Domů > Zprávy

Nebezpečně tiché elektromobily musí nahlas vrčet - ale třeba taky bučet


velikost textu:
     
13.listopadu 2009 00:18
 
S rozvojem vozidel na elektrický pohon, jejichž budoucí ovládnutí silnic už není jen vizí spisovatelů sci-fi, se ozývají hlasy proti jejich tichému provozu. Nebezpečné by mohly být zejména pro děti, cyklisty a nevidomé. Z jednoho prostého důvodu – když jedou, není je slyšet. Aby nebyly elektromobily chladnou zbraní, která může srazit na ulici kohokoli, budou o sobě muset dávat hlasitě vědět.

Martin Urban
Nyní výrobci elektromobilů ladí co nejdelší dojezd po co nejkratším dobíjení baterií. Zdánlivě banální záležitost, jaký zvuk mají jejich tiché elektromobily vydávat, budou ale muset řešit také.

 

Všichni jsme se od mateřské školy učili před přecházením ulice rozhlížet se. Ale také poslouchat, zda-li neslyšíme zvuk motoru blížícího se auta.

Spíš než aby se cyklista otáčel, jestli za ním něco nejede, natočí trochu hlavu do strany, nastraží uši a pak odbočí.

Na svůj sluch se při přecházení spoléhají zejména nevidomí. Ale i psi, kteří je vodí, stejně jako ostatní zvířata, co potřebují čas od času přeběhnout silnici.

Zejména tyto skupiny by tiché elektromobily mohly ohrozit nejvíc. Nakonec ale každého, kdo používá na ulici uši. Proto se v některých zemích začíná jednat o tom, jak by na sebe tichá auta mohla upozorňovat.

Otázky ohledně potenciálního nebezpečí už se projednávají v britském parlamentu, americkém senátu, na úrovni japonské vlády. Obavy jsou opodstatněné.

Britský deník Telegraph cituje odborníka Asociace vodících psů pro nevidomé, který potvrdil, že zvuková informace o rychlosti, směru a vzdálenosti přijíždějícího vozidla je pro vodící zvíře i nevidomou osobu na ulici pro přežití klíčová.

Hlavní hluk, který elektromobily vydávají, přichází od pneumatik. Elektromotor pracuje úplně potichu.

Umělý zvuk coby součástí značky?

Naštěstí nebude problém, aby o sobě elektrická auta dávala vědět uměle generovaným zvukem, neboli hlukem. A prý může být jakýkoli.

Z marketingového hlediska by různorodost zvuků, které by elektromobily vydávaly, mohla být zajímavá. Firma Harman International už vyvinula zařízení pro tichá auta, které jim umožní vydávat při jízdě jakýkoli požadovaný zvuk.

Při troše fantazie by hluk vydávaný elektrickým vozidlem mohl být jakýmsi doplňkem té které značky auta. Například elektrický Peugeot by mohl řvát jako lev. Dodge, který má ve znaku berana, by mohl mečet jako sudokopytník. A blížící se Toyota, jejíž reklamu se zpívající opicí asi málokdo vymaže z paměti, by o sobě mohla dávat vědět protáhlým libozvučným „To-yóóóó-táááá…“.

Je ovšem sporné, zda-li by takovéto zvukové znečištění prostoru kolem silnic pomohlo chodcům a cyklistům v bezpečné orientaci. Sdružení hájící zájmy ohrožených skupin, ať už dětí, zvířat či nevidomých, už teď požadují, aby generovaný zvuk byl okamžitě rozpoznatelný a vždy stejný.

Z bezpečnostního hlediska je to pochopitelné. Ale s auty na elektriku, která by vydávala například zvuk přistávající stíhačky, jelena v říji či přehrávala Mozartův klavírní koncert, by svět kolem silnic byl určitě veselejší.

(rub)

 

Čtěte také:

Nedokonalé baterie brzdí rychlejší nástup elektromobilů. Budou však obchodovat se svou energií

Vybité akumulátory z elektromobilu zmizí v podzemní výměnné staniciDiskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

3.6.2023 19:36:08
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku