Domů > Zprávy

Při drahém palivu se počítá každý litr. Jak ušetřit v zimě?


velikost textu:
     
27.ledna 2012 00:01
 

Ceny benzinu i nafty trhají rekordy. K nelibosti řidičovy peněženky. Hlavně v zimě však lze ušetřit i pár litrů paliva na každých sto kilometrů. Jak? Třeba tím, že střešní box necháte na autě jen tehdy, když jej opravdu potřebujete.


Thule
Střešní box je nejlepším řešením pro převoz lyží. Po návratu z hor však musí rychle dolů. 

Podle německého autoklubu ADAC spotřebuje auto s „rakví“ na střeše až o dva litry paliva více než bez této užitečné schránky. 

Hned po návratu z dovolené by však měla rakev zamířit do svého úložiště. Jinak i nadále neblaze ovlivňuje spotřebu paliva.

Rychlost mizení paliva z nádrže však ovlivňují také elektrospotřebiče na palubě auta – například vyhřívání zadního okna, volantu nebo sedadel.

Litr paliva navíc mohou mít na triku zapnutá vyhřívání sedadel, zadního okna, předního skla a volantu, pokud má auto ve výbavě všechny tyto doplňky.

Kdo jezdí zbytečně dlouho se zapnutými předními i zadními mlhovými světly a počasí se mezitím umoudřilo, spotřebovává jeho vůz 0,2 litru paliva navíc.

Svůj podíl nese také zatížení auta. 100 kilogramů zavazadel znamená nárůst spotřeby o 0,3 litru.

Kdo chce naopak spotřebu paliva snížit, musí dodržovat několik pravidel.

Řidič musí jezdit plynule a ne stylem brzda-plyn. Řadit vyšší rychlostní stupeň je dobré co nejdříve. Kdo jede v obci padesátkou na třetí stupeň, spotřebuje jeho auto o litr víc paliva než tomu řidiči, který jede „na pětku“.

Důležitý je také správný tlak vzduchu v pneumatikách. Snížit spotřebu paliva umožňují podle ADAC také nové technologie. Start-stop systém motoru ji sníží ve městě o deset procent.

Předehřátí auta před vyjetím je příjemné, ale zapnutý motor také něco stojí. Autoklub spočítal, že za čtyři minuty spotřebuje auto 0,14 litru paliva.

(buč)


Čtěte také:

Test Škody Octavia 1,6 TDI s paketem Green Tec: eko za malý příplatek

Anketa: Řidiči aut se start-stop systémem motoru jsou s technickou novinkou spokojení a jezdí levněji


 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 
 
Jarda - na pětku v obci?
Docela zajímavý článek s několika bezesporu užitečnými tipy, ale ...

Celkem 1 příspěvků, poslední 30.1.2012 14:49:56.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

5.6.2023 1:52:51
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku