Domů > Spodní články

Podnapilému cyklistovi hrozí pokuta, o řidičák ani body nepřijde


velikost textu:
     
9.května 2011 00:01
 
S teplými víkendy přibývá otevřených občerstvení se zahrádkami vedle cyklostezek. Leckterý cyklista si zde neodpustí iontový nápoj, jak sportovci s oblibou říkají pivu. Pražící slunko v kombinaci s jedním či dvěma vypitými pivky přitom dokáže s hlavou cyklisty pořádně zatočit. Jaký mu hrozí postih, když s alkoholem v krvi vyrazí na kolo a načapá ho policejní hlídka?

ÖAMTC
Po pivním občerstvení může cyklista, který opět sedne na kolo, dostat od policie pokutu, i kdyby jel po cyklostezce 

 

Policejní kontroly cyklistů v letních měsících na silnicích i cyklostezkách jsou tedy žádoucí. Po pár pivech je posilněný kolař hrozbou pro ostatní cyklisty, bruslaře, pěší i děti, kterým cyklostezky také patří.

Pokud se policistům cyklistovo chování nezdá, můžou ho bez váhání zkontrolovat. Jeho případný postih je ale mírnější, než kdyby řídil auto, skútr, náklaďák, traktor či jiné motorové vozidlo.

Vrchní komisařka Policejního prezidia ČR Veronika Hodačová k tomu uvádí: „V případě cyklisty na jízdním kole pod vlivem alkoholu nelze postupovat shodně jako u řidiče motorového vozidla.“

A pokračuje: „Pro jízdu na kole není potřeba žádné zvláštní oprávnění. Cyklistovi v takové situaci hrozí pokuta, nikoli však postih týkající se bodového konta.“

Podnapilému cyklistovi nelze ani uložit trest zákazu řízení motorového vozidla. Sečteno a podtrženo to znamená, že mu nehrozí, že by přišel o body nebo o řidičák, i kdyby jel na kole podnapilý jak zákon káže. Zaplatí ale pokutu.

Ovíněný či opivněný cyklista může přijít při kontrole policií k pokutě, i když nejede zrovna po silnici. Výmluva, že jel jen po cyklostezce, ho nezachrání.

Veronika Hodačová vysvětluje: „Samostatná stezka pro cyklisty je podle své povahy a umístění buď místní komunikací IV. třídy, nebo účelovou komunikací. Pokud sportovec jede na jízdním kole po stezce pro cyklisty, platí pro něj ve vztahu k alkoholu stejná omezení jako na běžné pozemní komunikaci.“

Při samotném občerstvování například na zahrádce restaurace se cyklista dechové zkoušky bát nemusí, ani kdyby bylo zjevné, že pak bude v krasojízdě pokračovat. Může být tedy oblečený v dresu a helmu na hlavě, mít před sebou sedm vypitých půllitrů a o sebe opřené kolo, přesto mu policie v tu chvíli nemůže dát dýchnout.

„K podrobení se dechové zkoušce ve vztahu k provozu na pozemních komunikacích lze vyzvat pouze přímého účastníka provozu. Podrobit kontrole tedy nelze řidiče, který se v dané chvíli provozu neúčastní,“ doplňuje policejní komisařka.

Martin UrbanČtěte také:

Jak rychle odbourá tělo velikonoční nadílku alkoholu?

Test dětských helem na kolo: nejlevnější propadla


 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 
 
Ital - Kolo bez piva nejde
Cyklista spadl z kola a zavolal policii. Nadýchal 5,6 promile ...

Celkem 1 příspěvků, poslední 24.10.2011 16:33:11.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

3.6.2023 20:10:17
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku