Domů > Spodní články

Co s mlhou v autě? Pomůže klimatizace, ubrousky nebo sprej


velikost textu:
     
21.ledna 2011 00:01
 
Zamlžená či orosená skla uvnitř auta jsou velkým nepřítelem řidiče - ten už se hodlá rozjet, ale mlha na sklech mu to nedovolí. Výborným pomocníkem je v této situaci klimatizace, pomohou také speciální ubrousky nebo sprej.

GTÜ
Na zamlžená okna platí také speciální utěrky nebo ubrousky 

 

Okna auta se opotí nejčastěji tehdy, když je venku vlhko či zima. Vydávat se na cestu se zamlženými okny je nebezpečné.

S rosou na sklech se přitom dá jednoduše bojovat. Základem je nasměrovat správně výdechy ventilace, případně je přepnout na foukání pouze na okno, a naplno spustit klimatizaci, pokud ji auto má.

Ale vyhlásit válku vlhkosti je možné ještě před nastoupením do auta. Protože všechen sníh, který se dovnitř s posádkou dostane, se pak promění v páru a zamlží okna.

Proto se vyplatí co nejlépe očistit boty od sněhu, ale také například lyže, které jsou po celodenním lyžování někdy pokryté velkou sněhovou vrstvou.

Německá síť technické kontroly GTÜ svým zákazníkům radí zastrčit pod koberečky staré noviny, které část vnitřní vlhkosti pohltí.

Po nastartování motoru je zapotřebí zapnout ventilátor na vysoký stupeň. U vozů vybavených automatickou klimatizací stačí zmáčknout k tomu určené tlačítko, které má čelní okno na starost.

Řidič by neměl zapomínat, že potřebuje dobře vidět nejen skrz čelní sklo, ale také do stran, pod vrstvou drobných kapek vody nesmí zůstat ani zpětná zrcátka. Samozřejmostí je odmlžení zadního okna.

reklama

 

V roli výborného pomocníka vystupuje klimatizace, která vysušuje vzduch a dokáže rychle odmlžit všechna skla v autě.

Chybou je však nechávat zapnutou vnitřní cirkulaci vzduchu, v takovém případě bude vlhkost neustále kroužit po interiéru.

Pokud mlha pokryla i venkovní zpětná zrcátka, je u některých aut nutné zapnout jejich vyhřívání, někdy se tato funkce zapíná automaticky.

Kdo má auto s vyhříváním čelních skel, je jejich odmlžení ještě jednodušší. Všechny spotřebiče elektřiny je však nutné co nejdříve vypnout, jakmile jejich účinek není potřebný. Zbytečně zatěžují elektroinstalaci a zvyšují spotřebu paliva.

V prodejnách u pump nebo s autodoplňky jsou k mání také speciální utěrky a spreje, které slibují preventivní ošetření proti mlžení skel.

Sebelepší odmlžení navíc řidiči nepomůže, když zapomíná čas od času utřít nečistoty z vnitřní strany oken auta. I pro tyto účely se prodávají speciální hadříky, spreje a ubrousky.

Posledním důležitým prvkem pro bezpečný výhled z auta jsou nepoškozené a kvalitní stěrače. Jejich gumičky trpí hlavně v zimě. Když přimrznou k čelnímu sklu a řidič spustí stěrače, většinou je zle. Guma se poškodí, stírací schopnosti se zhoršují a nezbývá než se poohlédnout po novém páru stěračů.

(buč)

 

Čtěte také:

Topení v autě pomůže v zimě klimatizace, ruční brzda nezamrzne

Jak zastavit bezpečně auto v zimě? Nezbývá než jezdit pomaleji.



Diskuse

 
 
Petr B. - Mlžení oken
Dobrý den, určitě pomůže vyčištění klimatizace a výměna kabinového ...

Celkem 1 příspěvků, poslední 24.1.2013 13:23:56.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

1.10.2023 21:46:23
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku