Domů > Zprávy

U britské STK propadaly nejčastěji renaulty


velikost textu:
     
18.ledna 2010 00:04
 
Až třetina všech vozů Renault Mégane, které jejich majitelé přivezli ve Velké Británii před třemi lety k technické prohlídce, nevyhovělo požadavkům. Srovnání se dostalo ven z uzavřených archivů až po uplatnění práva na informace, které vznesla rozhlasová stanice BBC.

Renault
Téměr třetina Renaultů Mégane modelového roku 2004 neuspěla před třemi lety v britských stanicích technické kontroly

 

Technická kontrola á la STK se na britských ostrovech jmenuje MoT. Musí se k ní dostavit majitelé vozů starších tří let, a to každý rok.

Nedostatečnou známku na vysvědčení si od technických prověrek odvezla čtvrtina malých vozů Vauxhall / Opel Corsa. Dobře si nevedl ani u Britů tradičně oblíbený Ford: Mondeo zklamalo téměř ve 22 procentech, maličké Ka v 21 procentech.

Mezi jmenované dva fordy se vklínil další Renault s nevalným výsledkem – Clio. Francouzskou basu ve srovnání úspěšnosti u zkoušek držel před třemi lety i Peugeot 206, který také neuspěl s více než pětinou zkoušených exemplářů.

Naopak nejlépe si vedla tradičně spolehlivá největší japonská automobilka. U zkoušek propadlo jen 11 % modelů Toyota Corolla.

Informace přinesl server WhatCar?, největší britský spotřebitelský rádce ohledně aut. Převzal je od Operating services agency (VOSA), veřejné instituce, kterou přes dopravní sektor sponzoruje britská vláda.

Právo na informace je silnější než předsudek

Statistika úspěšnosti značek aut u zkoušek MoT za rok 2007 se stala věcí veřejnou na žádost rozhlasového média BBC. Jeho odborník na právo na informace prošel shromážděné údaje o nejpopulárnějších modelech aut, které se dostavily k prověrce aspoň ve 20 000 exemplářů.

Agentura VOSA zveřejněním seznamu výsledků technických prověrek „bodla“ do propadlíků navzdory předchozímu váhání. Dříve se odkrytím takovýchto údajů bránila. Argumentovala tím, že jsou pro uživatele zavádějící a že poškozují výrobce.

Britský komisař pro dohled nad dodržováním práva na informace ovšem agentuře VOSA přikázal statistiky zveřejnit. Svůj postoj obhájil tím, že je to v zájmu veřejnosti.

A v odkrývání svých statistik bude muset VOSA pokračovat. Letos ještě vyjdou najevo srovnání úspěšnosti v technických prověrkách za rok 2008 i 2009.

 SROVNÁNÍ mODELŮ aUT s nEJVYŠŠÍM pROCENTEM nEÚSPĚCHU u sTK (moT)
 Značka Model % neúspěšných vozů
 Renault Mégane 28,1
 Vauxhall / Opel
 Corsa 24,7
 Ford Mondeo 21,8
 Renault Clio 21,2
 Ford Ka 21
 Peugeot 206 20,5
 MINI MINI 20
 Volkswagen Golf 19,2
 Vauxhall / Opel Zafira 18,9
 Vauxhall / Opel Astra 18,4
 Ford Focus 18
 Ford Fiesta 15,6
Poznámka: V přehledu figuruje dvanáct nejčastěji testovaných vozů modelového roku 2004

(rub)

 

Čtěte také:

TÜV: Na jedničku si vedou na prohlídkách auta z Německa a Japonska

Nejméně závad odhalily technické kontroly u vozů Audi A6 a Opel Corsa 

Nejspolehlivějším vozem britských firemních flotil je Honda CivicDiskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

1.12.2023 13:38:51
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku