K moři jeďte radši v červnu. Dálnice se zaplní po 25. červenci

Pětadvacátý červenec je magické datum pro Bavorsko, sousední Bádensko Württembersko i pro Severního Porýní-Vestfálsko. Začínají tu letní prázdniny. Místní obyvatelé v hojném počtu zamíří k jižním mořím.
V Německu, ale i v dalších zemích není termín pro prázdniny jednotný, liší se region od regionu podobně jako v Česku jarní prázdniny.
Cesta na dovolenou se po tomto datu může prodloužit i na dvojnásobek. Namísto deseti hodin tak pojedete v nejhorším případě celý den i noc.
Pokud se chystáte k moři na sever Itálie a jedete z Čech, zpravidla si můžete vybrat ze dvou možností: přes Bavorsko nebo přes Linec.
Bavorská cesta se jeví jako optimálnější, ale hrozí přeplněný Mnichov. Přes Linec narazíte na proudy německých aut až na rakouských dálnicích.
Moravané jedoucí přes Vídeň a Štýrský Hradec se s auty z Německa spojí do společného proudu u Villachu.
Kdo si vybere Chorvatsko, nevyhne se návalu na konci července od Štýrského Hradce, kde se hlavní tahy z Česka a Německa spojují.
Cesta z pátku na sobotu je nejhorší
Husto však na silnicích bude již od poloviny června, kdy se začne na jih „tlačit“ první vlna dovolenkářů.
Vůbec nejhorší je vydat se na cestu v pátek nebo v sobotu, kdy se v ubytovacích zařízeních mění turnusy. Hlavní dálniční tahy se ucpávají v obou směrech, z pátku na sobotu bývá na silnicích dusno směrem kmoři, ze soboty na neděli přichází přetlak v pruzích mířících z jihu na sever.
Letní prázdniny evropských států jsou roztaženy do celkem 111 dní. Hlavně v červenci a srpnu jsou pláže plné lidí, hotely i apartmány obsazené a dálnice přecpané.
Seveřané začínají
Jako první se vydávají na jih k teplým mořím Seveřané. Letos začnou letní prázdniny ve Finsku 4. června, poté se v půlce měsíce přidají Norové a pak i Dánové.
V půlce června už začíná být horko i v italských a chorvatských lavicích, děti tu přebírají vysvědčení a začínají prázdniny i jim. Dovolenkový provoz však moc neovlivní.
Dovolená se na plné otáčky rozbíhá s prvním červencem, kdy i čeští žáci a studenti končí školní rok. Od této chvíle je na hlavních evropských severo-jižních tazích vedoucích Rakouskem, Slovinskem, Itálií či Německem plno.
K nejproblematičtějším úsekům patří tradičně Tauernský tunel v Rakousku, který se však po několik let staré tragické havárii postupně otevírá a propouští stále více vozidel. Tunel stojí na dálnici A10 a mají jej na cestě řidiči mířící na sever Itálie.
Itálie má další vyhlášené problémové místo, a to na brennerské dálnici na severu země. Francouzi a Španělé potřebují při překračování společných hranic také notnou dávku trpělivosti. V Chorvatsku hrozí zácpy hlavně u mýtných bran na dálnici Záhřeb - Zadar - Split.
Naplánujte si delší přestávky
Uklidnění přichází na silnicích až se začátkem září, ale řada zemí stále ještě pokračuje v prázdninovém rytmu.
Úplný klid na dovolenkových trasách nastává až s příchodem druhé půlky září. Pokud tedy chcete k moři dojet v klidu, vyrazte až na sklonku léta. Anebo v první půlce června.
Jelikož cesta na dovolenou k moři trvá českým turistům minimálně půl dne, spíše více, doporučují odborníci na bezpečnost provozu řidičům, aby vyrazili ráno, když jsou odpočatí.
Rodiny s dětmi ale raději vyrážejí na noc, kdy děti spí a neruší při řízení. Pak je však rozhodně potřeba dopřát si na cestě několikahodinový odpočinek.
Petr Buček, článek vyšel v MF DNES
Čtěte také:
Dálniční známka 2011: česká nezdražila, zato slovenská podstatně
Problémové úseky cestou na dovolenou: kde se evropské dálnice mění v parkoviště