Domů > Zprávy

Lékař i masér vyhřívání sedadel doporučují, dávka tepla nemá být přehnaná


velikost textu:
     
14.prosince 2011 00:01
 

Stále více aut má ve výbavě vyhřívání sedadel. Teplo do zad v promrzlém autě je příjemné a ocení ho i ti, které trápí zdravotní problémy. Všeho moc však škodí. Podle některých zdrojů může mít přílišné vyhřívání sedadel za následek trable s kostmi a u mužů také s plodností.


Renault
Vyhřívání sedadel má svá rizika, ale také přednosti 

Do Škody Octavia lze při koupi nového auta přiobjednat vyhřívání předních sedadel za šest tisíc korun a k Renaultu Mégane nabízejí tento zimní doplněk za 5600 korun. 

Do Fordu Focus je vyhřívání k mání za 8900 korun nebo v zimní sadě spolu s vyhříváním čelního skla a trysek ostřikovačů za 11 900 Kč. Stále více aut nabízí také vyhřívání zadních sedadel.

Čím je auto promrzlejší a čím jsou řidič nebo jeho spolujezdci prokřehlejší, tím více ocení vyhřívání sedadel.

Jak se ovšem na vyhřívání sedadel dívají odborníci? Jejich názory se trochu liší. Vyhřívání sedadel je příjemným doplňkem, není ho však dobré nechat běžet třeba několik hodin.

„Vyhřívání sedadel ve svém autě mám, používám ho, teplo dělá zádům dobře,“ říká neurolog Martin Petrovský.

„Já bych si to do auta nikdy nekoupil,“ oponuje Miroslav Procházka, lékař z rehabilitační ordinace na pražském Jarově.

U lidí, kteří používají vyhřívání sedadel, může podle něj docházet k odvápnění kostí.

Na stranu vyhřívání sedadel se staví jeho kolegyně z jiné rehabilitační ordinace Emöke Nagyová. „Teplo dělá zádům dobře, nic se však nemá přehánět,“ říká.

Některá auta mají ovládání vyhřívání sedadel u klimatizace, jiná přímo na sedadlech


S tím, že vše má své hranice, souhlasí také David Rozbroj, jehož masérská škola Zázraky duše se honosí oceněním pro „maséra roku“. „Od určité fáze vidím ve vyhřívání sedadel velké minus. Jako každé přehřívání může i toto vézt ke klimbání,“ uvádí.

„Ale na druhou stranu - většina typů bolestí zad reaguje na teplo dobře. Problém může nastat, když někdo v zimě nasedne do auta s bolavými zády, teplem se mu uleví, ale když má potom opět vystoupit do zimy, problémy se velmi rychle vrátí,“ říká David Rozbroj.

Podle některých lékařských studií může mít dlouho zapnuté vyhřívání sedadel negativní vliv také na plodnost mužů.

Testovací skupina složená ze 30 mužů čelila 90minutovému ohřívání zad a zadnice. To se projevilo na produkci jejich spermií.

Lékaři však reagovali na studii tím, že stejně neblahý vliv má koupel v teplé vodě, dlouhé slunění nebo i obyčejné sezení.

(buč)


Čtěte také:

V některém promrzlém autě je teplo za pár minut, jinému to trvá půl hodiny

Topení v autě pomůže v zimě klimatizace, ruční brzda nezamrzne


 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

3.10.2023 6:58:59
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku