Domů > Spodní články

Nákup z hobby marketu může zdemolovat auto zevnitř a zranit řidiče


velikost textu:
     
25.března 2011 00:00
 
Přeházet věci z nákupního vozíku do kufru, něco rovnou na zadní sedadlo, zavřít a jede se - většina řidičů si nedělá hlavu s tím, že volně položené malé či velké předměty mohou při nehodě způsobit tragédii. Na nebezpečí převážených nákupů poukázal německý autoklub ADAC, který provedl sérii crash testů aut jedoucích z hobby marketu.

ADAC
Volně položené předměty se při nehodě změní na nebezpečný projektil 

 

Transport věcí nakoupených v hobby marketu může být velmi nebezpečný. Hlavně v případě malých aut, kterým chybí háčky nebo oka, s jejichž pomocí je možné náklad připevnit k podlaze vozu.

Dva crash testy provedené ADAC ukázaly, že je lepší nesklápět - pokud to rozměry nakoupených věcí dovolí - zadní sedadla. Ta poslouží jako účinná zábrana, která při nehodě nepustí nákup k cestujícím.

Největší hrozbou pro posádku jsou totiž těžké předměty, které se při nehodě začnou pohybovat, v nejhorším případě vzlétnou nebo rychle kloužou po podlaze vozu.

ADAC svůj test naplánoval takto: do postaršího Fiatu Punto naložil typický nákup z hobby marketu.

Video z testu ADAC ukazuje, co se děje v autě s nákupem z hobby marketu při nehodě 

 

Nejdříve se technici autoklubu chovali velmi zodpovědne a lopaty, barvy, kytky, skládací stůl i balík s hnojivem naložili co možná nejbezpečněji, například použili speciální i bezpečnostní pásy k připevnění nákladu.

První nárazová zkouška proběhla s nesklopeným opěradlem sedadel druhé řady. Při tomto testu „zodpovědného“ naložení neohrozily nakoupené věci řidiče ani jeho spolujezdce.

Test však ukázal, že Fiat Punto bez oček a háků k uchycení zavazadel, měl poněkud problémy: Opěradlo zadního sedadla přestálo tlak od těžkého nákladu uloženého do kufru jen taktak.

Druhá zkouška asi odpovídala běžné realitě a ukázala, jak je nebezpečné ukládat nákup halabala.

Technici naložili předměty z hobby marketu nejjednodušší cestou - sklopili zadní opěradlo, náklad zůstal nepřipevněný, jen volně naložený.

Zpomalené záběry z testu názorně ukazují, co se při čelním střetu s jiným autem nebo třeba do svodidel, v autě děje: Interiér italského vozu prostál „zemětřesení“ a byl zničen.

Nakoupené věci a jejich úlomky ohrozily testovací figuríny, v praxi by se řidič a jeho spolujezdec na předním sedadle nevyhnuli v nejhorším případě i poranění páteře a řezným ranám. Převážená barva se rozprskla na čelní sklo.

Sedadla malého auta při crash testu neposkytla cestujícím dostatečnou ochranu, prohrála souboj s těžkými předměty z hobby marketu.

Nákup narazil zezadu do předních sedadel a zranil bederní obratle řidiče.

Neskutečný nepořádek v autě se špatně uloženým nákupem. Obkládačky se prokousaly ven z krabice a létaly po kabině vozu...

 

Dvojice testů ukázala, že by řidiči před odjezdem z parkoviště obchodního centra měli udělat co nejvíce pro ukotvení nakoupených věcí.

Lze využít různé popruhy nebo k tomu určené sítě, které se připevní k okům na dně kufru. Pokud je auto má.

V případě, že nikdo nesedí na zadních sedadlech, lze využít bezpečnostní pásy k posílení odolnosti opěradel.

ADAC dále radí dávat pozor hlavně na křehké předměty, které je dobré zabalit například do deky. Těžké předměty by měly směřovat na podlahu do prostoru pro nohy za zadní sedadla - pokud tam nikdo nesedí.

(buč)

 

Čtěte také:  

Kde vyměnit pneumatiky a kam je v autě uložit

Ledabyle připevněný vánoční stromek spadne ze střechy a ohrozí okolí 

Test střetu se zvířetem: lepší je narazit než zkoušet se vyhnoutDiskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

30.9.2023 8:53:23
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku