Malým cestovatelům s handicapem slouží speciální dětské autosedačky
.jpg)
Dobrá zpráva na začátek: Firmy nabízející dětské autosedačky pro malé handicapované cestovatele tvrdí, že přijedou k zájemcům domů a předvedou své produkty přímo v místě bydliště.
Odpadá tak někdy složité cestování do prodejny, zvláště když bezpečné a pohodlné cestování pro potomka zaručí rodině až koupená sedačka.
„Zákazníky navštěvujeme. Na místě zjistíme, jakou sedačku dítě potřebuje, s jakými úpravami. V jiném případě bychom sedačku posílali několikrát tam a zpátky poštou,“ říká František Havlan ze společnosti Protec Metal.
Tato firma upravuje pro postižené dítě autosedačky značky Storchenmühle na míru. Základní sedačka přijde na necelých sedm tisíc korun a je totožná se sedačkou pro zdravé děti. Její úpravy mohou při využití všech možných doplňků cenu zvýšit až na 15 tisíc korun.
Jedná se o sedačku pro větší děti s váhou od 15 do 36 kilogramů – tedy zhruba od čtyř do dvanácti let.
Obvykle se v ní zdravé dítě upevňuje bezpečnostními pásy auta. Ty jsou však pro některé postižené děti příliš volné a hrozí, že by ze sedačky mohly vyklouznout.
Protec Metal umí autosedačky vybavit pětibodovým pásem, příplatek za takovou úpravu činí okolo dvou tisíc korun.
K mání je kromě jiného také středová zarážka proti sesunutí dítěte, opěrka pro nohy a různé vycpávky pro oblast beder či pro okolí hlavy dítěte.
Speciální sedačky do 60 kilogramů
Návštěvu přímo doma slibuje také společnost Patron. V jejím katalogu nechybí hned několik různých dětských autosedaček pro handicapované.
„Nabízíme možnost předvedení a vyzkoušení autosedaček ve firemní vzorkové prodejně, dále pak na svých dalších pobočkách v republice.
V případě, že klient nemá možnost zajet k nám, nabízíme zdarma klientům službu – vyzkoušení a předvedení autosedaček přímo v domácím prostředí,“ uvádí Jan Zaplatílek, pracovník firmy Patron Bohemia.
V jejím ceníku lze najít autosedačky pro různé věkové skupiny: od narození do čtyř let a od čtyř roků do 12 let.
Také tyto sedačky lze různě rozšiřovat o doplňky pro stabilizaci a zpevnění sezení handicapovaných dětí a pro jejich větší bezpečnost. „Jedná se o abdukční klíny, boční peloty, stolečky, bezpečnostní pásy nebo opěrky hlavy,“ vypočítává Jan Zaplatílek.
Patron Bohemia prodává sedačky BeSafe, Monterey a Sascha. Sedačka Sascha vychází vstříc i rodičům s velkými dětmi. Je vyráběna v šesti variantách s nosností od 30 do 60 kilogramů.
Cena této speciální sedačky pro handicapované děti se podle provedení pohybuje okolo 40 tisíc korun.
Jak otočit sedačku
Pro děti s omezenou pohyblivostí je důležitá také možnost otočení sedačky směrem ke dveřím auta.
Bez toho může být nasedání a vystupování dítěte komplikované. „V nabídce máme sedačky s pevnou i otočnou základnou. Ta slouží k lepšímu vkládání a vyjímání dítěte do auta a z auta. Ocení to zejména rodiče větších handicapovaných dětí, se kterými je manipulace obtížnější,“ vysvětluje Jan Zaplatílek.
Jinou cestu volí strakonická firma Protec Metal. Její sedačky nejsou otočné, sází totiž na úpravu auta takovým způsobem, že se otočí sedadlo i s dětskou sedačkou.
„Výhodou je, že takové otočné sedadlo v autě zůstává, i když dítě vyroste z jedné sedačky a potřebuje jinou nebo následně slouží i dospělému člověku s postižením,“ říká František Havlan.
Za úpravu sedadla na možnost otáčení si firma Protec Metal účtuje 27 tisíc korun bez DPH.
Vedle speciálních sedaček pro různé typy handicapů vystačí některé postižené děti s běžnou autosedačkou.
Stále více firem totiž dává svým sedačkám do přední části před břicho a hrudník dítěte pultík, který zpevňuje jeho sezení. Takové lze je najít například u výrobců dětských autosedaček Cybex nebo Kiddy.
Petr Buček, článek vyšel v magazínu Můžeš