reklama  
 
 
Domů > Spodní články

Rok 2011: do základní výbavy míří denní světla, ESP i brzdový asistent


velikost textu:
     
7.prosince 2010 00:00
 
Brusel tlačí na automobilky, aby vyráběly auta ekologičtější i bezpečnější a od příštího roku jim evropští zákonodárci předepsali nové povinnosti. Do povinné výbavy nových aut tak míří denní světla, stabilizační protismykový systém nejčastěji označovaný jako ESP a brzdový asistent.

Volvo
Obrázek ukazuje, jak se auto s ESP (vlevo) ve srovnání s vozem bez tohoto systému vypořádá se smykem  

 

Evropské státy sázejí kvůli bezpečnosti na zapnutá světla aut přes celý den, svítit ve dne lampami určenými do noci je však zbytečné.

Proto automobilky začínají svým novým modelům dávat denní světla, která se příští rok stanou povinností - ne však pro majitele starších vozů, ale pro výrobce.

Od 7. února 2011 nedostanou automobilky pro své nově zaváděné modely schválení, pokud auto nebude vybaveno denními svítilnami. Novinka se týká osobních i lehkých užitkových vozů.

„Nový typ vozidla homologovaný po tomto datu musí mít světla pro denní svícení. Denní reflektor je definován jako svítilna směrovaná vpřed, která se užívá pro zvýšení viditelnosti vozidla při jeho jízdě za doby denního světla," uvádí v písemných odpovědích Tomáš Dombrovský z ministerstva dopravy.

reklama

 

Znamená to, že až například Škoda Auto přijde s novým malým autem, menším než je Fabia, bude muset takový nový model automaticky vybavovat denními světly. Ty se postupně rozšíří do všech aut a stanou se běžnou součástí osvětlení vozů všech značek.

Mezi povinné elektronické pomocníky pro bezpečnou jízdu míří také evropskými zákony předepsaný elektronický systém pro kontrolu stability auta. Nejčastěji jej automobilky označují zkratkou ESP.

Od 1. listopadu 2011 tak automobilky nemohou žádat o technické schválení své novinky, která by ESP neměla v základním vybavení. O dva roky později dojde pak i na nově vyrobené modely, ale schválené a do prodeje uvedená už dříve.

„Možnost registrace nových osobních aut bez elektronického systému pro kontrolu stability končí 1. ledna 2014,“ uvádí Tomáš Dombrovský. Znamená to, že po tomto datu budou muset v Česku i v ostatních zemích Unie být všechna nově prodaná auta vybavená ESP.

To je případ například Octavií Tour, které se prodávají řadu let souběžně s novějším modelem. Od podzimu 2014 auta bez ESP ze showroomů nevyjedou.

Povinnost pro všechna auta bez ohledu na rok schválení nastává už na konci února příštího roku v případě brzdového asistenta. Nově prodaná auta jej musí dostat automaticky a bez příplatku, díky tomuto pomocníkovi je brzdění v kritických situacích bezpečnější.

Brzdy s asistentem totiž poznají, že řidič sešlápl pedál s takovou intenzitou, aby auto rychle zastavilo. Automaticky se pak dostaví maximální účinek brzd, i kdyby šofér pedál nepřitlačil úplně k podlaze.

(buč)

Video ukazuje rozdíly mezi auty vybavenými ESP (vpravo) a bez něj (vlevo). Vůz se stabilizačním systémem lépe odolává smyku.

 

Čtěte také:

Dálniční známka 2011: česká nezdražila, zato slovenská podstatně

Autolékárničky 2011 – kde koupit a za kolik Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

24.6.2018 15:09:13
reklama
  reklama