Domů > Zprávy

Jak poznat zimní pneu: písmena M a S nestačí


velikost textu:
     
29.října 2012 00:01
 

Česká legislativa považuje za zimní gumy ty, které mají označení M+S, M.S, M/S nebo MS. Výrobci pneumatik ale doporučují vybírat pneumatiky s jiným označením – do mrazu a na sníh jen ty, které nesou emblém hory se sněhovou vločkou.


GTÜ
Hora se třemi vrcholy a sněhovou vločkou uvnitř je bezpečným poznávacím znakem zimní pneumatiky  


Zimní pneumatiku dělá tím správným obutím vozu na namrzlou silnici zejména její složení. Měkká směs, ze které je vyrobena, v mrazech netuhne jako gumy letní.

Druhým důležitým poznávacím znakem je hloubka vzorku větší než u gum do teplejšího počasí. U zimních kol jsou to minimálně 4 mm.

Aby při nákupu motorista nesáhl vedle, je dobré si ověřit, zda má zvolený typ a model na boku pláště kromě jiných, neméně důležitých údajů, obrázek hory se třemi vrcholy a sněhovou vločku. Právě tento symbol označuje pláště do chladného podnebí.

Česká legislativa říká, že zimní gumy nesou označení M+S, M.S, M/S nebo MS a že za zimní se považuje též speciální dezén, u něhož je na bočnici pneumatiky vyznačeno označení ET, ML nebo MPT.

Pneumatikářská firma Continental na svých internetových stránkách upozorňuje, že písmena M+S na boku pláště coby spolehlivé označení zimní pneumatiky nestačí. Písmena M a S znamenají „mud and snow“, tedy bláto a sníh, o gumy do mrazivého počasí přímo nejde. Jsou jedním z označení pláštů pro terénní vozy.

Na to, kterou pneumatiku lze iniciálami M a S označit, není předpis. Hřeší na to výrobci levných pneumatik, a matou tak motoristy. Například čínská firma Chengshan opatřila písmeny M+S letní pneumatiku (která mimo jiné ve velkém testu letních gum zcela propadla).


Výrobci doporučují pneumatiky s horou a vločkou

Označení MS, M+S a další různé varianty pocházejí z USA, kde znamenají pneumatiky pro SUV a auta do terénu. Tyto gumy mají o deset procent lepší trakční vlastnosti. Ale není zde záruka, že jsou z technického hlediska určené pro zimní podmínky.

Ve Spojených státech také pneumatiky s iniciálami MS mohou označovat i velmi rozšířené celoroční pneumatiky. Opět pro terénní auta a SUV.

V evropských předpisech je k označení M+S uvedeno, že jde o pneumatiku, jejíž konstrukce a vzorek má zajistit lepší záběr než pneumatika běžná. Vlastnosti takové gumy ale nejsou ani měřeny, ani dány normou.

Pneumatiky do mrazivých podmínek jsou vyrobené z měkčí směsi, aby měly záběr i na sněhu a ledu


I když takto označené pneumatiky podle firmy Continental předpisy v některých evropských zemích tolerují jako zimní, gumárenský koncern doporučuje pro provoz v chladných měsících používat gumy označené symbolem hory se sněhovou vločkou.

Písmena M+S i ikonka hory s vločkou mohou být na pneumatikách vedle sebe. Zimní pneumatiku ale spolehlivě označuje jen ten druhý symbol a pouze za předpokladu, že pneumatika má vzorek hluboký aspoň čtyři milimetry.

Martin Urban


Čtěte také:

Test zimních protektorů: obnovené pneumatiky zabrzdily, ale pozdě


 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

1.10.2023 20:20:01
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku