Domů > Zprávy

Kritika štítků na pneumatikách sílí. Prozradí jen málo o kvalitě kol


velikost textu:
     
27.března 2013 00:00
 

Evropská unie chtěla dát zákazníkům pomocnou ruku při výběru pneumatik. Výrobcům uložila, aby na štítcích uváděli tři údaje o vlastnostech obutí pro auta. Důležitých kritérií je však mnohem více.


GTÜ
Pneumatiky mají povinné štítky. Hodnotí jejich kvalitu, avšak majitelům aut moc nepomohou. 

Paradoxně se tak může stát, že pneumatika je výborná ve třech Unií sledovaných vlastnostech. V jiných však propadá a celkově není tak dobrá jako konkurenční pláště.

O tom se však zákazník ze štítků nedozví. Papírové nálepky na dezénech informují od loňského podzimu o brzdné dráze na mokru, o hluku a o vlivu na spotřebu paliva.

Dalším kamenem úrazu je skutečnost, že známky neboli písmena a číselné údaje si výrobci kol přisuzují sami. Podle svých vlastních zkoušek.

Objektivní srovnání tak není jisté. I když mají výrobci od EU nastavená kritéria pro přidělování písmenného a číselného hodnocení pneumatik.

Spotřebiteli štítky mnohé o pneumatikách neprozradí. U letního obutí nezjisti nic o chování kol na mokré silnici. Pro bezpečnost je důležité, jak kola čelí aquaplaningu.

Štítky ani nehodnotí chování suché vozovce, například jak rychle auto zabrzdí.

U zimních kol zase neuvádějí informace o kvalitě pneumatik při jízdě po sněhu či na ledu.

Kritika štítkování proto sílí. „Při vývoji pneumatik bereme v úvahu více než padesát kritérií a štítek zohledňuje pouze tři,“ uvádí v tiskovém prohlášení Michel Rzonzef, viceprezident divize osobních pneumatik Goodyear pro Evropu, Střední východ a Afriku.

Komplexnější srovnání kvalit pneumatik přinášejí nezávislé srovnávací testy (jejich výsledky čtěte zde).

Testy letních a zimních pneumatik provádí pravidelně například německý autoklub ACE spolu s GTÜ, která provozuje stanice technické kontroly.

Výsledky zkoušek ukazují, že hodnoty udávané na štítcích se často liší od skutečnosti.

Obě společnosti upozorňují, že Evropská unie přenechává štítkování na samotných výrobcích. A nedochází ke kontrolnímu přezkušování hodnot uváděných na pneumatikách.

Může také docházet k matení zákazníků. Testy například ukázaly, že výrobcem udávané hodnoty o brzdné dráze na mokré silnici byly jiné, než jaké naměřil autoklub ACE při svých zkouškách.

(buč)


Čtěte také:

VIDEO: Podívejte se, co o pneumatikách prozradí nové povinné štítky


 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

31.5.2023 17:48:44
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku