Domů > Zprávy

Nizozemsko chce vybírat silniční daň za každý ujetý kilometr


velikost textu:
     
19.listopadu 2009 00:03
 
Nizozemští řidiči budou platit silniční daň jednou měsíčně podle počtu ujetých kilometrů. Sazba za kilometr se bude lišit podle toho, v jakou hodinu auto pojede, do které velikostní třídy patří a jaký má motor. Návrh schválila nizozemská vláda a čeká se na potvrzení parlamentem.

ADAC
Dopravní zácpy nutí Nizozemsko k rázným opatřením. Kdo vyjede v době dopravní špičky, zaplatí víc. 

 

Zatímco v Česku platí silniční daň jen podnikatelé, v Nizozemsku, Německu a řadě dalších zemí musí do státní kasy přispívat všichni majitelé aut.

A jestliže česká legislativa stanovuje za hlavní kritérium při výpočtu daně objem motoru a stáří auta, v Německu hraje důležitou roli množství vypouštěného CO2.

Nizozemská vláda si však myslí, že je nespravedlivé, když stejnou měrou platí do státní kasy řidiči, kteří ročně ujedou pět tisíc kilometrů, i ti, jejichž auta urazí za tutéž dobu desetinásobek. Auto, které je na cestách více, intenzivněji zatěžuje vozovky i životní prostředí.

Vláda připravila novelu, která má zmenšit dopravní zácpy typické pro nizozemské silnice. Vedle velikosti auta, typu motoru a jeho škodlivin se totiž do sazby daně zahrne také časový faktor. Méně budou platit ti, kteří vyjedou mimo dopravní špičku. A výslednou daň stanoví úřady podle přesného množství najetých kilometrů.

„Každé auto bude vybaveno jednotkou GPS, která zaznamená, kolik kilometrů, kde a v kolik hodin auto urazí. Tyto údaje se odešlou do sběrného úřadu, který rozešle řidičům účty,“ uvedlo nizozemské ministerstvo dopravy.

Průměrný poplatek bude v roce 2012, kdy má nový sazebník začít platit, dosahovat tří eurocentů za ujetý kilometr. V roce 2018 už dosáhne téměř sedmi centů.

Nově daně mají ulevit individuální dopravě a donutit Nizozemce ve větší míře používat hromadnou dopravu.

Ministerstvo dopravy očekává, že dopravní zácpy se zmenší o polovinu, poklesne počet nehod. Pro auta ze zahraničí připraví jinou formu výběru poplatků.

Podle průzkumu nizozemského deníku Telegraaf mezi 40 tisíci respondenty 62 procent řidičů daň z každého kilometrů odmítá. Nevěří tvrzení vlády, že větší půlka majitelů aut nezaplatí za silniční daň více než nyní.

Další kritiku vzbuzuje satelitní sledování všech aut. Jeho odpůrci tvrdí, že jde o zásah do soukromí. Vláda to odmítá. Tvrdí, že systém bude přechovávat jen údaje o najetých kilometrech, a ne o trasách a době cest.

(buč)Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

30.9.2023 8:25:51
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku