Domů > Zprávy

Multiautosedačka umí vozit na zadních sedadlech až čtyři děti najednou


velikost textu:
     
6.ledna 2010 00:03
 
Jeden, dva, tři, čtyři… počítají užaslí přihlížející děti, které vystupují ze zadních míst malé fiesty, jež právě zaparkovala u chodníku. Není to optický klam, to si jen početná rodina nechtěla pořizovat drahé MPV pro šest či sedm osob. Přepravu čtyř potomků na zadních místech vyřešila speciální dětskou „autolavicí“, ve které lze bezpečně převážet až čtveřici potomků.

Multimac
Čtyři děti mohou být vzadu převáženy i v tak malém autě, jako je Ford Fiesta

 S trochou nadsázky by vynález Multimac mohl způsobit menší populační explozi. Pokud se rodiče rozhodnou mít víc dětí, než pro kolik je homologováno jejich auto, nemusejí se stresovat starostmi s koupí většího vozu a mohou rovnou začít pracovat na dalším potomkovi.

Vícečetná sedačka Multimac se připevní jednoduše na zadní místa vozu a podle toho, kolik dětských sedaček v sobě integruje, rozšíří počet cestujících. Vyrábí se ve vícero šířkách, aby pasovala do libovolného auta, velkého nebo malého.

S její pomocí tak lze například výše jmenovaný Ford Fiesta povýšit na šestimístný vůz. Nebo je možné zadní místa miniaturního Fiatu 500 vybavit lavicí pro usazení tří dětí.

Princip vynálezu je jednoduchý – jako se šetří místo a materiál u řadových domů nalepených vedle sebe, tak je konstruována i sedačka Multimac. O přepážku mezi jednotlivými místy se děti dělí, a tím se zabere méně prostoru.

Trojice běžných zadních míst, která pojme tři dospělé o váze 70 kg, může tedy se speciální lavicí hravě unést i čtyři děti s hmotností do 36 kg. Tam, kde je potřeba vozit jen tři děti, ale v sedačkách se nevejdou, je možné umístit menší variantu Multimacu pro trojici ratolestí.

Britská firma Multimac si nechala svůj zlepšovák patentovat, pro schválení do provozu musel projít crash testy a dalšími schvalovacími procesy. V současné době mohou rodiče vozit děti v Minimacu na území Evropy, schvalovací proces pro provoz ve Spojených státech a Kanadě probíhá.

Výrobek je tedy navýsost praktický, a k tomu i bezpečný. Konstrukce z hliníku je lehká, pro usnadnění případného častého nakládání či vyjímání z vozu lze dokoupit speciální úchyty.

Sedačka je vyrobená tak, aby v případě bouračky pohltila nárazovou energii, bezpečnostním prvkem jsou i opěrky hlavy. Pro menší děti s hmotností od 9 do 22 kilogramů s výškově stavitelnými stranicemi, pro větší děti o váze 22 až 36 kg s normálními opěrkami, také nastavitelnými na výšku.

Lavici, která v sobě integruje přímosměrné autosedačky, lze vybavit i speciálními kolíbkami pro převážení miminek proti směru jízdy. Tak zvaný Minimac může být na všech dětských místech, tudíž i novorozená čtyřčata jsou s tímto výrobkem vítána. Protisměrné doplňkové sedačky mohou převážet děti od těch nejmenších až po třináctikilové, chystá se i varianta pro patnáctikilové valibuky.

Lavice Multimac nejsou levné. Třímístná stojí 1099 liber, čtyřmístná 1299, každá doplňková kolíbka pro mimina přijde na 249 liber. Zlepšovák ale nabízí okamžité řešení, jak převážet více potomků, a dává čas na spoření na větší auto, až děti ze sedačky Minimac odrostou.

(rub)

 

Čtěte také:

Test dětských autosedaček (podzim 2009): Nebezpečí hrozí při nárazu ze strany

Crash testy: Děti na sedadle spolujezdce jsou ve velkém nebezpečí

 Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

30.9.2023 7:39:54
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku