Domů > Zprávy

Důvěra ve značku Toyota klesá, ve spolehlivosti stále drží horní příčky


velikost textu:
     
22.března 2010 00:03
 
Toyota je se svou pověstí jako na houpačce. V jednom průzkumu, který se respondentů ptal, jak vnímají kvalitu aut konkrétní značky, spadla Toyota během posledních pár měsíců z prvního místa na šesté. V jiném průzkumu, tentokrát renomované agentury J. D. Power, který u americké veřejnosti zjišťoval, jak kvalitní je v jejich očích ta která značka, se Toyota umístila v první desítce z šestatřiceti značek.

Toyota
Toyota na americkém trhu patří stále mezi nejspolehlivější značky, její pověst ale utrpěla šrámy  

 

Vadný plynový pedál, kvůli kterému bylo svoláno po celém světě do servisů na osm a půl milionu vozů, stál Toyotu víc než náklady na opravu. Přišla o auru nejspolehlivější značky aut na světě.

Poradenská firma Automotive Lease Guide provádí každý půlrok studii, jak vnímá veřejnost tu kterou značku aut. Značky dělí podle třídy, jestli jsou běžné, luxusní apod. Na podzim 2009 byla Toyota mezi běžnými, tedy neexluzivními značkami ještě první.

Vyjádřeno čísly, ještě před půlrokem měla Toyota 84 bodů ze škály 1 až 100. Ovšem nyní získala jen 69,6 bodu, což stačí jen na šestou pozici.

V nejnovějším průzkumu Automotive Lease Guide si skvěle vedly japonské značky. Hondu na prvním místě stíhá Nissan, následují pick-upy od Fordu, čtvrtá je značka Subaru a pátý Volkswagen.

Lexus, luxusní divize Toyoty, se v prémiové třídě také musel vzdát královské koruny. Z prvního místa klesl na třetí, oproti loňským 87 bodům ze sta nyní dostal jen 81,5 bodu. Předběhly ho značky Mercedes-Benz a BMW.

Matt Traylen, hlavní ekonom firmy Automotive Lease Guide, pro server Automotive News objasnil princip průzkumu. Je v něm zohledněna skutečná kvalita vozu, marketing značky, cenová strategie včetně různých pobídek k nákupu a skladových zásob.

Ale odrážejí se v něm také názory přátel a rodinných příslušníků oslovených respondentů. A také to, jestli na značku neuvrhla špatné světlo nějaké negativní událost, kterou náležitě proprala média.

Matt Traylen dodal, že to, jak kvalitu značky auta vnímá veřejnost, je důležitější než její kvalita skutečná. Vypovídá to o chuti zákazníků investovat buď do nového, nebo jetého auta.

Pokles vnímané kvality Toyoty se ihned odrazil ve dvouprocentní ztrátě zůstatkové hodnoty vozů značky Toyota.

J. D. Power to vidí jinak

Konzultantská firma J. D. Power je známá svými průzkumy spolehlivosti značek aut. V jejím nejnovějším přehledu spolehlivosti aut na americkém trhu se Toyota i po incidentu s plynovým pedálem stále drží v první desítce a nechává za sebou třeba Mercedes-Benz.

Ale také značky, které v ohledu vnímané kvality Toyotu předběhly, jmenovitě Hondu a Nissan. Toyota zahambila i další japonské etalony spolehlivosti, Subaru a Mazdu. Překvailo nedobré umístění značek MINI, Volkswagen a Suzuki.   

Průzkum zjišťoval, kolik závad měla auta dané značky během tří let provozu. Sledovaná vozidla tedy sjela z výrobních pásů v roce 2007.

Celková spolehlivost značky se odvozuje od počtu závad u sta kusů daného vozidla. Čím nižší číslo, tím lépe. Až na sedm značek měly všechny méně než 200 záporných bodů, což znamená necelé dvě závady na jeden vůz.

 ZNAČKA POČET ZÁVAD U STA VOZŮ DANÉ ZNAČKY 
 Porsche

 110

 Lincoln

 114

 Buick / Lexus

 115

 Mercury

 121

 Toyota    

 128

 Honda        

 132

 Ford

 141

 Mercedes-Benz

 142

 Acura

 143

 Hyundai

 148

 Cadillac / Infiniti

 150

 Subaru

 155

 Saab

 158

 Saturn

 164

 BMW / GMC

 165

 Chrysler

 166

 Kia / Volvo

 167

 Hummer

 169

 Jaguar

 175

 Chevrolet

 176

 Nissan

 180

 Audi

 182

 Dodge

 190

 Pontiac

 192

 Mazda

 195

 Scion

 201

 Mitsubishi

 202

 MINI    

 203

 Jeep

 222

 Volkswagen    

 225

 Suzuki    

 253

 Land Rover

 255

Pramen: J. D. Power

Martin Urban

 

Čtěte také:

Díky vadnému plynovému pedálu Toyoty budou auta bezpečnější 

U britské STK propadaly nejčastěji renaulty 



Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

29.5.2023 18:11:40
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku