Domů > Spodní články

Autem roku 2011 je elektrický Nissan Leaf, v Česku bude až za dva roky


velikost textu:
     
30.listopadu 2010 00:00
 
V evropské anketě o auto roku 2011 zvítězil elektromobil Nissan Leaf. Jeho úspěch potvrzuje, že benzinové a naftové vozy brzy dostanou konkurenci tankující u zásuvky. V Česku se však Nissan Leaf bude dát koupit až za dva roky. Druhé místo v prestižní anketě o auto roku 2011 obsadila Alfa Romeo Giulietta a třetí příčka patří Opelu Meriva.

Nissan
Nissan Leaf ujede na jedno nabití maximálně 175 kilometrů 

 

Vůz na elektřinu uspěl v anketě o auto roku poprvé. Alespoň v té, která má největší, téměř padesátiletou, tradici a volí v ní společně novináři z několika evropských zemí. Letos se jich do hlasování zapojilo 57 z 23 států.

Elektrický nissan se dokázal prosadit mezi čtyřmi desítkami novinek, které letos zamířily do prodejen.

„Leaf je jasným prvním krokem k budoucnosti s nulovými emisemi,“ řekl po vyhlášení výsledků šéf Nissanu Carlos Ghosn.

Elektromobily opravdu nevypouštějí z výfuku žádné škodliviny, a tak se na elektrická auta těší hlavně ve městech, které dnes dusí zplodiny z výfuků aut. Emise však vznikají při výrobě elektrické energie.

                             

Auto roku vybírají společně evropští novináři už 47 let, loni zvítězil Volkswagen Polo

 

Šéf ankety auto roku 2011 Hakan Matson označil Nissan Leaf za důležitý milník v uvádění elektrovozů do běžného motoristického života.

Jeho elektromotor roztáčí přední kola, vinou prozatím ne úplně dokonalých baterií však vozidlo ujede maximálně 175 kilometrů na jedno nabití.

V evropských showroomech se nový nissan objeví zkraje příštího roku. „Nejdříve jsou na řadě vybrané země západní Evropy, novinka se zavádí na jednotlivé trhy postupně. Mezi prvními státy, kde se prodává, je například Portugalsko, protože se v této zemi rychle rozvíjí infrastruktura v podobě dobíjecích stanic. Česko přijde na řadu až na konci roku 2012,“ říká Martina Jirásková ze společnosti Nissan Česká republika. Vedle Portugalska míří Leaf v první fázi do Irska, Velké Británie a Nizozemska.

Přednost mají nejen země s rychle vznikající sítí dobíjecích stanic, ale také státy, které připravily pro provoz aut na elektřinu státní pobídky. Například ve Francii dostávají zákazníci dotaci pět tisíc eur na nákup auta na elektřinu.

Automobilka Nissan naposledy uspěla v anketě o auto roku před 18 lety, kdy novináři na nejvyšší příčku ve svém hlasování vyslali malý model Micra.

Za třemi nejlepšími se v letošní anketě umístily vozy Ford C-Max, Citroën C3/DS3, Volvo S60 a Dacia Duster.

(buč)

 

Čtěte také:

Dva očekávané elektromobily mají konkrétní ceny. A jsou drahé.

Novou ropou se stane lithium, důležitá látka v bateriích elektromobilů

Američané si elektromobil koupí až poté, co jejich dům prověří elektrikář

Evropská unie chce dohlížet na zavádění elektromobilů v členských zemích Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

3.6.2023 19:07:05
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku