reklama  
   
Domů > Zprávy

V Itálii plní vozíčkářům sen – za volant najedou skrz dveře kufru


velikost textu:
     
20.března 2012 00:01
 

Nemuset přesedat z vozíku a dostat se až za volant, o takovém autě sní nejeden handicapovaný. Italská firma Kivi, která se věnuje přestavbám aut pro lidi s postižením, vzala Kiu Soul a z gruntu ji předělala.


Kivi
Majitel tohoto vozu nemusí přestupovat ze svého vozíčku na sedadlo pro řidiče 


Proč právě toto auto? „Jelikož považujeme Kiu Soul za velmi dobrý vůz a to z několika hledisek. Je to dobrá značka, auto má dobrý motor, Kia Soul je estetická a zaujaly nás také její vnitřní rozměry,“ říká Federica Bergaminiová ze společnosti Kivi, která sídlí na předměstí severoitalského Vigliana.

Soul je sice na délku nevelké auto, měří 411 centimetrů. Ale jeho zvýšená karoserie dává uvnitř více místa, než se zdá.

A proto po něm sáhli v italské firmě, která se věnuje přestavbě vozů pro lidi s postižením.

Předělané auto nese název Kivi Soul eMotion. Autu v italských dílnách snížili podlahu, aby bylo možné najet za volant na vozíčku.

Do auta se vjíždí rampou vedoucí přes zadní nárazník a páté dveře. S prostorem si pohráli italští konstruktéři tak šikovně, že se vedle sebe vejdou vpředu i dva vozíky.

Oba mají v podlaze „parkovací místo“, do kterého s vozíkem najedou a po zaklapnutí stojí vozík na místě jako přibitý.

Vzadu má Soul eMotion dvě na bocích sklopené sedačky pro další dva cestující.

Koupit v Česku není možné

Bohužel, italská firma nemá svou pobočku v České republice. Alespoň zatím ne. „V Česku zatím Kivi nekoupíte, ale máme zájem nějakého dealera u vás najít,“ uvádí Federica Bergaminiová.

Několik prodejců nabízí tuto přestavěnou Kiu v Německu, další možností je vydat se na obhlídku nebo rovnou na nákup přímo do Itálie.

Nastupuje se po rampě přes páté dveře


Samotná Kia Soul stojí v přepočtu okolo 300 tisíc korun, speciální přestavba na Kivi eMotion základní cenu několikrát znásobí. Auto upravené pro vjezd vozíčkáře až za volant přijde na zhruba 50 tisíc eur – více než milion korun. „To je odhad, vždy záleží na tom, co postižený v autě chce a potřebuje,“ vysvětluje Federica Bergaminiová.

Italská firma nechává soulu jeho tvář, ale jinak auto od podlahy mění. Podvozek snižuje, aby byla k dispozici vnitřní výška 141 centimetrů. Přidává rampu, speciální zadní sedadla a také řadu dalších doplňků.

Vnitřek auta je velmi variabilní. Dokonce je možné používat auto také zdravým řidičem. Na obě přední místa lze totiž zasadit běžná sedadla. Ty se zase vyjmou, když autem potřebuje odjet handicapovaný.

Jedno místo na upevnění vozíčku je i vzadu za předními sedadly. Cestovat tak mohou v pohodlí svého vozíku až tři pasažéři najednou. Ale také čtyři lidé na běžných sedadlech. Anebo kombinace vozíčkářů a lidí bez postižení.

Výroba vozů Soul eMotion se v italském městě rozběhla teprve loni. Auto už si koupilo 80 zákazníků.

Petr Buček, článek vyšel v magazínu MůžešJak lze cestovat ve voze Soul eMotion


  • Vozíček na místě řidiče, druhý vozíček na místě spolujezdce a dvě malá sklopná sedadla vzadu. Když se zadní sedadla nepoužívají, je možné do druhé řady umístit další vozíček.
  • Vozíček na místě řidiče, obvyklé sedadlo pro spolujezdce a dvě malá sklopná sedadla vzadu. Když se zadní sedadla nepoužívají, je možné do druhé řady umístit další vozíček.
  • Originální sedadlo na místě řidiče, vozíček na místě spolujezdce a dvě malá sklopná sedadla vzadu. Když se zadní sedadla nepoužívají, je možné do druhé řady umístit další vozíček. Také vozíček spolujezdce lze nahradit běžným sedadlem.


Několik způsobů jak lze cestovat v upravené Kie Soul


Čtěte také:

Elbee pro handicapované - auto, které bude vyjíždět z tvarůžkárny

Prodejci na vozíčku u dealerů škodovek Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

23.4.2021 12:24:54
reklama
  reklama  
   


Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku