Domů > Zprávy

Auto zaparkované pod hromadou sněhu možná nepůjde nastartovat


velikost textu:
     
6.ledna 2012 00:01
 

Jak správně zaparkovat auto, když je všude kolem hodně sněhu a v noci lze očekávat další přívaly bílé nadílky? Správnou volbou parkovacího místa můžete předejít ranním překvapením.


ADAC
Našli jste ráno auto pod sněhovou čepicí a potřebujete rychle odjet? Chvíli to asi potrvá. 

Několik tipů pro správné parkování na zasněžených parkovištích připravil řidičům autoklub ADAC.

Nejprve motoristy upozorňuje, že při každém parkování v zimním sněhovém počasí musí pamatovat na to, aby auta nebránila v práci pluhům a jiným odklízecím vozidlům.

Když někdo nepozorně vjede do hromady sněhu a auto tak nechá stát, riskuje, že se sníh natlačí do motorového prostoru, kde teplem nejdříve roztaje, ale poté přimrzne.

V nejhorším případě může podle ADAC dojít k poškození motorových částí. Kromě toho hrozí, že řidič ráno ze závěje nevyjede.

Největší pozornost výběru parkovacího místa musí řidič věnovat při hustém sněžení. Dobrá rada zní, nenechávat odklizení sněhu před odjezdem na posledních chvíli. Když sněží a auto zůstává na jednom místě například celý týden, vyplatí se pravidelně nový příval sněhu z auta a jeho okolí odklízet.

Zvláštní pozornost si vyžaduje také couvání na zasněženém parkovišti. Snadno se může stát, že řidič narazí do předmětu, který se skrýval pod nánosem bílé pokrývky.

Spoléhat se přitom není dobré ani na pípání parkovacích senzorů. Mohou být zanesené od zimní plískanice na silnici a spustí planý poplach, nebo naopak sníh nezaznamenají a auto do něj ve větší rychlosti narazí.

Zledovatělý sníh je zase hrozbou pro dolní části nárazníků aut. Hrudky ledu jsou tuhé a připomínají velké kameny.

Když se přes den teplota pravidelně šplhá nad bod mrazu a v noci klesá pod něj, hrozí tvorba náledí. Kdo auto zaparkuje ve svahu, možná se na zledovatělé silnici nerozjede. Proto je vždy lepší volit parkovací místo na rovince.

Minimální výbavou pro zimní cestování by měl být smetáček, škrabka na okna a také skládací lopatka.

(buč)

Top Startovací kabely


Čtěte také:

Test sněhových řetězů: návleky ani spreje nenahradí ocelové řetězy

Test nabíječek autobaterií: první mrazy prověří stav akumulátoru


 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

30.9.2023 8:36:05
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku