Domů > Zprávy

Parné léto v autě: tělo trpí, lépe se jezdí ráno a večer


velikost textu:
     
8.července 2010 00:00
 
Rozpálená kabina auta útočí na zdraví celé posádky. Podle německého autoklubu ADAC jsou častou příčinou letních nehod poruchy srdce a krevního oběhu řidičů. Na vině bývá nedostatečný příjem tekutin. Nejlepší je pít minerálku, ředěnou ovocnou šťávu nebo studený čaj.

Renault
Pohodu za volantem vylepší v horkých dnech teplota udržovaná klimatizací 

 

Aby se řidičky a řidiči vyhnuli náhlým kolapsům za volantem, musí myslet na pravidelné pití a dostatek přestávek na dlouhých cestách.

V horkých dnech je zapotřebí vypít až tři litry tekutin. ADAC doporučuje řidičům popíjet minerální vody, řídké ovocné šťávy a vychlazený čaj.

Naopak káva vinou přítomnosti kofeinu až příliš negativně ovlivňuje srdce i cévy a způsobuje vylučování vody z organismu.

Přestože zákony západoevropských zemí povolují řídit s malým množstvím alkoholu, ADAC jej striktně v létě zapovídá. Alkohol za volantem hlavně při dlouhých únavných cestách je tabu.

Hodně pít musí nejen při jízdách na dovolenou a ve vyhřátém autě děti. Pokud je možné plánovat cestu dopředu, vyplatí se, když se například rodina mířící k moři vyhne cestování v době polední sluneční výhně.

Nejhůře bývá v parných dnech na silnicích mezi 12 a 15 hodinou. Poledne je lepší přečkat někde ve stínu nebo při obědě v klimatizované restauraci.

ADAC připomíná, jak nebezpečné je nechávat v létě v zavřeném vozidle děti nebo zvířata. Ani stín přitom není dobrou volbou pro zaparkování auta s ratolestmi na palubě. Stín se po chvilce může ztratit a auto vystavené slunci se rychle vyhřeje k extrémním teplotám.

Řidičům na dlouhých cestách nepomůže jen příjem tekutin a pravidelná zastávka. Malé gymnastické protažení těla zlepší právě krevní oběh, který je v létě ohrožen.

Důležité je také správné nastavení klimatizace. Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by pokud možno neměl překročit šest stupňů Celsia.

Před nastartováním se vyplatí auto vyvětrat, a vnitřní teplotu tak snížit. Poté je dobré zapnout vnitřní cirkulaci vzduchu, aby klimatizace nemusela ochlazovat nejteplejší vzduch zvenčí.

Na krátkých trasách se pak vyplatí namísto zapnutí klimatizace spustit okénka a větrat tímto způsobem. Navíc se s vypnutou klimatizací ušetří palivo.

(buč)

 

Čtěte také:

Kdy už tam budem? Aneb na delší cestu s dětmi je dobré se připravit

Děti se v autě cítí bezpečněji, když řídí máma, ne táta



Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

25.3.2023 9:46:36
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku