Jednoduchá karta má zachránit tisíce životů

Nabízí se přitom jednoduchá pomůcka, která by podle odhadu německého autoklubu ADAC dokázala zachránit ročně až 2500 životů na evropských silnicích. Jde o kus papíru velikosti A4 složený a zastrčený za stínítkem před řidičem.
O jeho přítomnosti na palubě auta informuje nálepka formátu dálniční viněty na čelním skle.
Co tato jednoduchá, ale velmi důležitá karta obnáší? Lze na ní nalézt jednoduchou kresbu vozu a hlavně umístění důležitých prvků, které zajímají záchranáře.
Záchranná karta: černé pruhy ukazují optimální dráhu řezu, modře jsou vyznačeny výztuhy dveří, růžové obdélníky varují před plynovými generátory airbagů, žlutě je vyznačena baterie a pod zadními sedadly trůní palivová nádrž
Hasič s připravenými speciálními nůžkami k rozstříhání karoserie se tak rychle dozví, kudy vedou ocelové výztuhy ve dveřích nebo sloupcích karoserie, kde je v autě nádrž s palivem, kam automobilka umístila akumulátor.
Anebo bez váhání zjistí polohu plynových generátorů airbagů, které mají na starost jejich rychlé vystřelení. Nemusí tápat nebo riskovat, záchranná akce se zrychluje.
Pro člověka po nehodě je nejdůležitější první hodina po úrazu. Pokud se během této doby dostane vážně zraněný člověk do nemocnice, jeho šance na přežití výrazně rostou.
Nálepka na čelním skle oznamuje záchranářům, že za stínítkem u řidiče je k nalezení karta s důležitými informacemi
Rakouský autoklub ÖAMTC zveřejnil statistiku, ze které vyplývá, že u osmi až deset let starých automobilů trvají záchranné práce déle než šedesát minut u asi dvaceti procent nehod. V případě tří- až pětiletých aut trvá práce záchranářům více než hodinu u téměř dvojnásobného počtu vážných havárií.
V Německu i Rakousku je záchranná karta letos velkým hitem. Autokluby rozdávají svým členům nálepky na čelní skla a k tomu mají jednoduchý návod, kde je možné na internetu stáhnout údaje k jednotlivým autům.
Informace do záchranných karet o poloze airbagů, jejich plynových generátorů nebo o výztuhách dveří dodávají přímo výrobci aut.
Subaru se v Německu stalo první značkou, která dává automaticky kartu za stínítko všem nově prodaným vozům. A elektrárenský koncern RWE vybavil záchrannou kartou kompletní flotilu svých 20 000 služebních aut.
(buč)
Čtěte také:
Rány jako z děla - yeti narazil do superbu a vedle bouchaly airbagy
SUV si v crash testech často nevedou nejlépe
Test střetu se zvířetem: lepší je narazit než zkoušet se vyhnout