Domů > Testy > Další testy

Srovnávací test čističů disků: aby se litá kola pěkně leskla


velikost textu:
     
12.října 2012 00:00
 

Jak očistit kola z lehkých slitin a přitom je neodřít? Poradí srovnávací test 12 přípravků, který provedl německý magazín Auto Zeitung se společností GTÜ.


Abt
Pěkná a čistá litá kola jsou ozdobou auta 

Test si vzal na mušku tucet čističů disků, které prodávají obchody s autodoplňky, supermarkety ale také značkové autoservisy.

Hlavní zjištění z testu je následující: žádný z testovaných přípravků neočistí disky od připáleného brzdného prachu na sto procent.

Avšak nejlepší ze zkoušených přípravků dokážou malé divy. Majitel auta s jejich pomocí a téměř bez námahy vrátí kolům zašlý lesk.

Nejlépe mezi 12 srovnávanými výrobky kola očistil přípravek Dr. Wack P21S Felgen-Reiniger Power Gel. 

V českých internetových obchodech je jeho půllitrové balení k mání za částky okolo 460 korun. Kdo by zatoužil po větším desetilitrovém balení, musí si připravit dva tisíce korun.

Vítěz testu přesvědčil nejen díky účinnému čištění kol, ale zároveň nepůsobí na jejich materiál agresivně.

Stupně vítězů patřily ve výsledkové listině také výrobkům Tuga Chemie a X-Plosion Felgenreiniger od firmy Uebler. 

Čtvrtý skončil Sonax Xtreme Felgen Reiniger Plus, pátý Aral Felgen Reiniger SuperShine, šestý Nigrin Felgenreiniger EvoTec a sedmý Magic Car Cover Felgenreiniger Power Gel. 

Pouze vítězný výrobek dostal celkové hodnocení "velmi doporučeníhodný" a také následujících šest čističů v pořadí řidičům GTÜ a Auto Zeitung doporučují k nákupu.

Další pětice testovaných výrobků už zaostává. Hodnocení "doporučeníhodný s výhradami" si vysloužily čističe kol Liqui Moly Felgen-Reiniger Spezial, Stark Felgenreiniger V12 a Sonax FelgenStar Felgenreiniger. A také výrobek určený k čištění litých kol nabízený v supermarketech Lidl s označením W5. 

Poslední příčka v testu patří čističi nabízeném pod značkou Peugeot technature Felgenreiniger. Organizátoři testu jej nedoporučují.

Vítěz testu čistič Dr. Wack P21S


Test hodnotící čistící schopnosti výrobků měl čtyři části. Musely si poradit s běžně zašpiněným kolem a poté také se silně zanesenými disky. Vždy s použitím houbičky a bez ní.

Běžně ušpiněná kola zvládly všechny testované čističe. Rozdíly se ukázaly až u silně znečištěných disků.

V této části zkoušek uspěla jen trojice dražších čističů P21S od firmy Dr. Wack, Ueblers X-Plosion a Sonax Xtreme.

Čistící schopnosti však nebyly jediným testovaným kritériem. Uspět mohly jen výrobky s jednoduchou manipulací a takové, které se nechovají agresivně k materiálům, z nichž jsou kola vyrobená.

Zacházení s čistidly na kola má svá přesná pravidla. GTÜ radí nastříkat pokud možno čističe jen na disky, dodržet předepsanou dobu ke správnému účinku a pak je smýt silným proudem vody. 

(buč)

reklama



Čtěte také:

DALŠÍ TESTY na AutemBezpečně.cz 


 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 
 
Aleš - čistič pneu
Na čistém autě si zakládám včetně detailů, není nic komičtějšího ...

Celkem 1 příspěvků, poslední 24.5.2020 19:33:04.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

1.10.2023 19:58:57
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku