Při drahém palivu se počítá každý litr. Jak ušetřit v zimě?
Ceny
benzinu i nafty trhají rekordy. K nelibosti řidičovy peněženky. Hlavně
v zimě však lze ušetřit i pár litrů paliva na každých sto kilometrů. Jak?
Třeba tím, že střešní box necháte na autě jen tehdy, když jej opravdu
potřebujete.

Podle německého autoklubu ADAC spotřebuje auto s „rakví“ na střeše až o dva litry paliva více než bez této užitečné schránky.
Hned po návratu z dovolené by však měla rakev zamířit do svého úložiště. Jinak i nadále neblaze ovlivňuje spotřebu paliva.
Rychlost mizení paliva z nádrže však ovlivňují také elektrospotřebiče na palubě auta – například vyhřívání zadního okna, volantu nebo sedadel.
Litr paliva navíc mohou mít na triku zapnutá vyhřívání sedadel, zadního okna, předního skla a volantu, pokud má auto ve výbavě všechny tyto doplňky.
Kdo jezdí zbytečně dlouho se zapnutými předními i zadními mlhovými světly a počasí se mezitím umoudřilo, spotřebovává jeho vůz 0,2 litru paliva navíc.
Svůj podíl nese také zatížení auta. 100 kilogramů zavazadel znamená nárůst spotřeby o 0,3 litru.
Kdo chce naopak spotřebu paliva snížit, musí dodržovat několik pravidel.
Řidič musí jezdit plynule a ne stylem brzda-plyn. Řadit vyšší rychlostní stupeň je dobré co nejdříve. Kdo jede v obci padesátkou na třetí stupeň, spotřebuje jeho auto o litr víc paliva než tomu řidiči, který jede „na pětku“.
Důležitý je také správný tlak vzduchu v pneumatikách. Snížit spotřebu paliva umožňují podle ADAC také nové technologie. Start-stop systém motoru ji sníží ve městě o deset procent.
Předehřátí auta před vyjetím je příjemné, ale zapnutý motor také něco stojí. Autoklub spočítal, že za čtyři minuty spotřebuje auto 0,14 litru paliva.
(buč)
Čtěte také:
Test Škody Octavia 1,6 TDI s paketem Green Tec: eko za malý příplatek