Domů > Zprávy

Pozornost od řízení auta nejvíce odvádějí mobily, nevinné tentokrát nejsou ani děti


velikost textu:
     
17.června 2010 00:03
 
Soustředit se na řízení a nic jiného, s tímto předsevzetím by měl za volant usedat každý motorista. Sami řidiči ale přiznávají, že se nechávají během jízdy rozptylovat kdečím. Metlou bezpečné jízdy je psaní textových zpráv na mobilu. Riziko představují také třeba i děti v autě, zejména když zlobí a jdou řidiči na nervy.

GDV
Ačkoli se traduje, že ženy jsou lepší řidičky než muži, věnovat se líčení při řízení by rozhodně neměly 

 

Nebezpečné může být i zdánlivě neškodné zapálení cigarety či pojídání hamburgeru. Zaprvé odvádí pozornost od situace na silnici, zadruhé nechává točení volantem, řazení a ovládání páček blikačů jen na jedné ruce.

Jelikož jsou v evropských podmínkách většinou páčky blikačů na levé straně volantu, ale řadicí páka na pravé straně, musí řidič s cigaretou či sendvičem trochu žonglovat. Více vyřadit ruku od řízení si mohou dovolit majitelé vozů s automatickou převodovkou, těch je ale na zdejších silnicích minimum.

Z průzkumu mezi třemi tisíci britských motoristů, který provedla tamní firma Autoglass, nicméně vyplynulo, že nejhorším zlem za volantem jsou mobilní telefony. Jak psaní textových zpráv, tedy esemesek, tak i volání za jízdy.

Manipulace s klávesami mobilního telefonu je podle 51 procent zpovídaných to, co pozornost od řízení odvádí nejvíce. Čtyři z deseti respondentů vidí riziko i v běžném hovoru přes mobil. Řidiči ve věku nad 55 let vidí největší nebezpečí právě v motoristech s mobilem u ucha.

Tři čtvrtiny řidičů v průzkumu říkají, že se nechají za volantem velmi snadno vyrušit. Dvacet procent z nich se rovnou doznalo, že vinou ztráty pozornosti způsobili dopravní nehodu, pětině z nich se to stalo opakovaně.

Převozu dětí se rodina nevyhne a s jejich zlobením v autě se musí počítat. Když zlobí, s pozorností řidiče dokážou pořádně zacvičit.

Častěji se ale řidiči nechávají rozptýlit manipulací s hudebním přehrávačem. Pozornost naruší i vyhýbání se výmolům, hádka se spolucestujícím či přemýšlení o vlastní finanční situaci.

Že mužský zrak sleduje často oblé křivky žen v okolí vozu, a nikoli situaci před autem, si v průzkumu myslelo 35 procent pánů. Tuto domněnku zastává 15 procent řidiček. Ženy zase více hřeší kontrolováním stavu make-upu během jízdy nebo úpravou účesu.

 cO NEJVÍCE ROZPTYLUJE POZORNOST PŘI ŘÍZENÍ

 1. Psaní textových zpráv na mobilu  51 %
 2. Hovor po mobilu  45 %
 3. Manipulace s rádiem/CD přehrávačem  40,4 %
 4. Zírání na dopravní nehodu  39,8 %
 5. Jedení nebo pití  37 %
 6. Děti v autě  36 %
 7. Hovor se spolucestujícím  32,3 %
 8. Zuřivá nálada  32 %
 9. Hádka se spolucestujícím 31 %
10. Zapalování cigarety  29 %

Pramen: Autoglass
Poznámka: Průzkum byl proveden na vzorku 3000 respondentů

(rub)

 

Čtěte také:

Děti se v autě cítí bezpečněji, když řídí máma, ne táta

Nejhorší řidiči jsou majitelé BMWDiskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

1.12.2023 13:04:59
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku