Domů > Zprávy

Ledabyle připevněný vánoční stromek spadne ze střechy a ohrozí okolí


velikost textu:
     
10.prosince 2009 00:05
 
Pokud vezete vánoční stromeček na střeše auta, měli byste jej upevnit nejlépe textilními upínacími pásy. Naopak zcela nevhodné jsou elastické popruhy známé také pod názvem gumicuky. Tyto napínací šňůry symbol Vánoc na střeše neudrží ani při havárii, ani během kritického manévru s autem.

ADAC
Nárazová test ukázal, jak nebezpečná může být špatně připevněná vánoční jedlička na střeše auta 

 

Německý autoklub ADAC připevnil vánoční jedličku na střechu auta a v laboratoři simuloval crash test. Technici chtěli zjistit, jak bezpečně řidiči vozí do svých příbytků jehličnan, bez kterého se největší křesťanský svátek roku neobejde.

Zjistili, že ledabyle připevněný stromek se může zachovat při nárazu jako nebezpečná střela.

Autoklub zkusil dva nárazy. Poprvé byla jedle ke střešnímu nosiči připevněna textilními upínacími pásy. Druhý crash test absolvovala v objetí gumových napínáků.

Tato elastická pomůcka se ukázala jako zcela nevhodná. Při nárazu v rychlosti 50 km/h popruhy praskly a těžký strom sletěl z auta dolů, přičemž vážně ohrozil kohokoli v blízkém okolí. „Při nehodě se takový 32 kilogramů vážící předmět stává životu nebezpečným projektilem,“ píše ADAC ve zprávě z testu.

Mnohem lépe skončila nárazová zkouška pro upínací pásy. Ty přetížení spojenému s nehodou odolaly a jedli udržely na střeše.

Podle ADAC by přepravovaný předmět zůstal na svém místě také při složitém manévru, který řidič dělá s autem například ve chvíli, kdy se musí rychle vyhnout překážce na silnici.

Jak bezpečně odvézt vánoční stromeček

V obou nárazových zkouškách upevnili technici jedli na střechu špičkou dozadu. V opačném případě proudící vzduch za jízdy poškodí větve.

Nejdříve obepnuli jedním popruhem kmen stromu. Druhý zajistil stromek na opačné straně u špičky, aby se nemohl svézt do strany. „Použití pásů na střeše je nezbytné,“ míní ADAC.

Autoklub také přidává pár rad těm, kdo symbol Vánoc povezou uvnitř auta. Nestačí totiž jen sklopit sedadla a smrček či borovičku naložit dovnitř.

Opět se vyplatí použít upevňovací pás.

Vedle něj poslouží jako zábrana v pohybu jehličnanu také sklopená sedadla. Pro lepší ochranu sedadel je dobré mezi ně a stromek vložit třeba dřevěnou desku.

(buč)

 

Čtěte také:

Lyže a sáňky uvnitř auta se při nárazu promění v nebezpečnou lavinu

AutemBezpečně.cz přináší výsledky crash testů 250 aut

Test střešních boxů: Který je bezpečnější a jak obstojí v dešti? Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

3.10.2023 6:48:28
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku