Domů > Zprávy

Auta zaměřená na prostor v Ženevě: Hitem se stávají zadní posuvné dveře


velikost textu:
     
5.března 2010 11:44
 
Volkswagen Sharan, Mazda 5 a Ford Grand C-Max – hned tři novinky na ženevském autosalonu představují zadní posuvné dveře. Jejich tvůrci chtějí usnadnit přístup k zadním sedadlům a nastupování v užších garážích nebo na přeplněných parkovištích. Estétové možná ohrnují nos nad trochu nevzhlednou kolejnicí sahající až k zadním světlům, bez které se dveře s posuvem neobejdou.

Petr Buček
Mazda 5 a její zadní posuvné dveře 

 

Další ženevská novinka, Opel Meriva, má dveře zavěšené na běžných pantech. Ale neotevírají se stejně jako přední, ale v jejich protisměru.

I u Opelu chtěli ulehčit nastupování dozadu a rodičům usnadnit práci s dětskou autosedačkou. Jen na to šli jinou cestou.

Zatímco Ford a Volkswagen u předchozích sharanů a c-maxů posuvné dveře nezvolili, Mazda je převzala už od svého minulého modelu pojmenovaného číslicí 5.

Stejně jako Volkswagen i Mazda nabídne posuvné dveře ve dvou verzích – levnější variantou jsou ty, kde musí někdo z posádky zatlačit a dveře posunout. Nutno dodat, že k tomu není třeba zvláštní síly a otevírání i zavírání zvládne také dítě.

Volkswagen nabízel pousvné dveře u většího Transporteru, nyní je dostane také Sharan (na snímku)

 

Kdo chce více luxusu, může si připlatit za dveře s elektrickým posunem. V takovém případě stačí jen trochu zatlačit na vnitřní nebo venkovní kliku a zbytek provedou elektromotory. Elektrické dveře je možné ovládat i dálkovým ovladačem.

Posuvné dveře myslí také na prsty dětské posádky. Mazda tvrdí, že její nové senzory hlídají prostor, v němž se elektrické dveře pohybují. Jakmile zaměří překážku, zabrání jejich automatickému zavření.

Systém na ochranu dětí před úrazem dal svým posuvným dveřím také Volkswagen. Samozřejmostí jsou dětské pojistky proti otevření dveří.

Další výhoda takových dveří přichází v situacích, kdy chce rodič otevřít najednou přední i zadní dveře. Kliky jsou kousek od sebe a zadní dveře odjedou po mírném zatlačení samy dozadu.

Ford Grand C-Max s kolejničkou na zadním blatníku, která je pro dveře s posunem typická

 

Svou paletu velkoprostorových aut rozšířil v Ženevě také Ford. Větší Galaxy a S-Maxy nově doplňuje dvojice C-Maxů. Kratší ze dvou novinek je pětimístná a má běžné dveře.

Posuvné zadní dveře dostala delší sedmimístná varianta C-Maxu. Ford své novinky sice do Ženevy přivezl, ale zatím je ukázal jen zvenčí. Jejich zámky zůstaly uzamčené.

Vedle novinek představených v Ženevě nabízejí zadní posuvné dveře také Chrysler Voyager, Citroën Berlingo, Citroën C8 nebo Peugeot 807. Mnohem častěji se posuvné dveře objevují u užitkových aut.

(buč)

 

Čtěte také:

Volkswagen Sharan dostal nástupce až po 15 letech. Čekání se vyplatilo

Výstava v Ženevě ve fotografiích: představila se Fabia RS a další novinky

Opel Meriva povyrostl a hýčká rodiče v přístupu k zadním sedadlůmDiskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

1.12.2023 14:27:27
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku