Domů > Zprávy

Pět tipů pro bezpečnou jízdu na sněhu a náledí


velikost textu:
     
22.ledna 2014 00:00
 

Rakouský autoklub ÖAMTC vybral pět důležitých tipů pro bezpečnou zimní jízdu. A dodává: Kdo se jimi bude řídit, neztratí radost z řízení ani při těžkých zimních podmínkách.


Petr Buček
Uberte plyn. Na sněhu je nutné výrazně zpomalit.  

1. Zpomalte. Ale o kolik?

Na mokré vozovce by se měla rychlost snížit asi o 30 procent, na sněhu alespoň o padesát procent a na ledu o 70 procent. Jen tak zůstane brzdná dráha auta stejně dlouhá jako na suché silnici.

2. Prodlužte rozestupy

Rakouský autoklub radí, aby řidiči mezi sebou nechávali alespoň dvouvteřinový rozestup. Na sněhu a ledu je však nutné mezery mezi auty ještě prodloužit.

3. Řiďte s citem

Obzvláště v zimě platí, že je zapotřebí auto ovládat velmi citlivě. Platí to pro brzdění, řízení, ale také přidávání plynu.

4. Přemýšlejte o trase

Pendlujete například mezi Moravou a Čechami? Zvažte, zda není lepší namísto dálnice D1, která je hlavně v zimě plná kritických míst, využít pomalejší, ale i kratší severnější trasu. 

Nezapomínejte, že silnice vyšších tříd jsou dříve odklizené než vozovky vedoucí přes malé vesnice. Poslouchejte dopravní hlášení, jeho rady mohou pomoci.

5. Zkontrolujte výbavu

Kromě zimních pneumatik jsou nezbytné také dobře fungující stěrače a světla. V nádržce ostřikovačů nesmí chybět nemrznoucí směs. Nezapomeňte ani na škrabku a smetáček.

(red)


Čtěte také:

Řízení na sněhu a na ledu: příliš rychlá reakce není nejlepším řešením

Test škrabek na zamrzlá okna: nejlepší jsou z mosazi, ale pozor na lak a na gumová těsnění

Test rozmrazovačů skel: Nejlepším bojovníkem proti mrazu je Sonax


 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

5.6.2023 2:03:50
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku