Domů > Spodní články

K moři jeďte radši v červnu. Dálnice se zaplní po 25. červenci


velikost textu:
     
8.dubna 2011 00:00
 
Absolutní dopravní špička na dálnicích k moři přijde letos po 25. červenci. To začínají prázdniny několika německým spolkovým zemím.

ÖAMTC
Ucpané evropské dálnice patří ke koloritu letních prázdnin 

 

Pětadvacátý červenec je magické datum pro Bavorsko, sousední Bádensko Württembersko i pro Severního Porýní-Vestfálsko. Začínají tu letní prázdniny. Místní obyvatelé v hojném počtu zamíří k jižním mořím.

V Německu, ale i v dalších zemích není termín pro prázdniny jednotný, liší se region od regionu podobně jako v Česku jarní prázdniny.

Cesta na dovolenou se po tomto datu může prodloužit i na dvojnásobek. Namísto deseti hodin tak pojedete v nejhorším případě celý den i noc.

Pokud se chystáte k moři na sever Itálie a jedete z Čech, zpravidla si můžete vybrat ze dvou možností: přes Bavorsko nebo přes Linec.

Bavorská cesta se jeví jako optimálnější, ale hrozí přeplněný Mnichov. Přes Linec narazíte na proudy německých aut až na rakouských dálnicích.

Moravané jedoucí přes Vídeň a Štýrský Hradec se s auty z Německa spojí do společného proudu u Villachu.

Kdo si vybere Chorvatsko, nevyhne se návalu na konci července od Štýrského Hradce, kde se hlavní tahy z Česka a Německa spojují. 

Cesta z pátku na sobotu je nejhorší

Husto však na silnicích bude již od poloviny června, kdy se začne na jih „tlačit“ první vlna dovolenkářů.

Vůbec nejhorší je vydat se na cestu v pátek nebo v sobotu, kdy se v ubytovacích zařízeních mění turnusy. Hlavní dálniční tahy se ucpávají v obou směrech, z pátku na sobotu bývá na silnicích dusno směrem kmoři, ze soboty na neděli přichází přetlak v pruzích mířících z jihu na sever.

Letní prázdniny evropských států jsou roztaženy do celkem 111 dní. Hlavně v červenci a srpnu jsou pláže plné lidí, hotely i apartmány obsazené a dálnice přecpané.

Seveřané začínají

Jako první se vydávají na jih k teplým mořím Seveřané. Letos začnou letní prázdniny ve Finsku 4. června, poté se v půlce měsíce přidají Norové a pak i Dánové.

V půlce června už začíná být horko i v italských a chorvatských lavicích, děti tu přebírají vysvědčení a začínají prázdniny i jim. Dovolenkový provoz však moc neovlivní.

Dovolená se na plné otáčky rozbíhá s prvním červencem, kdy i čeští žáci a studenti končí školní rok. Od této chvíle je na hlavních evropských severo-jižních tazích vedoucích Rakouskem, Slovinskem, Itálií či Německem plno.

K nejproblematičtějším úsekům patří tradičně Tauernský tunel v Rakousku, který se však po několik let staré tragické havárii postupně otevírá a propouští stále více vozidel. Tunel stojí na dálnici A10 a mají jej na cestě řidiči mířící na sever Itálie.

Itálie má další vyhlášené problémové místo, a to na brennerské dálnici na severu země. Francouzi a Španělé potřebují při překračování společných hranic také notnou dávku trpělivosti. V Chorvatsku hrozí zácpy hlavně u mýtných bran na dálnici Záhřeb - Zadar - Split.

Naplánujte si delší přestávky

Uklidnění přichází na silnicích až se začátkem září, ale řada zemí stále ještě pokračuje v prázdninovém rytmu.

Úplný klid na dovolenkových trasách nastává až s příchodem druhé půlky září. Pokud tedy chcete k moři dojet v klidu, vyrazte až na sklonku léta. Anebo v první půlce června.

Jelikož cesta na dovolenou k moři trvá českým turistům minimálně půl dne, spíše více, doporučují odborníci na bezpečnost provozu řidičům, aby vyrazili ráno, když jsou odpočatí.

Rodiny s dětmi ale raději vyrážejí na noc, kdy děti spí a neruší při řízení. Pak je však rozhodně potřeba dopřát si na cestě několikahodinový odpočinek.

Petr Buček, článek vyšel v MF DNES

 

Čtěte také:

Dálniční známka 2011: česká nezdražila, zato slovenská podstatně

Problémové úseky cestou na dovolenou: kde se evropské dálnice mění v parkoviště Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

3.10.2023 22:26:55
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku