Domů > Spodní články

Nejnovější crash testy Euro NCAP zvládla auta na výbornou včetně elektromobilu


velikost textu:
     
26.května 2011 00:02
 
Citroën DS4, Ford Focus, Peugeot 508 a Volvo V60 získaly v květnových nárazových zkouškách pět hvězdiček, tedy plný počet. V hodnocení za auty s běžnými spalovacími motory nezůstal pozadu hybrid Lexus CT200h ani elektrický Nissan Leaf.

Euro NCAP
Čelní crash test ani žádné další nárazové zkoušky Euro NCAP nedokázaly ohrozit posádku v elektrickém Nissanu Leaf  

 

Japonský vůz coby první elektromobil s pětihvězdičkovým skóre ze zkoušek Euro NCAP potvrdil, že auta s alternativním pohonem nejsou o nic nebezpečnější než jejich kouřící předchůdci.

48 článků lithium-iontové baterie pod podlahou Nissanu Leaf bezpečně zvládlo všechny nárazy podle metodiky Euro NCAP. Zkoušky zahrnují čelní náraz, boční střet s bariérou simulující jiný automobil, boční kolizi se sloupem a náraz do zadní části vozu pro posouzení ochrany krční páteře.

Nárazové zkoušky elektromobilu rozptýlily pochyby o bezpečnosti baterií při havárii. Díky umístění ve speciálním prostoru se nedostanou těžké baterie do kontaktu s posádkou, které nehrozí ani případné zasažení elektrickým proudem.

Každému z crash testů Euro NCAP předchází náročná příprava

 

Systém baterií elektromobilu byl během nárazů zapnutý, aby byly odzkoušeny zabudované prvky bezpečnosti elektrického systému, které v případě nehody zajišťují automatické odpojení. I ty ve zkouškách spolehlivě obstály.

Nissan Leaf získal vysoké hodnocení za ochranu dospělé a dětské posádky i za přítomnost asistenčních systémů na palubě, jako je kontrola stability a omezovač rychlosti. Slušné skóre obdržel za bezpečnost chodců, částečně díky nízké konstrukci přední části vozu a také díky relativní absenci tvrdých bodů pod kapotou.

Dalším vozem s vysokým počtem bodů na kontě je letošní novinka v podobně poslední generace Fordu Focus. Kromě pěti hvězd za celkový výkon je potěšitelné ohodnocení 72 procenty za ochranu chodců při nárazu.Nový Ford Focus získal v crash testu Euro NCAP více bodů než větší Peugeot 508, oba si vysloužily plný počet hvězd - pět

 

Organizace Euro NCAP ocenila i jeho výbavu moderními elektronickými systémy zvyšujícími bezpečnost jízdy. Active City Stop dokáže zastavit vůz před překážkou, Lane Keeping Aid upozorní na nechtěné opuštění jízdního pruhu.

Dvojice francouzských aut ze stáje PSA také získala plný počet hvězd. Nový model střední třídy Peugeot 508 si vedl dobře téměř ve všech sledovaných kritériích, ochrana hrudníku při bočním nárazu do sloupu je jen průměrná.

Menší, ale stylový Citroën DS4 ochrání posádku při bočním nárazu do sloupu lépe než větší Peugeot. Na druhou stranu si zase nevedl nijak slavně při ochraně krční páteře, když do zadní části auta narazí jiné vozidlo.

S pěti hvězdičkami „odjely“ z crash testů i luxusnější vozy Lexus CT200h s hybridním pohonem a Volvo V60. Švédský vůz měl ve výbavě systém Volvo City Safety, jenž mu mimo jiné umožňuje v nízkých rychlostech vyhnout se chodci.

VÝSLEDKY CRASH TESTŮ EURO NCAP - KVĚTEN 2011

Auto
Počet hvězdBody celkem
Ochrana dospěl. (%)
Ochrana dětí (%)
Ochr. chodců (%)
Bezp. syst. (%)
Citroën DS459390
80 
43
97
Ford Focus51049282 
7271
Lexus CT 200h510194845586
Nissan Leaf 101 89 83 65 84 
Peugeot 5089790 87 4197 
Volvo V6010494 82 64 100 

Pramen: Euro NCAP

Martin Urban

 

Čtěte také:

Německo napumpuje do rozjezdu elektromobilů miliardy eur

Nejkrásnějším autem roku 2010 je Citroën DS4

V nové sérii crash testů zklamala terénní Dacia Duster, dobře si vedla elektroauta 

 


 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

3.10.2023 22:41:11
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku