Domů > Testy > Další testy

Jízdní kolo na střeše auta zvýší spotřebu o více než dva litry


velikost textu:
     
11.května 2012 00:00
 

Až o dva a půl litru na sto kilometrů zvýší spotřebu paliva jízdní kola na střeše auta. Cestování se tak prodraží o korunu na každý kilometr.


Thule
Výhodou převážení kol na střeše je nižší cena nosičů 

Autoklub ADAC změřil, jak se změní spotřeba paliva při převážení kol. Potvrdil, že menší vliv na ni mají bicykly v držáku na tažném zařízení.

Dvě kola upevněná na střešním nosiči zvýší spotřebu až o 41 procent, změřil autoklub.

Na zadním nosiči, který se spojí s tažnou „koulí“, převážená kola navýší apetit motoru jen o 18 procent.

Když dva cyklisté vyrazí autem s koly na střeše na výlet a najedou 100 kilometrů, musí počítat s nárůstem nákladů na cestu o zhruba sto korun. 

Spotřeba v takovém případě činí podle ADAC u dieselového auta více než osm litrů nafty na sto kilometrů. Při rychlosti 130 km/h.

Bez zátěže přitom za stejných podmínek auto vystačí s necelými šesti litry nafty na sto kilometrů. Téměř dva a půl litru paliva navíc v aktuálních cenách představuje necelou stokorunu.

ADAC měření provedlo s vozem Opel Zafira. Spotřeba se střešním nosičem a dvěma bicykly vzrostla přesně o 2,43 litru nafty. 

Nosič na tažném zařízení převážející dvě kola způsobil nárůst spotřeby o 1,06 litru.

U benzinových aut lze očekávat ještě větší změnu spotřeby při převážení kol.

Autoklub upozorňuje, že spotřebu paliva zvýší také samotný střešní nosič bez kol. Asi o pět procent.

Kdo má velké auto, neudělá chybu, když bezpečně zajištěný bicykl převáží uvnitř.

Jak roste spotřeba při převážení kol: Spodní osa představuje rychlost auta, vertikální spotřebu paliva. Červená křivka zobrazuje spotřebu nafty při převozu dvou kol na střešním nosiči. Modrá ukazuje spotřebu při transportu dvou bicyklů na nosiči upevněném k tažnému zařízení. Žlutá signalizuje spotřebu s prázdným střešním nosičem a zelená křivka odpovídá vozu bez nosičů (ADAC, květen 2012).


(buč)


Čtěte také:

Test nosičů kol na střechu a na tažné zařízení: který se jednoduše ovládá a je bezpečný?


 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

3.10.2023 22:54:14
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku