Domů > Zprávy

Jak správně používat klimatizaci? Kterou si při koupi auta vybrat?


velikost textu:
     
22.srpna 2012 00:01
 

Používání klimatizace má svá přesná pravidla. A víte, že automatické chlazení interiéru má menší vliv na spotřebu paliva než jednoduchá mechanická klima?


Jaguar
Nové auto bez klimatizace se už dnes moc nevidí. Lepší je sáhnout po automatické. 

První zásadou je pokud možno nezaparkovat auto na přímém slunci. Aby se teplota interiéru nevyšplhala přes 50 stupňů Celsia.

Pokud se v autě mezitím usídlilo nesnesitelné horko, je zapotřebí jej vyvětrat.

Nejdříve nastartujte motor, otevřete průduchy ventilace a stáhněte okna nebo otevřete dveře. Aby se teplý vzduch dostal co možná nejrychleji ven. Klimatizaci zapněte na nejvyšší stupeň chlazení.

Po asi třech minutách okna zavřete. To samé platí pro střešní okno, pokud jej auto má.

Poté je dobré zapnout vnitřní cirkulaci vzduchu na ovladači v nabídce ventilace. Vzduch uvnitř auta se tímto způsobem rychleji ochladí.

Po dalších pěti minutách už je lepší vnitřní cirkulaci vypnout. V jiném případě nebude vzduch v kabině dostatečně čistý, mohou se navíc začít mlžit skla.

Ledový vzduch z klimatizace by nikdy neměl mířit přímo na tělo. Jinak hrozí nachlazení.

Proto se vyplatí nechat vzduch proudit do kabiny skrze výdechy ventilace směřující na čelní sklo. Přímý kontakt s mrazivým vzduchem je v takovém případě vyloučen.

Přílišný chlad lidskému organismu nesvědčí. Proto se to nemá s intenzitou chlazení interiéru auta přehánět.

Lékaři doporučují, aby pokud možno nečinil rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou více než pět stupňů.

Vhodná teplota v interiéru se pohybuje mezi 20 a 24 stupni Celsia.

Alespoň před cílem cesty je dobré zmírnit chlazení. Aby po vystoupení z auta nezažil organismus šok spojený s rychlou změnou teploty.

Také kvůli baktériím, které se mohou objevovat v klimatizačním systému, je dobré asi tři minuty před ukončením jízdy tlačítko chlazení vypnout.

Samotná klimatizace potřebuje jednou za pár let doplnit. Rychlost vypotřebování chladicí náplně souvisí s četností jejího používání. Nutnost návštěvy servisu pozná řidič snadno – intenzita chlazení klimatizace začne klesat.

Test ADAC: nejúspornější je automatická klimatizace

Především moderní plně automatické systémy jsou úspornější, než bylo dříve zvykem.

Tato nejdražší varianta chlazení interiérů aut zvýší spotřebu paliva o 0,25 až 0,3 litru paliva.

ADAC měřil nárůst spotřeby se zapnutou klimatizací v autě stojícím v koloně, ale také při městské rychlosti 50 km/h a při jízdě „stovkou“.

Nejlevnější a nejjednodušší manuální klimatizace, která se zapíná tlačítkem A/C a jejíž ostatní ovládání se řídí běžnou ventilací auta, zvýšila spotřebu o 0,35 litru paliva na 100 kilometrů – při stání v zácpě a při městské rychlosti.

Když ADAC měřil spotřebu při rychlosti 100 km/h, zjistil nárůst spotřeby jen o 0,2 litru na 100 km.

Třetí varianta dnes používaných chladicích systémů - poloautomatická klimatizace – zvyšovala apetit auta až o 0,4 litru ve městě, o 0,3 litru při stokilometrové rychlosti a o zhruba 0,33 litru při stání s běžícím motorem.

ADAC proto radí, aby majitelé vozů s automatickou klimatizací používali pouze její plnou automatiku. Tento režim lze totiž vypnout.

Pak mohou počítat s nárůstem spotřeby pouze o pět až šest procent.

Nejlepší je podle autoklubu volit teplotu mezi 21 a 23 stupni Celsia.

Poloautomatcká klimatizace, u níž řidič volí rychlost ventilátoru, spotřebuje více paliva než automatická. Na druhou stranu bývá mnohem levnější.

Jednoduchá manuální klimatizace zvyšuje spotřebu paliva nejvíce. Jak test ukázal, hlavně při nižších rychlostech nebo u stojícího auta.

Když auto jede rychleji, chová se manuální klimatizace nejšetrněji.

Její ovládání však nebývá jednoduché. Řidič musí často ladit správnou míru chlazení.

(buč)


Čtěte také:

Parné léto v autě: tělo trpí, lépe se jezdí ráno a večer


 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

25.3.2023 8:45:54
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku