrném 59. místě. Ke cti jim budiž fakt, že stejnou spolehlivost kromě Renaultu Modus vykazují i luxusní BMW 5 a Jeep Grand Cherokee.

Na konci žebříčku skončilo korejské MPV Kia Carnival. Svou pověst v této věkové kategorii nevylepšily ani vozy Seat Arosa, exotický Chrysler PT Cruiser nebo Peugeot 407.

Auta do pěti let
Nejspolehlivější vozy staré čtyři až pět let mají modrou krev. Majitelé Porsche Boxster nebo Porsche 911 mohou jezdit na technickou kontrolu s ledovým klidem. Dvojici sportovních vozů následuje Subaru Forester, což je příjemná zpráva pro ty, kteří tento hybrid mezi SUV a kombíkem vlastní nebo o něm uvažují coby o ojetině.

Pochvalnému mručení automechaniků garáží TÜV se dále těší nesourodá směska Honda Jazz, Audi A8, Opel Meriva, Mazda 2, Toyota RAV4, Mazda MX-5 a z obyčejných aut i Ford Fusion a Hyundai Getz.

Škodovky se mezi auty do pěti let moc nevytáhly. Octavia až na 63. místě a Fabia na 74. pozici svědčí o poněkud chabém zdraví těchto u nás nejprodávanějších aut.

Slavit na karneval patrně nepojedou majitelé MPV Kia Carnival, protože by možná ani nedojeli. Tento velkoprostorový vůz opět ve spolehlivosti pohořel všude, kde se dalo. Jen o chloupek lépe dopadl Renault Laguna, Chrysler PT Cruiser, Peugeot 106 nebo Renault Kangoo.

Auta do sedmi let
Mezi šesti- až sedmiletými vozy jsou nejspolehlivější opět „poršáky“ – 911 a Boxster. Zdatně jim ale sekundují už mnohem dostupnější SUV Toyota RAV4 a Subaru Forester. Vedle luxusního Mercesedu SLK si výborně vede lidová Mazda Demio, Toyota Yaris, ale také opět o něco dražší vozy Mazda MX-5, Audi A4 nebo Honda Accord.

Octavia hájí 38. místo, což není zas tak špatný výsledek, jelikož se na této pozici tísní ještě s Volkswageny New Beetle a Passat a s Renaultem Mégane. Fabia na 60. místě už vykazuje mnohem větší nedostatky.

Do třetice nejhorší je opět Kia Carnival. O nemnoho lepší vysvědčení si vysloužili lajdáci Ranult Laguna, Chrysler PT Cruiser, Ranult Kangoo či Fiat Bravo/Brava.

Auta do devíti let
Čím starší, tím lepší, nebo aspoň nijak horší, tak by se daly charakterizovat držáky spolehlivosti Porsche 911 a Boxster. Opět září také Toyota RAV4, Mercedes SLK, Mazda Demio a Subaru Forester.

 Z lidových vozítek exceluje ještě Toyota Yaris, její o třídu větší sestra Corolla taktéž, do třetice jistí rodinné stříbro také Avensis. Japonskou šlechtu soustavně ctí Mazda MX-5 a Subaru Foerster.

Škoda Octavia na 39. místě plave průměrným tempem, Škoda Felicia se ale stydí až na 11. místě – od konce žebříčku.

Auta do jedenácti let
U deseti- až jedenáctiletých aut se na prvním místě změna nekoná. Porsche 911 je ikonou spolehlivosti i ve věku, kdy by jiné auto už mělo nárok na sešrotování. Nezklamaly tradičně Toyoty, vedle RAV4 to byl stařičký Starlet a na šestém místě nesmí chybě Corolla. Mercedes SLK a BMW Z3 ve stáří kolem deseti let také do servisu po technické kontrole často nemusí.

Škoda Octavia dosáhla na dvacátý stupínek žebříčku spolehlivosti, což je u tak starých vozů známka slušná. Zato Felicia spolu se Seatem Toledo na 64. pozici za sebou zanechaly už jen Alfu Romeo 145/146 a trpaslíky Renault Twingo a Ford Ka.

Martin UrbanDiskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

3.6.2023 21:08:18
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku