Domů > Zprávy

Několik pohledů na operativní leasing. Komu se vyplatí?


velikost textu:
     
1.srpna 2014 15:32
 

Automobilka Škoda nastartovala ve velkém měřítku nabídku aut na operativní leasing i pro soukromé osoby. Zákazník na operativním leasingu zásadně neprodělá, ani nevydělá. Jaké jsou jeho klady a zápory?


Kia
Na operativní leasing si je možné pořídit auto jakékoliv značky 

Mladoboleslavská automobilka zdaleka není s nabídkou operativního leasingu jediná, vůz jakékoliv značky si lze stejným způsobem najmout u řady finančních institucí.

Co je však výhodnější? Našetřit 300, 500 tisíc korun nebo i více a koupit nové auto? Nebo se spíše vyplatí operativní leasing, při kterém zákazník platí předem dohodnutou měsíční splátku a při uzavření smlouvy nepotřebuje mít našetřenou ani korunu?

Škodu Yeti nebo Rapid si lze na dva roky takto půjčit za zhruba pět tisíc korun měsíčně, Octavii za zhruba sedm tisíc. O tisícovku více se každý měsíc platí v případě, že se zákazník nechce starat o přezouvání a kupování pneumatik a o předepsané servisní kontroly.

Operativní leasing je sázkou na jistotu. Klient dopředu ví, že auto získává například na dva roky, kolik bude měsíčně splácet a že ho nečekají žádné další výdaje. Auto je totiž v záruce a pojištěné.

Změna myšlení

Základním předpokladem pro radost z nájmu vozidla je smíření se s myšlenkou, že auto zákazník nebude vlastnit, ale bude jej mít pouze pronajaté a za to budu platit pravidelné měsíční nájemné. 

Kdo se s takovou změnou uvažování neztotožní, nebude nikdy spokojen. Odměnou je vždy po 2 až 4 letech výměna vozidla za nové, opět o kapku modernější.

Auto bez prvotní investice

Oproti zakoupení vozidla za hotové nebo na úvěr má nájem vozidla výhodu v jeho menší finanční náročnosti na hotové peníze. Znamená to, že částku na nové auto buď zájemce nemá, anebo ji má, ale raději ji uschová pro jiné výdaje, může investovat například do úpravy bydlení. 

V případě operativního leasingu se za dva až čtyři roky uhradí v měsíčních poplatcích jen část ceny vozidla, která se vypočítá odečtením předpokládané prodejní ceny vozidla po ukončení nájmu od původní pořizovací ceny auta. 

Majitel vozu - Škoda nebo finanční instituce – s touto cenou předem kalkuluje a ví, kolik za použité auto dostane, když jej následně prodá.

Pořizovací cena auta

Nákupní ceny nových vozidel jsou v případech leasingových společností nižší než u privátních osob. 

Leasingové společnosti mají navíc často svou oblíbenou značku, u které jim dealer nebo celorepublikové zastoupení poskytuje ještě dodatečné slevy a bonusy a má již na začátku konkurenční výhodu v nákupní ceně.

V praxi to znamená, že tak levně jako firma poskytující operativní leasing běžný zákazník stejné auto téměř jistě nekoupí.

DPH a pojištění

Každá finanční společnost nabízející operativní leasing je plátcem DPH a musí účtovat nájem vozidla i spojené služby s DPH, což v případě neplátců DPH a privátních osob nájem zdražuje. 

Na druhou stranu jsou neplátci DPH nejčastěji menší společnosti nebo jen privátní osoby, a proto nevyžadují v rámci nájemního vztahu poskytování dalších služeb, kde by DPH tyto náklady zvyšovalo. Příkladem může být pojištění. 

Pokud leasingová firma zprostředkuje klientovi pojištění vozidla a klient není plátcem DPH, je pojistné v rámci přeúčtování dodatečně zatíženo DPH jako poskytnutí služby. Navzdory tomuto faktu je celková cena pojištění zprostředkovaná přes leasingovou společnost obvykle velmi výhodná a srovnatelná s nabídkami pojišťoven pro klienty s maximálními bonusy.

Důležitou součástí pojištění je široký servis a asistence v případě pojistné události. Majitel auta - leasingová společnost - se o vše postará sama a klient jen dostává instrukce, kdy a co má udělat, aby vše proběhlo rychle a hladce. 

Asistenční služby

Jsou součástí kalkulací nájemného, často zahrnují vyšší rozsah než standardní asistence, která je součástí pojištění. Navíc tam, kde je to technicky možné, se rozsah těchto asistencí sčítá, a lze tak získat nadstandardní limity plnění například pro ubytování v nouzi nebo na pronájem náhradního vozidla v případě nehody nebo poruchy. 

Poplatky za služby

Všechny leasingové společnosti účtují klientům poplatek za rádio, silniční daň, poplatek za správu nájemního vztahu a za asistenční služby. Dohromady několik set korun měsíčně. Podnikatel tyto náklady platí tak jako tak, privátní osoba se s tím musí smířit. 

Podobné je to s pravidelnými servisním prohlídkami a s výměnami pneumatik. Je na zákazníkovi, jestli si i tyto služby předplatí v měsíční splátce.

Vyplatí se to?

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Do případného výpočtu vstupuje mnoho faktorů a ten nejvíce proměnný je prodejní cena vozidla po skončení doby nájmu. Leasingové společnosti umí prodejní cenu odhadnout přesně. 

Nutno je počítat s tím, že operativní leasing omezuje počet najetých kilometrů ročně. Například Škoda dává zákazníkům 20 tisíc kilometrů během 12 měsíců, kdo najede více, za každý kilometr si připlatí.

Pokud si soukromá osoba udělá propočet výhodnosti té či oné varianty sama, dojde nutně k závěru, že pokud bude auto po například 4 letech prodávat, bude to u většiny značek bez ohledu na počet ujetých kilometrů nanejvýš za polovinu původní ceny.

V případě podnikatelů je rozhodovací proces snazší. Podniková vozidla najedou za 3 roky často přes sto tisíc km a jejich spolehlivost a reprezentativnost výrazně klesá. 

Pro nájem vozidla (namísto úvěrů) hovoří také fakt, že všechny náklady s vozidlem spojené jsou na faktuře od leasingové firmy a mohou být okamžitě plným daňově uznatelným nákladem. 

Rovněž v případech kalkulací na pracovní místo lze jednoznačně zcela přesně vyčíslit, kolik stojí firmu vozidlo ročně a náklady na potřebné vozidlo ve spolupráci s leasingovou společností upravit změnou značky a velikosti či předpokládaným nájezdem kilometrů.

Daniel Bechný, finanční poradce ve společnosti Riscover



Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

31.5.2023 18:59:45
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku