reklama  
   
Domů > Zprávy

Test potvrdil, že chytré tempomaty s radarem předcházejí nehodám


velikost textu:
     
15.března 2010 00:01
 
V prodeji jsou auta s adaptivními tempomaty neboli radary, které sledují odstupy mezi auty a takto vybavený vůz zabrzdí, když se nebezpečně přiblíží k vozu před ním. Německý autoklub ADAC porovnal radarové systémy v šesti autech různých značek a za vítěze vyhlásil Volvo XC60.

Volkswagen
Radar sleduje bezpečnou vzdálenost od auta jedoucího vpředu 

 

Dnes představují adaptivní tempomaty varující před střetem s vpředu jedoucím autem stále ještě techniku z kategorie high tech. Brzy se mohou stát něčím zcela samozřejmým.

Radar bývá umístěný v přední masce podobně jako u policejních aut, která kontrolují dodržování rychlosti.

V běžném autě však získává jinou funkci – stará se o měření odstupu od vozidla před ním. Když zjistí, že se auto přiblížilo na nebezpečně malou vzdálenost, upozorní na to řidiče pípáním nebo blikáním. Pokud řidič nereaguje, vůz začne brzdit zcela automaticky, aby nedošlo ke střetu.

Ačkoliv má tato nová technika řadu odpůrců mezi řidiči, kteří mají pocit, že přicházejí o další kus kontroly nad autem a stávají se čím dál tím více loutkou za volantem, test ADAC potvrdil přínos adaptivních tempomatů.

„Systémy ACC (adaptivní tempomaty) se zařízením varujícím před kolizí mohou značně zvýšit bezpečnost v dopravě,“ konstatuje autoklub. Test se uskutečnil v loňském roce.

Ceny za adaptivní tempomat se velmi liší

V nejlepším světle se při testu představilo Volvo XC60. Ale také ostatní zkoušené vozy potvrdily, že systém funguje a snižuje riziko nehody.

Na startovní čáru srovnávacího testu se vedle Volva XC60 postavila pětice vozů Audi A4, Volkswagen Passat CC, Honda Accord, Lexus IS a Ford Mondeo. Stejné bylo výsledné pořadí na konci testu.

Systémy hlídající odstupy mezi auty jsou součástí příplatkové výbavy testovaných aut. Například Volkswagen jej pro zájemce o Passat CC nabízí za 23 100 Kč, k vítěznému Volvu XC60 stojí mnohem více – 55 500 korun.

Test se zaměřil na tři vlastnosti systémů. Hodnotil náročnost obsluhy adaptivních tempomatů. Dále se zaměřil na komfort, který řidiči přinášejí tím, že se samy starají o dodržení bezpečné vzdálenosti. A hodnotil i míru snížení rizika nehody v kritických situacích. V tomto posledním případě zkušební technici měřili rychlost reakce automatiky a sledovali způsob varování, který se řidiči dostává.

Největší předpoklady ke snižování rizika střetu v testu prokázalo Volvo XC60. Švédský vůz dopadl dobře také v hodnocení náročnosti obsluhy a komfortu, který systém zaručuje.

Volvo zatím umí nejvíc

ADAC pochválilo automobilku Volvo i za její novinku nazvanou City Safety určenou pro jízdu po městě. V modelu XC60 sama zařídí, aby vůz zabrzdil v rychlostech do 30 km/h, když se příliš přiblíží stojícímu autu. Bezpečnostní doplněk je přitom součástí sériové výbavy.

Volvo už má pro výrobu připravené jeho další vylepšení, které zabrání také střetu s chodci. Jako první jej dostane nové Volvo S60, opět bude dodáváno bez příplatku.

Známkou „dobrá“ v celkovém vysvědčení k testu systémů ACC ohodnotil autoklub vedle volva také dvojici Audi A4 a Volkswagen Passat CC. O stupínek níže skončila trojice vozů značek Honda, Lexus a Ford.

Mondeo zůstalo na posledním místě. Jeho radar nebyl dostatečně rychlý, aby dovedl zabránit nárazu do auta, které se náhle zařadilo před testovaný vůz. 

(buč) 

 

Čtěte také:

Volvo zabrzdí samo od sebe před chodcem

Vlak na dálnici - vítejte v budoucnostiDiskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

18.4.2021 23:19:40
reklama
  reklama  
   


Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku