Domů > Spodní články

Škoda Roomster opět zabodovala na technických prohlídkách


velikost textu:
     
29.října 2010 00:00
 
Sítě stanic technických kontrol v sousedním Německu sbírají data o prohlížených autech a každý rok vydávají žebříčky podle počtů závad. Třetí největší řetězec STK pod hlavičkou GTÜ stejně jako loni označil za jedno z nejméně problémových aut Škodu Roomster mezi velkoprostorovými vozy.

GTÜ
Pět milionů aut zkontrolovala síť statnic technických kontrol GTÜ a na základě množství závažných závad některé vozy chválí a jiné kritizuje 

 

TÜV, Dekra a GTÜ jsou tři největší organizace nabízející německým řidičům provedení státem předepsané technické kontroly. O zákazníky mezi sebou tato trojice soutěží i statistikami spolehlivosti aut, které každoročně vydávají.

Nejmenší z „velké trojky“ - GTÜ - přichází se svými žebříčky vždy o pár měsíců dříve než konkurence. Dostávají podobu ročenky magazínu Auto Zeitung. TÜV a Dekra představí své poznatky vhodné pro zájemce o nové i ojeté auto v prosinci. V Česku podobné statistiky nevznikají.

Základem pro letošní statistiky GTÜ bylo pět milionů prohlídek aut na technických kontrolách. V žebříčcích se objevuje 215 modelů aut.

Mezi nejmenšími vozy si vede nejlépe Mazda 2, která kraluje hned třem samostatným pořadím vozů ve stáří od 4 do 9 let. GTÜ rozděluje auta do žebříčků podle velikosti karoserie a v závislosti na stáří vozu. Metodika srovnání závad je trochu odlišná od té, kterou používá TÜV a ještě jinak k těmto statistikám spolehlivosti přistupuje Dekra.

Fabia, octavia a superb v žebříčcích GTÜ

Nejmenší škodovka se pohybuje v počtu vážných závad okolo desátého místa mezi 30 sledovanými konkurenty. Mezi vozy ve stáří přes šest let si o něco hůře vede fabia první generace, které patří místo přesně uprostřed tabulek.

Vedle Mazdy 2 si na výtečnou vedou na technických prohlídkách vozy jako Fiat 500, Ford Fusion a Fiesta, Toyota Yaris nebo Honda Jazz. Naopak poslední příčky vinou velkého počtu závad okupují Dacia Logan, Daewoo Matiz, Renault Twingo či Fiat Panda.

Škoda Octavia je mezi auty kompaktní třídy v průměru - v žebříčcích vozů do tří a pěti let stáří. Mezi sedmi- a devítiletými klesá octavia k podprůměru, nejstarší zástupci mající přes devět let naopak šplhají v počtu vážných závad mezi nejlepší.

Nejméně problémů mají na technických kontrolách GTÜ mezi kompaktními auty hybridní Toyoty Prius. Na špici se za ní objevují Peugeot 308, Toyota Auris, Hyundai i30, Mazda 3, Volkswagen Golf a mezi staršími vozy než osm let také Subaru Impreza.

O poznání hůře si vedou Renault Mégane, Peugeot 307 nebo Fiat Stilo s nejpočetnějšími závadami.

I s takovou pneumatikou přijelo auto na STK. Závady pneumatik se však do statistik spolehlivosti nepromítají, stejně jako další nedostatky, za které může spíše majitel vozu.

 

Největší zástupci značky Škoda, modely Superb, se v tabulkách pohybují ve srovnání s konkurencí pár příček pod průměrem, s přibývajícím stářím však stoupají vzhůru. Mezi osmi až devítiletými auty je superb sedmý nejlepší z 20 porovnávaných aut.

Nejlépe se mezi konkurenty velké škodovky daří Lexusu IS, Hondě Accord, Toyotě Avensis.

Opačná pozice v tabulkách patří mezi vozy do tří a pěti let dvojici Renault Laguna a Nissan Primera. Mezi staršími vozy se vedle laguny pravidelně objevuje také Alfa Romeo 156.

Drahým a luxusním autům kraluje Jaguar XK, na špici se objevují také BMW řady 6, Volkswagen Phaeton a Lexus LS/GS. Naopak nejhůře si vede Volvo V70/S80. 

Roomster nemá na STK problémy

Hvězdná chvilka škodovek přichází stejně jako v loňském žebříčku GTÜ při srovnání množství závad u vozů s vyšší karoserií a s ní spojeným prostorem. Mezi těmito rodinnými auty si opět vede na jedničku Škoda Roomster, která je druhá mezi vozy tři roky starými a třetí mezi pětiletými. Před škodovkou je Seat Altea a Mercedes řady B, mezi staršími modely pak nemají problémy na STK Opely Meriva či Citroëny Xsara Picasso.

Naopak vrásky na čele majitele umí způsobit dvojice velkoprostorových vozů Chrysler Voyager a Renault Espace, kterým patří nejspodnější příčky žebříčků.

A konečně v kategorii terénních vozů jsou na špici mezi nejnovějšími vozy, kterým je méně než tři roky, Volkswagen Tiguan, Porsche Cayenne a Subaru Forester. Mezi staršími zástupci třídy SUV se vpředu objevují také BMW X3 a Toyota RAV4.

Se závadami se na kontrolách potýkají v této kategorii Kia Sportage a Sorento, ale také Jeep Wrangler a Land Rover Discovery.

(buč)

 

Čtěte také: 

Statistikám žlutých andělů vévodí spolehlivé mercedesy, škodovky jsou průměrné

TÜV: Na jedničku si vedou na prohlídkách auta z Německa a Japonska

Nejméně závad odhalily technické kontroly u vozů Audi A6 a Opel Corsa Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

10.6.2023 23:54:06
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku