Domů > Zprávy

Kdy už tam budem? Aneb na delší cestu s dětmi je dobré se připravit


velikost textu:
     
23.června 2010 00:03
 
Když dítě položí během půl hodiny stejnou otázku o vytouženém konci cesty podesáté, má rodič problém. Pokud neodpoví, dítě po chvilce zneklidní a začne zlobit. Jestliže na nástrahy dětské nudy v autě dospělý není nachystaný předem, musí improvizovat a třeba vymýšlet různé hry. To ale odvádí jeho pozornost od řízení. Odpovědný rodič si před společnou cestou v autě zábavu pro potomky připraví.

Renault
Obrazovky integrované do opěrek hlav jsou ideální, ale drahé. I přenosné dvd přehrávače se ale dají k opěrkám bezpečně připevnit. 

 

Dětem se nelze divit, že se při delší cestě otravují. Pohled na pamětihodnosti projížděného města či přírodní scenerie většinou malého pasažéra neuchvátí. Zabírají snad jen kravičky nebo koně pasoucí se na dohled z auta, ale jen na chvíli.

Když se dítě začne nudit, může to rodiče za volantem pěkně rozčilovat. Děti vyžadují rodičovskou pozornost, což je přirozené. Pasažérům mladším šesti, sedmi let často nedochází, že se táta nebo máma musí věnovat také řízení, a začnou pak o sobě dávat náležitě vědět.

Někteří rodiče to řeší domlouváním, potom přesvědčováním a nakonec křikem, aby už potomek konečně přestal otravovat. Že mají důležitější práci, než jim vymýšlet zábavu. Omyl. Aby jízda byla bezpečná, bez vyrušování a rozptylování řidiče, je třeba děti zabavit.

Je dobré na to myslet ještě před cestou a připravit si třeba pár her typu „Vidím vidím něco zeleného, co začíná na písmeno L…“, kdy dítě hádá, co to je. Ale s takovými hrami rodič dlouho nevystačí, děti zabaví jen nakrátko.

Společný zpěv nebo slovní kopaná mohou také na chvíli děti zaujmout. Opět ale odvádějí pozornost od řízení, pokud by se sborového zpěvu či namáhání mozku měl zúčastnit také rodič za volantem.

Nejlepší pomocník - elektronika

Mnozí rodiče si neuvědomují, že třeba dvd přehrávač by mohl být tou správnou pomůckou právě pro cestování autem s dětmi. Filmy by vybrali samozřejmě podle věku dětí – těm malým pohádku třeba o krtečkovi, větším Robina Hooda.

Ideální jsou přehrávače bezpečně připevněné ke stropu, s obrazovkou spuštěnou v zorném poli pasažérů na zadní sedačce. Bývají ale zatím součástí luxusní výbavy drahých aut. Stejně tak bývají ve vyšších výbavách obrazovky integrované do opěrek hlav předních sedadel.

Dostupnější jsou přenosné přehrávače, které dítě drží na klíně nebo se připevní k zadní straně předních opěrek hlavy, lze je koupit i za méně než dva tisíce korun. Při případné nehodě by se ovšem plastová krabička mohla stát nebezpečným projektilem schopným posádku poranit.

Laciným neznačkovým přístrojům je radno vyhnout se obloukem. Zavedení výrobci jsou alespoň částečnou zárukou toho, že obrazovky nespadnou z opěrek a dítě nezraní. A jelikož jsou propojené s elektroinstalací auta, není u výrobků za pár stovek jisté, že budou fungovat bezpečně.

Kromě dvd přehrávače vydrží děti dlouho také u počítačových her. Hrací konzole jsou lehké a skladné, možnost hrát by mohla být rovnou odměnou za to, že dítě nebude v autě zlobit.

Jen je potřeba hru předem odhadnout a vybrat takovou, aby potomka v autě nerozpumpovala, že by pak nebyl k uklidnění. U filmů a her se rodiče vystavují také riziku, že je potomek v autě bude napříště vyžadovat i při krátké cestě na nákup.

Skoro každé auto má přehrávač hudebních nosičů, na kterém lze úspěšně pouštět namluvené pohádky. Poslech oblíbených příběhů také ubere desítky minut z dlouhé cesty na dovolenou.

Také sluchátka mohou být k nezaplacení, a přitom stojí pár desetikorun. Odpovědný rodič by je k herní konzoli, hudebnímu či dvd přehrávači určitě neměl zapomenout přibalit. Čím méně ho bude se svou zábavou potomek při řízení zatěžovat, tím bude jízda bezpečnější.

Nejhodnější jsou, když spí

Dlouho cestu, například na dovolenou, je někdy lepší s dětmi absolvovat v noci. Velkou porci štreky prospí, a nemají tak šanci zlobit.

Někteří rodiče se na dlouhé cesty autem s dětmi vydávají časně z rána. Děti ještě rozespalé a třeba i v pyžamu naloží do autosedaček, kde ještě pár hodin dospávají, zatímco auto urazí potřebné stovky kilometrů.

Při první pořádné zastávce se pak může celá rodina na odpočívadle spolu nasnídat. To samo o sobě je pro děti velká změna oproti snídani doma za stolem, a přináší do cestování zábavu.

Pohoda a dobrá nálada po zbytek cesty dělá jízdu mnohem bezpečnější, než když tečou nervy a rodiče vyhrožují, že příště děti zůstanou doma s babičkou.

Martin Urban

 

Čtěte také:

Pozornost od řízení auta nejvíce odvádějí mobily, nevinné tentokrát nejsou ani děti

Děti se v autě cítí bezpečněji, když řídí máma, ne tátaDiskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

3.10.2023 22:03:53
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku