reklama  
   
Domů > Zprávy

Známkou vyspělé společnosti mohou být i parkovací místa pro těhotné


velikost textu:
     
15.prosince 2009 00:00
 
Asi každá motoristka, která neodložila řidičské oprávnění v době těhotenství, musí čas od času řešit problém s parkováním, zejména při nákupech. S nabytými tělesnými proporcemi se špatně sedá za volant a ještě hůře vystupuje. Na parkovištích u samoobsluh a obchodních center si pak při vystupování z vozu, kde se kvůli nedostatku místa nedají plně otevřít dveře, musí vzpomenout na kurz jógy. Přitom by stačilo málo – vyčlenit a náležitě označit pár míst pro těhotné, podobně jako mají svá parkovací místa vyhrazena vozíčkáři.

Martin Urban
Nastoupení do auta, v jehož těsné blízkosti zaparkoval jiný motorista, může být fyzicky náročné pro každého. Natož pro těhotnou ženu.

 

Přesunovat se s rostoucím břichem dá hodně práce, pěšky nebo autem. Ne každá rodina disponuje prostorným minivanem, a nasoukat se za volant menšího vozu dá práci i při plně otevřených dveřích.

Stává se to zejména na parkovištích u obchodních center větších měst. Při dobré vůli si může nastávající matka nechat dostatek místa pro otevření dveří k pohodlnému vystoupení, když vsak přijde s nákupem k autu, zjistí, že ji jiné auto vstup do vozu téměř zablokovalo.

„Dveře otevřené na maximum, a přesto se mi nevystupovalo na parkovišti z auta lehce,“ popisuje své nákupy v těhotenství Jitka Holasová z Prahy. „Pokaždé, když mi pak někdo zablokoval dveře svým autem, jsem si říkala, že bych raději parkovala na místě, které by pro mě bylo bezpečnější a pohodlnější.“

Pro nápady není třeba chodit daleko. Stačilo by vyhradit u nákupních center nebo úřadů pár míst, podobně jako vozíčkářům. V britském Walesu už se chystají tuto myšlenku uvést do praxe. I za cenu několika úřednických opatření mají Velšané pocit, že stresovat těhotné ženy při parkování není žádoucí.

Fungovalo by to tak, že od sedmého měsíce těhotenství, kdy jsou ženy v pohybu značně omezené, by mohly využívat speciální průkazky. Ta by je opravňovala parkovat na speciálně označených místech třeba u nákupních center. Průkazku by si nastávající matka vyzvedla u gynekologa nebo porodní asistentky.

Průkazka má mít růžovou barvu a kromě siluety těhotné ženy a symbolu Evropské unie s iniciálami dané země na ní bude figurovat datum expirace, číslo průkazu a informace o tom, kdo doklad vydal.

Pokud by se toto opatření ve Walesu ujalo, rozšíří se rychle po celé Velké Británii. Později by se ostrovy mohly v tomto ohledu stát vzorem pro celou Evropu.

„Vyhrazená místa pro nastávající matky bych v těhotenství určitě uvítala, protože mám dojem, že třeba u nových obchodních center v Praze jsou parkovací místa stále menší a menší. V těhotenství jsem zas tak objemná nebyla, přesto se mi s větším břichem vystupovalo z auta špatně,“ říká Šárka Klomínková, která je na mateřské dovolené.

„Snad ještě horší je ale umístit dítě do autosedačky, když je málo místa na otevření dveří. Všimla jsem si, že v některých nákupních centrech mají parkovací místa označená symbolem kočárku, která jsou širší než běžná. Takových míst je ovšem žalostně málo, vždy jsou obsazená, musím pak s dětmi parkovat, kde se dá,“ dodává matka dvou dětí.

Ženám pak často nezbývá než improvizovat. „Naštěstí máme celkem velké a vysoké auto. Není pro mě problém upnout děti do autosedaček na zadních místech z té strany, kde je více místa pro otevření dveří. Když jsem byla těhotná, párkrát jsem musela nastoupit předními dveřmi spolujezdce a se značným úsilím se odtamtud nasoukat za volant. V malém autě by tenhle eskamotérský trik ale nebyl možný,“ vzpomíná s úsměvem Šárka Klomínková.

(rub)

 

Čtěte také:

Bezpečnější jízdu v autě by těhotným ženám měl zajistit speciální pás 

Evropa zestárne a přibude letitých řidičů. Jak se jim přizpůsobí automobil?Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

23.4.2021 12:33:03
reklama
  reklama  
   


Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku