Domů > Spodní články

V nové sérii crash testů zklamala terénní Dacia Duster, dobře si vedla elektroauta


velikost textu:
     
24.února 2011 00:02
 
Série posledních crash testů organizace Euro NCAP, která zkoumá bezpečnost aut při různých nárazech, se zaměřuje také na elektromobily. Auta na elektrický proud, která vyvíjí nebo už nabízí každá velká automobilka, mohou být stejně bezpečná jako vozy se spalovacím motorem. Baterie a uložená energie v ní nepředstavuje při havárii podstatné riziko. Čerstvě testovaný elektromobil nezískal sice plný počet hvězdiček, ale i čtyři jsou dobrým výsledkem. Zklamáním byl naopak stav, v jakém po crash testech zůstala terénní Dacia Duster.

Euro NCAP
Ochranu dospělým pasažérům a dětské posádce poskytuje Dacia Duster zhruba stejnou jako například souběžně testovaný elektrický Mitsubishi i-MiEV. Podstatně hůře je na tom rumunský vůz s ochranou chodc 

 

Peklem nových nárazových zkoušek Euro NCAP prošel elektromobil Mitsubishi i-MiEV. Odvezl si čtyři hvězdičky a jeho ohodnocení platí i pro spřízněné Citroën C-Zero a Peugeot iOn, které mají stejný technický základ.

Michael van Ratingen z Eruo NCAP k tomu uvedl: „Automobilka Mitsubishi ukázala, že vůz poháněný energií z baterie může být stejně bezpečný jako jiná auta.“ Výsledy crash testů Euro NCAP předznamenala i nedávná nárazová zkouška Mitsibishi i-MiEV organizovaná evropskými automotokluby.

Technici Euro NCAP ho vystavili stejným nárazovým zkouškám jako vozy s běžnými spalovacími motory. Navíc u něj po nárazech zkoumali, jestli správně zafungoval systém, který při nehodě odpojí baterii od ostatních součástí vozu. U Mitsubishi i-MiEV žádné riziko od baterie, zejména požár ani poranění proudem, nehrozí.


Crash test elektroauta to nemá o nic snazší než běžný vůz. Navíc absolvuje po nárazech kontrolu bezpečného odpojení baterie od dalších částí vozu.  

 

Dacia Duster s tradičním motorem a karoserií vhodnou i pro jízdu v terénu dopadla při hodnocení hůř. Zkušební komisi svými třemi hvězdami Dacia nepřesvědčila, že to myslí s bezpečností úplně vážně. Zejména vadily nedostatky v oblasti ochrany chodců a chudá výbava inteligentní elektronikou, která napomáhá bezpečné jízdě.

Organizace Euro NCAP se pozastavuje nad tím, že u modelu značky Dacia, která patří Renaultu, se pro bezpečnost nedělá víc. Jak dříve testovaný model rumunské automobilky Logan /2005), tak Sandero (2008) získaly v crash testech také jen pro třech hvězdách.

Mateřský koncern Renault přitom vyrábí auta pověstná svou bezpečností, řada z jeho modelů si odvezla z crash testů plný počet hvězd. Už v základní výbavě mají často stabilizační systém ESP a šestici airbagů.

Velkého Dustera zahanbil podstatě drobnější vůz Hyundai ix20. Auto s vyšší karoserií je dvojčetem modelu Kia Venga testované vloni, oba získaly v crash testech Euro NCAP pět hvězdiček .

Stejně jako Kia Venga loni, která je dvojčetem letos testovaného Hyundai ix20, získal korejský vůz pět hvězdiček

 

Se ctí si v crash testech počínaly také dva módní modely Nissan Juke a Mitsubishi ASX. Auta s robustní karoserií, která můžou mít pohon dvou a v dražších verzích i čtyř kol, získala také po pětici hvězdiček.

Komise Euro NCAP mimo jiné oceňuje technické novinky v autech, které pomáhají bezpečnosti na silnicích. První cenou udělenou v letošním roce odměnila Infiniti FX za systém, který rozpozná, že auto náhle vybočilo z jízdního pruhu a který vůz do kýženého směru zase vrátí.

VÝSLEDKY CRASH TESTŮ EURO NCAP - ÚNOR 2011

Auto
Počet hvězdBody celkem
Ochrana dospěl. (%)
Ochrana dětí (%)
Ochr. chodců (%)
Bezp. syst. (%)
BMW X1510187
86 
64
71
Citroën C-Zero4877378 
4886
Dacia Duster37774782829
Hyundai ix20 102 89 85 64 71 
Mitsubishi ASX 96 86 78 6071 
Mitsubishi i-MiEV  8773 78 48 86 
Nissan Juke 91 87 81 41 71 
Peugeot iOn 87 73 78 48 86 

Pramen: Euro NCAP

Martin Urban

 

Čtěte také:

SUV si v crash testech často nevedou nejlépe

Test Dacie Duster 1,6 4x4: teréňák za cenu malého auta

Crash test elektroauta potvrdil jeho bezpečí, nehrozí ani poranění proudem 

 Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

1.12.2023 15:04:25
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku