Domů > Spodní články

Test helem pro motocyklisty: zvítězila nejdražší, levné však nepropadly


velikost textu:
     
2.května 2011 00:01
 
Test rakouského autoklubu ÖAMTC se zaměřil na deset motocyklistických helem s výklopnou nebo odnímatelnou bradovou částí. Díky ní se integrální přilba během chvilky promění na otevřenou helmu vhodnou pro jezdce na městských skútrech.

ÖAMTC
Vítěz srovnávacího testu helem sází na odpojovací bradovou část 

 

Přilby s výklopnou bradou jsou velmi populární díky svému všestrannému využití pro nejrůznější typy motocyklů. Autoklub porovnal desítku z helem, které lze koupit také v českých obchodech.

Test se zaměřil na levné i dražší výrobky. Nejlevnější helma v testu - Probiker KX4 - přijde na 3500 korun, nejdražší přilba stojí mnohem víc.

Jeden z vítězů srovnávacího testu helma X-Lite X-402 GT stojí okolo deset tisíc korun.

Šest z porovnávaných helem má odnímatelnou bradovou část, čtyři zbylé sázejí na překlopení tohoto dílu, který se odsune do horní nebo zadní partie ochrany hlavy.

Test si vzal na mušku bezpečnost helem, kvalitu výhledu, zkoumal aerodynamiku a s ní spojený hluk. Poslední díl testu se věnoval pohodlí, které přilby skýtají jezdci při nošení na hlavě a samotnému zacházení s helmou.

„Žádná z helem nedostala úplně nejlepší hodnocení „velmi dobrá“,“ říká Steffan Kerbl, zkušební technik autoklubu ÖAMTC.

Tři ze srovnávaných přileb získaly druhou nejlepší možnou známku „dobrá“. Ve všech dílčích hodnoceních - bezpečnosti, komfortu nebo hluku - dosáhla na velmi dobré a dobré známky pouze vítězná přilba X-Lite X-402 GT. Jedná se o letošní novinku italského výrobce helem značky Nolan.

  

Bradová část u některých přileb zůstává odklopená nahoře (vlevo), neho se odsune k temenu hlavy (vpravo) 

 

Ani jedna ze sedmi helem, které od rakouského autoklubu dostaly celkové hodnocení „uspokojivá“, vyloženě nepropadla v žádné ze sledovaných kategorií. Ani po stránce bezpečnosti neodhalil test nějakého „propadlíka“.

Také mezi nejlepšími byly výsledky poměrně těsné. „Vítězná helma X-Lite X-402 GT předčila další dvě nejlepší v podobě výrobků SHARK EvoLine 2 a SCORPION EXO 900 hlavně díky své všestrannosti,“ uvádí Steffan Kerbl.

Test mimo jiné ukázal, že nejlepším řešením chránícím ochranné plexisklo před zamlžením a poškrábáním představuje fólie zvaná Pinlock. Z testovaných helem ji měl jen vítěz zkoušek.

Rakouský autoklub zároveň vyzval výrobce helem, aby sjednotili systém upínání řemínků. Přilby používají různá řešení, což komplikuje práci záchranářům, kteří přijíždějí k nehodám motorkářů.(buč)

 

 vÝSLEDKY TESTU HELEM AUTOKLUBU ÖAMTC

Podíl na hodnocení 30 %20 %20 %30 %100 %
HelmaCena (Kč)NárazVýhledHlukKomfortCelkem
X-Lite X-402 GT9500  +++ **** 
Shark EvoLine 2 7500  o**** 
Scorpion EXO 900 6500  o**** 
Roof Boxer V8 9500  +*** 
Nolan N43 Air 4000  +*** 
Caberg HyperX 4000  o*** 
HJC IS-MULTI 6000  o*** 
Givi HPSX01 5000  o*** 
Airoh J105 4500  o*** 
Probiker KX4 3500  o ***

 HODNOCENÍ ÖAMTC

 ********* *** ** 
 velmi dobrádobrá uspokojivá dostatečná nedostatečná 
 ++-- 
 

Poznámka: Ceny jsou orientační podle nabídky internetových obchodů

Pramen: ÖAMTC, AutemBezpečně.cz

 

Čtěte také: 

Srovnávací test: Baterie elektroskútrů vydrží o dost méně, než slibují výrobci

Test dětských helem na kolo: nejlevnější propadlaDiskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

3.10.2023 7:15:50
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku