Domů > Zprávy

Bezpečnější jízdu v autě by těhotným ženám měl zajistit speciální pás


velikost textu:
     
27.listopadu 2009 00:02
 
Ženy v pokročilém stádiu těhotenství už se nebudou muset obávat jezdit autem patřičně připoutané. Nápaditá konstrukce zlepšováku, který jim bezpečnou jízdu umožňuje, respektuje jejich tělesné proporce. V případě nehody nezatlačí na břicho a neohrozí budoucí miminko.

Reel and Shafty Handling Company
Speciální postroj má těhotná žena upnutý přes hrudník a ramena, ne přes břicho

 
Zdá se, že nastávající matky nebudou muset řešit otázku, zda je bezpečné v době jejich těhotenství řídit auto, anebo jím vůbec cestovat v souladu s předpisy. Pravidla jim přikazují poutat se bezpečnostním pásem, přičemž jejich jiný stav nijak nezohledňují.

Jenže bezpečnostní pás vedený šikmo přes hrudník a břicho by mohl jak dítěti, tak matce při nehodě ublížit. Různých opatření, jak riziko snížit, je řada, žádné ovšem bezpečnost gravidních žen významně nesnižuje.

Až nyní se na obzoru objevilo řešení, které by mohlo požadovanou bezpečnost zajistit. Zlepšovák Brita Stephena Westona by při případné nehodě měl těhotnou ženu spolehlivě zadržet, ale neublížit dítěti v jejích útrobách.

Speciální postroj poutá ramena a hrudník, nikoli břicho

„Běžný pás cestujícího při nehodě zadrží, ale pokud by byl zapnutý přes břicho těhotné ženy, mohl by jí ublížit,“ uvedl sám vynálezce pro Manchester Evening News.

Novinka, která by měla těhotným zajistit cestování autem bez obav, není skutečný pás, který by přecházel diagonálně od ramenou přes hrudník a břicho k pánvi. Jde spíš o postroj zapnutý křížem přes ramena a prsa.

„Moje řešení jako jediné nevyžaduje diagonální upnutí bezpečnostním pásem. Jsem přesvědčený, že s tímto patentem dokážeme ochránit tisíce těhotných žen před poraněním a případnou ztrátou nenarozeného dítěte,“ tvrdí Stephen Weston.

Zlepšovák trochu připomíná hrudní úvaz, jaký používají horolezci anebo myči oken na výškových budovách. Při bouračce se nárazové síly, které u běžného pásu působí přes hrudník a břicho, u speciálního postroje rozprostřou pouze v oblasti ramen a hrudníku. Vyduté břicho zůstává volné, nic na něj zvenku netlačí.

Za vším – i za vynálezy – hledej ženu

S revolučním vynálezem přišel sice muž, ovšem začal na něm pracovat poté, co se nahlas zamyslel a zeptal se manželky, kam svou představivost zaměřit. A ona mu poradila, ať vymyslí něco pro nastávající matky.

Stephen Weston má s vynálezy zkušenosti a speciální bezpečnostní pás není zdaleka jeho prvním. Nechal si ho patentovat a jeho firma Reel and Shafty Handling Company pracuje na jeho uvedení na trh od roku 2005.

Vynález už s úspěchem prošel zkušebnou Aerospace and Automotive Research Group při univerzitě v anglickém Boltonu. Nyní ho čekají crash testy, investice odhaduje Stephen Weston v desítkách tisíc liber.

Pokud dotáhne projekt do konce a uhlídá si copyright, měly by se mu vložené prostředky bohatě vrátit. Jen v Evropě lze zájem očekávat obrovský. Sám vynálezce s optimismem tvrdí, že jeho nové bezpečnostní vylepšení dorazí na trh v roce 2010.

(rub)

 

Čtěte také:

Ford přichází s nafukovacími bezpečnostními pásy 

Test dětských autosedaček (podzim 2009): Nebezpečí hrozí při nárazu ze strany

Crash testy: Děti na sedadle spolujezdce jsou ve velkém nebezpečí Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

30.9.2023 7:36:14
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku