Domů > Zprávy

V navigačních službách mobily na přenosné navigace nemají


velikost textu:
     
25.ledna 2010 00:01
 
Jeden z největších výrobců mobilních telefonů, finská Nokia, začíná dávat navigaci pro řidiče do přístrojů vybavených GPS zcela zdarma. Telefon v držáku na čelním skle dokáže zastoupit při hledání trasy a navádění k cíli cesty velmi oblíbené přenosné navigace. V čem však budou mít i nadále tyto jednostranně zaměřené přístroje navrch?

Petr Buček
Malý displej telefonu nemůže konkurovat obrazovkám přenosných nebo pevných navigací 

 

V půlce minulého roku se na srovnání navigací v telefonech různých značek, tedy nejen nokií, s populárními přenosnými přístroji zaměřil německý autoklub ADAC. Výsledek srovnávacího testu zní: Navigace v telefonu přinesly zklamání, jejich specializovaní přenosní konkurenti mají v mnoha ohledech poměrně slušný náskok.

Zkoušky se zaměřily na fungování přístrojů, jejich obsluhu, navigační služby, dopravní informace i na to, jak moc poutají řidičovu pozornost. Zde platí jasná přímá úměra – čím větší pozornost musí osoba za volantem navigaci věnovat, tím méně se věnuje řízení. A vzniká nebezpečí.

Autoklub zjistil, že mobilní telefony s GPS zaostávají za přenosnými navigacemi hlavně v komfortu, ale také svým výkonem. Jejich uživatel se musí připravit na řadu dalších kompromisů.

Prvním kamenem úrazu může být pro některé uživatele mobilů stahování navigačního softwaru do telefonu. Ne každý to zvládne bez pomoci.

Navigace v mobilu se neobejde bez připojení k internetu. Kdo si neplatí internetový paušál v mobilu, zaplatí za každý datový přenos zvlášť. Ti kdo jej mají, musí se buď omezit na používání navigace na českém území, nebo se připravit na drahý roaming při cestách do zahraničí.

Naopak výhodou on-line spojení navigace v telefonu s internetem jsou služby, které v budoucnu umožní například rychlé vyhledání pumpy s aktuálně nejlevnějším benzinem na projížděné trase.

Autoklub ADAC dále připomíná, že k mobilnímu telefonu je zapotřebí mít pro navigování v autě kvalitní držák a dobíjecí kabel, který se zapojí do zásuvky namísto zapalovače. Nabíjecí šňůra spojená s telefonem by neměla řidiči překážet.

Samostatnou kapitolou je obsluha navigačních přístrojů za jízdy. Kvůli bezpečnosti se jejich ovládání při řízení nedoporučuje ani u vestavěných přístrojů, ještě horší je to u navigací na přísavce. A úplně nejvíc řidičovy pozornosti upoutá ovládání navigace v subtilnějším mobilním telefonu.

Poslední nevýhodu mobilů představuje menší rozměr displeje.

Podtrženo a sečteno, navigace v mobilu není plnohodnotnou alternativou k navigačním přístrojům. Dobrou službu odvede patrně jen těm, kteří potřebují využít elektronickou mapu a navádění spíše výjimečně.

(buč)

 

Čtěte také:

Test porovnal levné navigace s drahými: vyplatí se ušetřit

Satelitní navigace prý mohou být nebezpečné

Dopravní zpravodajství chce lepší informace od policie, říká šéf firmy, která je sbírá



Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

3.10.2023 23:11:56
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku